Wesela tematyczne

Coraz częściej pary młode marzą o tym, aby ich wesele było oryginalne, inne, aby przełamywało tradycję ślubno – weselną w Polsce. Moda na wesela tematyczne pojawiała się Polsce w ostatnich latach i zyskuje coraz więcej nowych zwolenników.
/ 07.10.2009 15:31

Czym kierować się przy wyborze tematu wesela? Najważniejsze jest, aby każdy element współgrał ze sobą i tworzył przemyślaną całość. Nie ma nic gorszego niż nagromadzenie różnorodnych atrakcji, dekoracji, które wzajemnie się wykluczają i tworzą wizję chaosu.

Temat

Planując wesele tematyczne mamy dwie drogi postępowania. Albo zaczynamy od wyboru tematu, albo dostosowujemy temat do charakteru wybranej sali weselnej.
Są sale, które same narzucają nam dany temat wesela – jak rycerskie na zamku, szlacheckie w dworku czy góralskie w karczmie. Jeśli więc od dawna mamy upatrzoną salę i spełnia ona nasze wszystkie wymagania, to lepiej jest dostosować temat do sali, nie odwrotnie.

Jeśli natomiast marzymy o nietypowym temacie wesela jak PRL, Hollywood czy np.. industrialny warto z tą myślą rozpocząć poszukiwania sali. Do wesela w stylu lat socrealizmu będziemy szukać kiczowatej sali lub sal przy ogródkach działkowych. Do wesela w stylu industrialnym potrzebna będzie duża hala, dawna fabryka itp. Przyjęcie w stylu Hollywood to przede wszystkim przepych i splendor, błyszczące żyrandole i czerwone dywany.

Menu

Po wyborze sali, warto dopasować również menu. Gdy przygotowujemy wesele w orientalnym stylu, niech również przysmaki z tych krajów znajdą się na talerzach naszych gości. Na weselu w stylu PRL wódka powinna być serwowana ze szklanek a nie kieliszków itd.

Dekoracje

Kolejnym bardzo ważnym punktem jest dopasowanie idealnej dekoracji. Dbałość o szczegóły związane z danym tematem będzie na pewno pomocna. Tak więc na weselu w stylu Bollywood nie powinno zabraknąć rozwieszonych kolorowych materiałów, imitujących namioty i porozrzucanych po całej podłodze poduszek.
Jeśli szykujemy wesele w stylu królowej śniegu na pewno dominować będą lodowe rzeźby, mieniące się kryształy i dużo bieli.

Oprócz dekoracji warto również zadbać o rekwizyty dla gości jak lufki na papierosy i kolorowe piórka dla wesela w stylu lat 20 – tych. Czy o kolorowe koszule i girlandy z kwiatów, jeśli planujemy wesele w stylu hawajskim.

Atrakcje

Dobrze jest również zaplanować atrakcję nawiązująca do stylu przyjęcia. Pokaz tańca brzucha świetnie sprawdzi się na weselu orientalnym. Pojedynek rycerzy czy salwy armatnie idealnie będą pasować do wesela rycersko – zamkowego.

Najtrudniej jest, aby koncepcja wesela znalazła swoje odzwierciedlenie również na ślubie. W przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego, będzie to niemożliwe.
Powaga sakramentu i kościoła nie pozwala na żadne odstępstwa od tradycji. Większa szansa byłaby w przypadku ślubów cywilnych, choć to również jest zależne od danego Urzędu Stanu Cywilnego i Kierownika.

Planowanie ślubu tematycznego jest na pewno bardziej pracochłonne i z niestety też kosztowniejsze od tradycyjnego wesela. Wszelkie dekoracje i tematyczne gadżety nie należą do najtańszych. Często również trzeba pokonać bariery własnych rodziców i gości, aby potrafili wejść w rolę i dali ponieść się zabawie w określonym temacie.
Jeśli jednak od zawsze marzyliśmy, aby nasz ślub był zupełnym zaskoczeniem, nie powinniśmy się poddawać. Jeśli jest chęć, ale brakuje pomysłów, zawsze warto skorzystać z pomocy konsultanta ślubnego, który ma wiele gotowych tematycznych scenariuszy, wie, gdzie szukać odpowiedniego miejsca i potrafi zorganizować wszystko ze smakiem.

Kinga Nowakowska
Raz w życiu – Konsultanci ślubni