Zasady usadzania gości weselnych, których nie łamiemy
Należy usadzać gości według zasady przeplatanej, czyli mężczyzn na przemian z kobietami. Musimy pamiętać, że małżeństwa i narzeczeni siedzą albo obok siebie albo naprzeciwko. Nie rozdzielamy osób, które na wesele przyszły razem.
Stół nowożeńców
Najbardziej problematyczny jest stół pary młodej, jest kilka wersji, według których możecie usadzić swoich najbliższych.
Wersje tradycyjne:
Propozycja pierwsza: przy stole jest miejsce dla 10 osób.
W centralnym miejscu siedzi para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego). Obok pana młodego siada najbliższa rodzina panny młodej czyli mama, obok niej ojciec, następnie babcia panny młodej, a obok dziadek. Obok panny młodej siada ojciec pana młodego obok niego mama, potem dziadek pana młodego i babcia.
Propozycja druga: przy stole jest również 10 miejsc.
W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego). Obok pana młodego siada jego matka, następnie ojciec pana młodego, babcia i dziadek. Obok panny młodej, analogicznie siada jej ojciec, następnie mama panny młodej, dziadek i babcia.
Propozycja trzecia: przy stole 10 miejsc.
W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego). Obok panny młodej siada świadek płci męskiej, następnie jego partnerka (jeżeli jest z osobą towarzyszącą), a następnie rodzice pana młodego lub panny młodej. Obok pana młodego świadek płci żeńskiej oraz jej osoba towarzysząca, a obok rodzice panny młodej lub pana młodego.
Oczywiście przy stole pary młodej mogą też siedzieć sami młodzi, nie musicie usadzać przy stole rodziny.
Nowoczesne sposoby usadzania gości weselnych
Wersja pierwsza: przy stale są miejsca dla 6 osób.
W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego). Obok panny młodej siada świadek płci męskiej, następnie jego partnerka (jeżeli jest z osobą towarzyszącą). Obok pana młodego świadek płci żeńskiej oraz jej osoba towarzysząca.
Wersja druga: przy stole są miejsca dla 6 osób.
W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego). Obok panny młodej siada świadkowa, następnie jej partner (jeżeli jest z osobą towarzyszącą). Obok pana młodego świadek płci męskiej oraz jego osoba towarzysząca.
Wersja trzecia: przy stole są miejsca dla 10-14 osób.
W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego). Obok panny młodej siada świadkowa, następnie jej partner (jeżeli jest z osobą towarzyszącą), obok pana młodego świadek płci męskiej oraz jego osoba towarzysząca. Po obu stronach stołu siadają także przyjaciele wraz z osobami towarzyszącymi.
Wersja czwarta: przy stole są tylko 4 miejsca.
W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego) . Obok panny młodej siada świadkowa, a obok pana młodego świadek.
Wersja piąta: przy stole są tylko 2 miejsca.
W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego) i tylko oni zajmują miejsce przy stole.
Fot. Łukasz Kot
Zobacz też: Czym się kierować przy rozsadzaniu gości weselnych
Usadzanie gości na sali weselnej
Najczęściej spotykane jest usadzenie, aby najbliżej pary młodej siedziała najbliższa rodzina, im dalej od pary młodej tym dalsze pokrewieństwo, a na końcu usadza się znajomych.
Nowoczesne - często na nowoczesnych przyjęciach spotyka się usadzenie zupełnie odwrotne do tego przedstawionego wyżej. Para młoda sadza najbliżej siebie najbliższych przyjaciół i najbliższą rodzinę, a im dalej - tym stopień przyjaźni czy znajomości jest coraz mniejszy.
Zazwyczaj sadza się razem lub w pobliżu siebie osoby, które się znają i lubią, są w mniej więcej podobnym wieku. Ciocie i wujkowie siadają razem, a młodzież i dzieci wspólnie.
Fot. Ela Barteczko
O czy warto pamiętać, przy planowaniu usadzenia gości?
Usadzając znajomych dobrze jest wziąć pod uwagę zainteresowania tych osób i wiek - dzięki temu mamy dużą szansę, że będą się ze sobą dobrze bawić.
Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie osobnego stołu dla dzieci w zbliżonym wieku, dzięki temu mali goście także poczują się ważni.
Należy zadbać, by małe dzieci miały odpowiednie krzesła – te wysokie. Ułatwi to bardzo ich rodzicom np. karmienie.
Praktykuje się także podział stołów, że np. po lewej stronie usadza się rodzinę i znajomych państwa młodych, a po prawej rodzinę i znajomych panny młodej.
Przy usadzaniu gości należy pamiętać o tym, by osoby starsze, niepełnosprawne na wózkach i o lasce oraz osoby z małymi dziećmi miały swobodny dostęp do łazienki, by mogły bez problemu „wydostać się” zza stołu.
Inną opcją usadzania pozostałych gości jest również sposób, w którym usadza się obok siebie osoby, które się nie znają, aby właśnie się poznały. Takie rozmieszczenie gości jest dość problematyczne i dla niektórych osób niekomfortowe, ale jeśli chcesz, aby wszyscy gości się zintegrowali i poznali, to możesz zaryzykować.
Ostatnia i chyba najbardziej oczywista sprawa - nie sadzaj obok siebie osób, które mają ze sobą jakieś konflikty.
Zasady rozsadzania gości przy stołach
I oczywiście pamiętajcie o bardzo ważnej zasadzie - jeśli chcecie rozsadzić swoich gości przy stołach, możecie to zrobić na kilka sposobów:
Sposób pierwszy: rozsadzacie gości tylko według stołów, ale już nie według miejsc. Wtedy potrzebujecie tylko numerków na stołach i tablicy z rozsadzaniem gości. Goście sami usiądą przy stołach według własnych preferencji.
Fot. Michał Niedzielski
Sposób drugi: rozsadzacie gości dokładnie wskazując im ich miejsce - wtedy potrzebujecie zarówno winietek, jak i tablicy z rozsadzaniem gości i numerków na stoły.
Pamiętajcie, że rozsadzenie gości jest tylko umowne, aby w ten dzień nikt nie zajmował się szukaniem najlepszego miejsca dla siebie. Jeśli gościom nie będzie się podobało ich miejsce - zawsze mogą się z kimś zamienić.
Zobacz też: Przyjęcie ślubne dla gości z zagranicy - o czym pamiętać?
Autorki: Katarzyna Czerny, Maria Zając, konsultantki ślubne Perfect Moments