POLECAMY

Przykładowe teksty błogosławieństwa rodziców

Błogosławieństwo, które odbywa się zazwyczaj w domu rodzinnym panny młodej, jest wielkim przeżyciem szczególnie dla rodziców. Muszą oni bowiem w ogromnym wzruszeniu powiedzieć coś wzniosłego do swoich dzieci, a nie jest to wcale takie łatwe zadanie. Oto przykładowe teksty błogosławieństwa rodziców, które pomogą im (i Wam!) przezwyciężyć stres.

teksty błogosławieństwa rodziców

fot. Fotolia

Dobrym wyjściem jest przygotowanie sobie wcześniej kilku słów przemowy i nauczenie się ich na pamięć.

Propozycje tradycyjnych błogosławieństw ślubnych

Zobacz także: Toasty ślubne – kiedy wznosić i jak wygłaszać?

 • Ojcze Nasz pobłogosław Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech ich miłość każdego dnia będzie świadectwem miłości Chrystusa i Kościoła. Pozwól im przejść wspólnie całe życie aż do sędziwej starości. Niech cieszą się zdrowym potomstwem i życiowym optymizmem. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.
    
 • Moja droga córko dziś opuszczasz swój rodzinny dom, niech ognisko domowe, które od dziś sama będziesz tworzyć było dla Ciebie źródłem szczęścia i realizacji. Bądź dla swego męża i dla swoich dzieci ostoją spokoju oraz wsparciem w codziennych troskach. Z serca Ci błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
    
 • Kochane dzieci pamiętajcie, że każdego dnia musicie starać się o podtrzymywanie płomienia Waszej miłości. Starajcie się żyć wiernie według przykazań bożych i wobec własnego sumienia. Z serca wam błogosławię na Waszą nową drogę życia. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.
   
 • Drogi synu, bądź wzorem cnót, strażnikiem nauki Chrystusa, wzorem męża i ojca. Nie pozwól, aby cokolwiek zniszczyło Waszą miłość, która dziś przywiodła Was pod ołtarz. Z serca Wam kochane dzieci błogosławię i polecam opiece Matki Boskiej. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.
   
 • Drogie dzieci polecam Was i Waszą miłość pod opiekę Matki Boskiej i z serca Wam błogosławię. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Zobacz także:  Jak wygląda powitanie młodej pary?

Najlepiej jeśli słowa są krótkie i na temat. Zbyt rozwinięte poetyckie frazy, raz - że trudno spamiętać, dwa - są po prostu pretensjonalne i mogą powodować zbyt wielkie wzruszenie.

Można też zacytować w tym momencie złote myśli znanych osób na temat małżeństwa, miłości czy roli żony i męża.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/miesiąc temu
O matko... jak się dowiedziałam, że coś takiego jest to nie mogłam wyjść z szoku. Sztuczne, bzdurne, wykute, jak wszystkie paciorki, klepane bez sensu, żenujący teatrzyk - bo tradycja!! Im więcej się dowiaduje o polskich ślubach i weselach i związanych z nimi tradycjach to nie dowierzam, że w tych czasach ludzie bezmyślnie brną takie rzeczy, pajacując w jakiś niewygodnych teatralnych scenach, odmawiają jakieś starodawne modły, uwłaczając tym samym własnej godności i rozwojowi intelektualnemu gatunku ludzkiego. Po co? Dlaczego? - nie pojmę... Biorąc za przykład temat tego artykułu - błogosławieństwo rodziców - co to jest i na co to komu? Jakbym usłyszała coś z tych przykładowych tekstów od mojej matki to chyba bym wyszła z zażenowania - kwit esencja sztuczności, cyrku i bezmyślności. Jak już to można wyściskać i powiedzieć coś od siebie typu "od dziś dzieciaki w końcu formalnie będziemy rodziną, bardzo się cieszę, dbajcie o siebie, kochajcie się, (do zięcia) mów mi mamo". Ale co ja się znam zamiast szczerości, wsparcia i okazania uczuć, lepiej bezmyślnie coś wypaplać stresując się, że tekstu nie zapamiętam, klęczeć, pokłony składać, krzyżyki całować i pajacować...
/5 lat temu
Artykuł trafiony w „czuły punkt”. Błogosławieństwo Rodziców jest potrzebne Młodym aby kolejne ceremonie odbywały się w duchu radości i miłości. To jest moment ważny zarówno dla Młodych jak i Rodziców – ja jestem pewien, że to moment najważniejszy dla Rodziców. To od Nich, ich słów i poczynań zależeć będzie nastrój tego święta. Przed ślubem bywa różnie – przygotowania, problemy wypominania itp. w momencie Błogosławienia te zaszłości powinny być wyzerowane poprzez pojednanie się Rodziców obu stron ( nie jest to proste ale konieczne ). Jednym ze sposobów jest wzajemne przygotowanie tekstu Błogosławieństwa i sporządzenie go w formie pamiątki na lata – tak aby te słowa mieli na użytek w trudnych chwilach. Taki prezent otrzymują Młodzi w chwili Błogosławieństwa – widzą, że oba Rody wspólnie zaangażowały się i zadziałały jednomyślnie. Pamiątka może mieć formę ozdobnej okładki w której wnętrzu znajduje się kompozycja zdjęć, cytaty z Biblii, Papieża itp oraz to co najważniejsze….Błogosławieństwo i podpisy rodziców. Wiem, że ten moment dla wielu Młodych był bardzo znaczący – poczuli więź tworzącej się Rodziny i ciepło w sercach…… Wielu Rodziców przygotowuje własne teksty aby je odczytać, jednak są to zapiski na kartkach, które lądują w torebkach, książkach itp miejscach. Nie zawsze kamerzysta nagra całą treść Błogosławienia a szkoda. Wiemy, że z pokolenia na pokolenie przekazywane były informacje o „sile słowa” - np ” nie wywołuj wilka z lasu”, „nie złorzecz” „powiedz tylko słowo…” Słowa mają moc sprawczą, zwłaszcza wówczas gdy wypowiadane są z przekonaniem o ich sile….Błogosławienie jest zatem rytuałem duchowym i parasolem ochronnym dla tworzącej się nowej więzi duchowej.
/5 lat temu
warto poczytać i obejrzeć http://ipse.pl/index.php/blogoslawienstwo
POKAŻ KOMENTARZE (5)