Czym się kierować przy rozsadzaniu gości weselnych

Czym się kierować przy rozsadzaniu gości weselnych
Przygotowania weselne dobiegają końca – sala wybrana, godzina Mszy Ślubnej zarezerwowana, suknia wisi już na wieszaku… I kiedy wydaje się, że wszystko już dopięte na ostatni guzik, pojawia się ostatni problem, z którym każda para młoda musi się zmierzyć – rozsadzenie gości weselnych.
/ 04.05.2009 10:41
Czym się kierować przy rozsadzaniu gości weselnych

Na początku najlepiej jest jeszcze raz wrócić do listy gości, która tak pieczołowicie była tworzona prawie rok temu i spokojnie przejrzeć do kogo wysłaliśmy zaproszenia, ile osób potwierdziło przybycie, przeliczyć liczbę gości. Kiedy wiadomo już, ile osób będzie uczestniczyło w przyjęciu weselnym, kolejnym krokiem jest zwrócenie się do organizatorów wesela z prośbą o rozkład stolików. Warto wziąć pod uwagę rodzaj stołów na sali weselnej. Inaczej będziemy rozsadzać Gości przy okrągłych stolikach, inaczej przy tradycyjnej podkowie.

Przy osobnych stołach zwykle mieści się do dziesięciu osób. Dobrze, gdy w obrębie jednego stołu znajdują się osoby, które będą miały ze sobą o czym rozmawiać. Zdarza się również, że wyznaczone jest miejsce przy danym stole, bez wskazania konkretnych miejsc. Jak rozpoznać wtedy swój stół? Oprócz tradycyjnej numeracji stolików, można wykorzystać wiele pomysłów na nazwanie stołów. Czym kierować się, szukając nazwy? Najlepiej swoimi zainteresowaniami, ulubionymi rzeczami, przedmiotami itp. Jeśli ktoś jest amatorem górskich wycieczek, może nazwać stoły jak szczyty gór. Jeśli ktoś jest koneserem wina, to każdy ze stołów może otrzymać nazwę od ulubionej marki wina. Pomysłów na pewno nie zabraknie.

Kto siedzi koło pary młodej

Nie ulega wątpliwości, że para młoda jest tego dnia najważniejsza. To ona jest w centrum uwagi i właśnie od niej powinno rozpocząć się planowanie. Oprócz pary młodej na weselu jest kilka równie ważnych osób, które trzeba odpowiednio uhonorować – właśnie przez wyznaczenie reprezentacyjnych miejsc.

Zwykle mamy dwie możliwości:

  1. koło panny młodej siedzi świadek pana młodego ze swoją osobą towarzyszącą lub świadkowa ze swoim partnerem i dopiero w dalszej kolejności rodzice;
  2. miejsce obok nowożeńców zajmują rodzice.

Wybór jest trudny i delikatny. Tak naprawdę zależy od pary młodej i nie tylko od tego, kogo postawią na pierwszym miejscu. Dobrze jest wziąć również pod uwagę fakt, że goście przestrzegają wyznaczonych miejsc najczęściej tylko podczas obiadu. Kiedy zabawa rozkręca się na dobre, przesiadają się, by porozmawiać również z innym osobami, nie tylko z najbliższym sąsiadem. A młoda para zajmuje swoje miejsce jeszcze rzadziej niż pozostali goście – krąży po sali, rozmawia ze wszystkimi, przyjmuje gratulacje, tańczy. I tak naprawdę osoby siedzące obok niej, zostają przy głównym stole same.

Winietki i tableau

Rozsadzanie gości jest uzasadnione oczywiście wtedy, kiedy decydujemy się na przygotowanie winietek lub tableau z dokładnym planem. Już bardzo rzadko spotyka się przyjęcia weselne, podczas których goście mają zupełną dowolność w wyborze miejsc. To prawda, że dawniej wszystkie wesela odbywały się w ten sposób, nie było wizytówek wskazujących miejsce przy stole i wiązało się to z szeregiem trudności. Para młoda musiała zaufać wyczuciu swoich gości. A nie zawsze to się sprawdzało i zdarzało się, że osoby znajome lub bardzo daleka rodzina zajmowała honorowe miejsca blisko młodych, stawiając w kłopotliwej sytuacji i parę nowożeńców i ich rodziców, którzy nie mieli gdzie usiąść. Bywało również tak, że zaproszeni goście, którym trochę dłużej zajęło dotarcie do sali weselnej, zostawali z jednym krzesłem przy oknie i z drugim po przeciwnej stronie stołu.

Aby uniknąć takich sytuacji, para młoda wyznacza swoim gościom miejsce przy stole. Kiedy plan zostanie zaakceptowany przez wszystkie decyzyjne osoby, wystarczy już tylko zamówić wydruk winietek lub przygotować je samodzielnie. Do kompletu dobrze jest mieć przygotowane tableau, na którym znajduje się plan sali weselnej i nazwiska gości przypisane do konkretnych stolików. Goście przed rozpoczęciem przyjęcia mogą zapoznać się z planem i bez żadnych trudności odnaleźć swoje miejsce.

Zawsze warto skorzystać z pomocy konsultanta ślubnego, który organizując ślub doradza narzeczonym najlepsze rozwiązania, a następnie koordynując wesele, pomaga gościom wskazać odpowiednie miejsce, zdejmując ciężar tego obowiązku z ramion pary młodej.

Kinga Nowakowska
Raz w życiu – Konsultanci ślubni
www.razwzyciu.pl

Redakcja poleca

REKLAMA