Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion

Ile kosztuje ślub i wesele - część 2

Jakie pozycje kosztowe przewidzieć przy organizacji ślubu i wesela? Po określeniu, kto jest płatnikiem i w jakich ramach finansowych się obracasz, musisz przygotować roboczy, wstępny budżet, czyli zestawienie wszystkich spodziewanych wydatków.
Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion

W części 1. dowiedzieliście się jakie są priorytety par przy organizacji ślubu i wesela oraz jaki jest podział kosztów czyli kto za co płaci. W części 2. przedstawiamy szczegółowy spis pozycji kosztowych, które musicie wziąć pod uwagę przy planowaniu ceremonii. Warto pamiętać, że dla każdej pary budżet ślubno-weselny wygląda zupełnie inaczej.

Formalności ślubne

 • Zapowiedzi ok. 100 zł;
 • Nauki przedmałżeńskie w większości bezpłatne, czasem jednak stanowią dodatkowy koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych;
 • Opłata za udzielenie ślubu w kościele, tzw. ofiara 200 – 1500 zł;
 • Opłata za udzielenie ślubu w USC ok. 80 zł;
 • Odpisy aktu małżeństwa ok. 20 zł.

Koszty związane z organizacją ślubu

 • Zaproszenia i papeteria ślubna (winietki, menu, mapki, plan usadzenia gości). Na koszt zaproszeń i pozostałej papeterii ma istotny wpływ rodzaj papieru, model i ilość planowanych druków.
 • Oprawa florystyczna miejsca ślubu. Zdarza się, że jest zapewniana przez kościół czy USC, ale przeważnie samemu trzeba zadbać o dekoracje. Koszt uzależniony jest od wielkości aranżacji i rodzaju użytych kwiatów. Jeśli w danym kościele czy USC jest kilka ślubów jeden po drugim, to często wszystkie pary pokrywają koszt jednej dekoracji.
 • Oprawa florystyczna Młodej Pary (bukiet, butonierki, bukiety druhen i świadkowej). Koszt bukietu jest uzależniony od wielkości i rodzaju kwiatów, a także od sezonu. Zdarza się, że wiązanki zimowe są droższe o kilkadziesiąt – kilkaset złotych.
 • Wypożyczenie dodatkowego wyposażenia (namiot, wykładzina, świeczniki, klęczniki etc.). Jeśli organizujesz ślub poza USC, w plenerze, musisz uwzględnić koszt wypożyczenia namiotu, jego aranżacji, wypożyczenia stołu, krzeseł, nagłośnienia. Jeśli organizujesz ślub w USC czy kościele, ale nie odpowiada Ci wyposażenie, jakim dysponują te miejsca w standardzie, musisz uwzględnić koszt wypożyczenia np. wykładziny, wolnostojących świeczników lub odświętnych klęczników.
 • Oprawa muzyczna ślubu. Każdej ceremonii zaślubin akompaniuje organista na stałe współpracujący z kościołem lub muzyk grający na syntezatorze/pianinie w USC. Jednak przeważnie pary decydują się na dodatkową oprawę muzyczną. Do najtańszych rozwiązań należą: harfistka, śpiewak/śpiewaczka, trębacz. W kolejnej grupie cenowej znajdują się tria, kwartety, kwintety. Najdroższym rozwiązaniem są wieloosobowe chóry. Organista to koszt ok. 100 – 200 zł.
 • Atrakcje po ślubie (szczudlarze, pokaz baniek, wypuszczenie gołębi etc.). Jeśli chcesz zorganizować niespodzianki po ślubie, masz do dyspozycji niezliczoną ilość możliwości. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Koszt zależy od miejsca uroczystości, czasu trwania atrakcji, liczby osób, które są wymagane do organizacji niespodzianki, etc.
 • Pojazd ślubny. Do wyboru masz zarówno pojazdy mechaniczne, jak i pojazdy konne. Najtańsze są auta współczesne, limuzyny, najdroższe są "królewskie" karoce z 4 – 6 końmi. Koszt zależy od miejsca uroczystości, czasu wypożyczenia, koloru auta, terminu wypożyczenia. Dodatkowym kosztem jest dekoracja pojazdu.
 • Obrączki. Rozpiętość cenowa jest ogromna. Koszt zależy od wagi, rodzaju kruszcu, rodzaju i ilości kamieni szlachetnych.

Koszty związane z weselem

 • Wynajęcie miejsca weselnego. Niektóre lokalizacje wyszczególniają w ofertach koszt wynajęcia miejsca. Zawsze pytaj, czy są jakieś dodatkowe opłaty oprócz oczywistych kosztów menu. Przeważnie istnieją dopłaty za tzw. wyłączność — udostępnienie lokalu, miejsca do dyspozycji tylko Twoich gości. Zdarza się, że koszt związany z wynajęciem obiektu jest wkalkulowany w koszt menu weselnego od osoby. W niektórych lokalizacjach zdarzają się jednak tzw. dopłaty do minimalnej liczby gości. Lokal ustala sobie pewne minimum; jeśli masz mniej gości, musisz dopłacić różnicę.
 • Menu weselne. Rozpiętość cenowa jest duża. Menu weselne waha się od 150 zł do 400 zł za osobę. Na ostateczny kształt ma wpływ miasto, standard i renoma obiektu, składniki menu, liczba potraw, czas trwania przyjęcia. Nie warto porównywać ofert poprzez zestawianie samych cen. Ważne, żeby porównywać zawartość, jaka jest w cenie. Nie zawsze możecie dostać to samo za 150 zł. Poza tym koszt menu zależy od tego, czy jest to menu na przyjęcie zasiadane, czy przyjęcie stojące, bufetowe.

Napoje alkoholowe i bezalkoholowe

Istnieje kilka modeli rozliczeń:

 1. Lokal zgadza się na przyniesienie przez Was napojów i pobiera opłatę za ich wyserwowanie, tzw. korkowe, liczoną od osoby albo od butelki.
 2. Płaci się za tzw. open bar — jest to ryczałt od osoby. Nieważne, ile goście wypiją, Ty płacisz stałą stawkę od osoby. Koszt zależy od tego, jakie rodzaje napojów znajdują się w pakiecie.
 3. Płacisz za napoje według spożycia po cenach restauracyjnych minus "jakiś" rabat. Ta opcja jest bardzo mało kontrolowalna, szczególnie wtedy, kiedy organizujesz wesele bez pomocy wedding plannerów.

Tort weselny

Zazwyczaj stanowi dodatkowy koszt. Cena tortu zależy od smaków, renomy cukierni, miejsca wesela (koszt transportu), wagi i zastosowanych składników. Ceny wahają się od ok. 80 do 200 zł/kg.

Inne koszty związane z weselem

 • Serwis. Niekiedy serwis kelnersko-barmański stanowi dodatkowy koszt. Płaci się np. 10% od wartości rachunku lub wskazaną kwotę za pracę każdego kelnera. Zapoznaj się dokładnie z ofertą wybranego lokalu i poszukaj odpowiedzi.
 • Atrakcje weselne (pokaz tańca, fajerwerki itp.). Na współczesnych weselach coraz częściej zaskakuje się gości atrakcjami różnego typu. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, od kilkuset do parunastu tysięcy złotych.
 • Dekoracja miejsca weselnego. Nakłady na aranżacje florystyczno-dekoratorskie w głównej mierze zależą od stanu i kondycji wybranego miejsca. Jeśli miejsce jest samo w sobie bardzo bogate w różnego typu dekoracje, do aranżacji wystarczą tylko kwiaty dla podkreślenia doniosłości wydarzenia. Ale jeśli wybrane miejsce jest surową salą, którą trzeba przystosować do uroczystości weselnych, trzeba się liczyć ze znacznie większymi nakładami. Koszty aranżacji zależą także od rodzajów zastosowanych materiałów i ich wielkości. Niekiedy zdarza się, że wybrany lokal w cenie menu zapewnia podstawowe dekoracje kwiatowe stołów. Musisz bardzo uważnie analizować oferty.
 • Wypożyczenie dodatkowego wyposażenia (np. okrągłe stoły, pokrowce na krzesła). Musisz szczegółowo przepytać managera, co znajduje się w cenie, a co jest dodatkowo płatne. W wielu miejscach dodatkowo płatne jest wypożyczenie okrągłych stołów wraz z obrusami lub wypożyczenie białych/écru pokrowców na krzesła. Wszystko zależy od tego, czym dysponuje wybrany przez Ciebie obiekt.

Oprawa muzyczna wesela

Jest kilka możliwości:

 1. DJ — ceny wahają się od 1000 do 4000 zł.
 2. Zespół muzyczny — rozpiętość cenowa jest ogromna.

Cena wynajęcia zespołu muzycznego zależą od liczby osób w składzie, rodzaju i ilości instrumentów, renomy zespołu, długości występu etc. Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Nie zawsze w cenach podawanych przez zespoły znajdują się koszty nagłośnienia i oświetlenia. Wypytaj szczegółowo, jakie dodatkowe koszty mogą się pojawić — zdarza się, że dopłaca się za nocleg i dojazd.

Upominki dla gości, upominki dla rodziców

W tym przypadku granice nie istnieją. Obowiązują granice rozsądku.

Transport

Jeśli zapraszacie gości w miejsce oddalone o sporą odległość od miasta, przyjmuje się, że organizatorzy pokrywają koszty dowiezienia i odwiezienia gości. Koszty zależą od rodzaju transportu (busy, autokary), marki pojazdów, czasu wynajęcia, liczby przejechanych kilometrów.

Noclegi

Zdarza się, że organizatorzy — Młoda Para i jej rodziny - ponoszą koszt noclegów swoich gości, szczególnie wtedy, gdy dojeżdżają do Was z zagranicy czy z innych miast Polski. Koszt noclegu zależy od standardu hotelu, wielkości pokoju i liczby nocy. Jeśli przenocujesz gości w miejscu wesela, zazwyczaj możesz otrzymać bardzo preferencyjne warunki cenowe.

Koszty związane ze ślubną stylizacją

 • Suknia ślubna. Koszt sukni zależy głównie od tego, czy się ją wypożycza, kupuje gotową w salonie, czy szyje na zamówienie. Rozpiętość cenowa jest ogromna, od kilkuset złotych do parunastu tysięcy.
 • Dodatki dla Panny Młodej (buty, bielizna, welon, biżuteria, podwiązka)
 • Strój ślubny Pana Młodego. Koszt zależy głównie od tego, czy się go wypożycza, kupuje gotowy w salonie, czy szyje na zamówienie. Rozpiętość cenowa jest ogromna, od kilkuset złotych do paru tysięcy złotych.
 • Dodatki dla Pana Młodego (buty, koszula)
 • Fryzjer. Jeśli chcesz, żeby fryzjer dojechał do Ciebie, musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Czasem dodatkowo płatne jest czesanie próbne, czasem jest w cenie ogólnej.
 • Makijaż. Jeśli chcesz, żeby makijażystka dojechała do Ciebie, musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Czasem dodatkowo płatne jest malowanie próbne, czasem jest w cenie ogólnej.
 • Kosmetyczka - manicure, pedicure, itp.

Koszty związane z dokumentacją ze ślubu i wesela

 • Fotograf. Koszty sporządzenia dokumentacji fotograficznej i sesji plenerowej są bardzo zróżnicowane. Wpływ na cenę ma termin ślubu, liczba osób na ślubie i weselu - czasem niezbędne są 2 osoby - oraz to, co finalnie otrzymujecie: ilość zdjęć, nośników, odbitek, rodzaj albumów. Nie bez znaczenia jest także renoma studia fotograficznego. Ceny wahają się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.
 • Wideofilmowanie. Koszt sporządzenia dokumentu filmowego zależy od kilku czynników: rodzaju sprzętu, jakim dysponuje studio, czasu nagrywania/obecności operatora w trakcie uroczystości oraz od efektu finalnego: długości filmu, muzyki, liczby tzw. teledysków. Niekiedy konieczne jest wypożyczenie dodatkowego wyposażenia technicznego, żeby nagrać materiał wysokiej jakości.

Konsultant ślubny (tzw.wedding planner)

Zazwyczaj jako dodatkowy koszt w ślubno-weselnym budżecie traktuje się koszt związany z zatrudnieniem konsultanta ślubnego, jeśli na to się zdecydujecie. Po przeanalizowaniu wartości czasu, jaki zyskujecie dzięki odciążeniu przez doradców ślubnych, powinniście go uznać za zysk. Czas to pieniądz, nieprawdaż? Nie bez znaczenia jest także zwiększenie szansy na powodzenie uroczystości. Agencje stosują różne modele wynagrodzenia.

We wszystkich ww. pozycjach niezbędne jest wykonanie analizy porównawczej kosztów. Rekomendujemy, żebyś zapoznał/a się z minimum dwiema lub trzema ofertami z każdej kategorii. Wówczas musisz zdecydować, jakie masz priorytety i jakie kryteria doboru podwykonawców są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli zależy Ci na tym, by np. fotograf był z Tobą przez cały dzień, od przygotowań rano do późnej nocy w trakcie wesela, nie będzie dobra oferta tego fotografa, który rozliczać się chce za godzinę swojej pracy.

Celowo w niektórych pozycjach nie podajemy konkretnych kwot, dokładnych widełek cenowych za usługi czy produkty. Na rynku jest bardzo duże zróżnicowanie. Ceny usług, dostawców nie są jednakowe. Stawki różnią się w zależności od terminów, miast i wielu innych parametrów. Zatem najlepsze, co możesz zrobić, to porównywać oferty pozyskane ze swojego regionu.

Po sporządzeniu wstępnego ramowego budżetu czasem pojawia się bunt narzeczonych: Po co organizować wesele, skoro za te pieniądze można kupić samochód, pojechać w niezapomnianą podróż, spłacić kilkanaście rat za kredyt na mieszkanie itp.? W niektórych rodzinach trwają długie dyskusje, czy wyprawiać wesele, czy też zorganizować ślub z ewentualnie skromnym obiadem dla najbliższej rodziny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zawsze kwestia indywidualna.

Zobacz koniecznie także 3. część artykułu: Ile kosztuje ślub i wesele. Dowiesz się z niej jak rozplanować ślubno-weselny budżet.

Artykuł jest fragmentem książki: Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion