Zapraszanie gości na ślub i wesele jest niełatwą sztuką, dlatego warto poznać zasady savoir vivre’u, które pomogą zrobić to z klasą, tak aby nikt nie został urażony.
Zaproszenia, powiadomienia
Uroczyste zapraszanie gości na tę niezwykłą okoliczność ma bardzo długą tradycję, niemniej wraz ze zmieniającymi się czasami, i obyczaj powoli ulega wielu zmianom.
Obecnie najczęściej wybieraną formą powiadamiania o zawarciu związku małżeńskiego są zaproszenia na ślub bądź na ślub i przyjęcie weselne. Coraz rzadziej wysyła się powiadomienia o terminie ceremonii lub zawiadomienia o zmianie stanu cywilnego.
Zobacz także: Przygotowania ślubne – nigdy tego nie rób!
Z rodzicami czy bez?
Modyfikacji uległa również treść zaproszeń. Dawniej to rodzice narzeczonych zapraszali gości i według zasad savoir vivre’u na zaproszeniach powinny widnieć ich nazwiska. Formą, którą savoir vivre uznaje za dopuszczalną jest formuła „...wraz z rodzicami..”, już bez wymieniania ich nazwisk. Dziś jednak można zaobserwować, że odchodzi się od tej tradycji, coraz częściej przyszli Państwo Młodzi zapraszają w swoim imieniu.
Co powinno się znaleźć na zaproszeniu?
Na zaproszeniu powinny widnieć: imiona i nazwiska narzeczonych oraz zapraszanych, data i godzina ceremonii, dokładny adres, gdzie będzie odbywać się uroczystość oraz prośba o potwierdzenie przybycia wraz z numerem telefonu do osób, które odpowiadają za listę gości.
Przy wypisywaniu zaproszeń należy pamiętać o poprawnym wpisaniu nazwisk zapraszanych. Dodatkowo warto upewnić się, jak niektóre nazwiska się odmieniają, często bowiem nie jest tak jak nam się wydaje. Jeśli chcesz uniknąć problemów z tym związanych, savoir vivre zezwala na zastosowanie zaproszeń niepersonalizowanych, czyli bez podania nazwiska osoby zapraszanej.
Polecamy również: Kartki ślubne
Kogo i z kim?
Na zaproszeniach należy dokładnie sprecyzować, kogo chce się zaprosić, aby osoba zapraszana nie miała wątpliwości. Jeśli zapraszamy małżeństwo z dziećmi, powinniśmy napisać „Adam i Anna Kowalscy z dziećmi (rodziną)”. Jeśli w rodzinie są dorosłe dzieci, które chcemy zaprosić, to należy im wysłać osobne zaproszenie. Jeśli zaproszenie obejmuje tylko dorosłych, wtedy stosowny będzie zapis „Adam i Anna Kowalscy”. W sytuacji, gdy zaproszenie kierowane jest do osoby, która nie ma stałego partnera lub nie masz żadnej wiedzy na ten temat, warto dodać „… z osobą towarzyszącą”. Jeśli adresujesz zaproszenie do osób nie będących w związku małżeńskim lub małżeństwa, które nie ma tego samego nazwiska, należy napisać „Adam Nowak i Anna Kowalska”.
Przeczytaj także: Rozwiedzeni rodzice na weselu – jak postąpić w takiej sytuacji?
Zaproszenia powinny być eleganckie. Papier powinien być dobrej jakości, a druk czytelny. Zaproszenie zawsze przekazujemy w odpowiednio dopasowanej kopercie. Pamiętajmy, aby była czysta.
Kiedy i w jaki sposób dostarczyć zaproszenie?
Zaproszenia należy dostarczyć odpowiednio wcześniej, aby gość mógł zarezerwować sobie termin i właściwie się przygotować. Podręczniki savoir vivre’u podają, że zaproszenie gość powinien otrzymać nie wcześniej niż dwa miesiące i nie później niż miesiąc przed datą ślubu. W sytuacji jednak kiedy zapraszamy gości z daleka lub data ślubu przypada w święta bądź w długi weekend, warto aby ten termin był nieco dłuższy.
Zaproszenia na ślub i wesele należy wręczyć osobiście najbliższej rodzinie i przyjaciołom. Przed wizytą należy oczywiście uprzedzić o swoim przybyciu. Do dalszej rodziny, która mieszka daleko zaproszenia można wysłać pocztą. W takiej sytuacji wysłanie zaproszeń można poprzedzić telefonem.
Osobom zaproszonym tylko na ślub zaproszenia można przesłać pocztą bez obawy, że się obrażą.
Zobacz także: Jak powinno wyglądać powitanie młodej pary?
Zapraszanie gości na ślub i wesele jest niezwykle istotną czynnością, dlatego warto kierować się wskazówkami savoir vivre’u, abyśmy potem cieszyli się obecnością wszystkich gości na tych ważnych dla nas uroczystościach.