Fotografia ślubna – profesjonalista, czy miłośnik? Kogo wybrać?

Fotografia ślubna w plenerze fot. Adobe Stock
Fotografia ślubna, zajmująca zwykle honorowe miejsce w mieszkaniu, to najpiękniejsza pamiątka tego wielkiego dnia. Trudno wyobrazić sobie zdjęcia robione telefonem lub amatorskim aparatem przez gości, jako jedyną pamiątkę ślubną. Profesjonalny fotograf to jednak spore koszty, na które nie każdego stać. Jak rozwiązać ten problem?
Wioletta Górecka / 06.07.2018 06:00
Fotografia ślubna w plenerze fot. Adobe Stock

Najpiękniejszą pamiątką dnia, w którym zostaliście mężem i żoną, jest fotografia ślubna. Zwykle najlepsze zdjęcie zyskuje honorowe miejsce, zdobiąc pomieszczenie w pięknej ramce, gdzie każdego dnia przypomina o waszym szczęściu. Aby jednak zapełnić album ślubny wspaniałymi zdjęciami, potrzebujecie osoby, która zna się na rzeczy: jest czujna, wie, który moment i z jakiej perspektywy uchwycić, a także potrafi zająć się obróbką graficzną zdjęć. Usługi profesjonalnego fotografa są jednak dość drogie, co może stanowić istotną przeszkodę szczególnie dla młodych par, które szukają oszczędności w organizacji ślubu i wesela. Dobrym pomysłem na połączenie przyjemnego z pożytecznym, może być wybór początkującego fotografa lub miłośnika fotografii.

Przyjemne z pożytecznym – taniej, ale doskonale!

Koszt organizacji ślubu i wesela (nawet w wersji oszczędnej, czyli niewielka impreza z podstawowym pakietem usług), to koszt kilku, a nawet kilkunastu tysięcy (w zależności od wielkości miasta). Niezbędna jest sala weselna + menu dla gości, stroje dla pary młodej, ewentualne noclegi, a także fotograf i oprawa muzyczna. Młodzi ludzie często szukają oszczędności gdzie tylko się da. Często aby zorganizować ślub i wesele, młoda para zaciąga kredyt, który może zwrócić się w kopertach, jednak wcale nie musi (kwestia tego, ile dać do koperty, nie jest w żaden sposób ściśle określona). Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy w skali całego przedsięwzięcia, jest:

  • sala na obrzeżach miasta lub poza nim
  • skromniejsze menu (na przykład 5 posiłków, zamiast 8 czy 10)
  • samochód pożyczony od osoby prywatnej (z rodziny, spośród znajomych)
  • mało znany zespół weselny (niedawno utworzony, z małej miejscowości etc.)
  • fotograf – amator/miłośnik.

W ten sposób można zaoszczędzić całkiem sporo, nie tracąc wcale na jakości. Zwłaszcza fotografia ślubna może być wykonana tak samo perfekcyjnie, jak przez profesjonalistę, jeśli wybierzesz osobę z pasją, zamiłowaniem i talentem! Jak nie popełnić błędu i nie postawić na złą osobę?

Jak znaleźć osobę godną zaufania?

Zwykle poszukiwania fotografa, tak jak sali, samochodu czy sukni, rozpoczyna się w wyszukiwarce internetowej. Pamiętaj jednak o tym, że fotografia ślubna to często domena osób prywatnych, które w ten sposób dorabiają sobie po godzinach lub robią zdjęcia z zamiłowania i pasji. W związku z tym niekoniecznie ogłaszają swoje usługi w sieci, a więc znalezienie ich w ten sposób może być niemożliwe. Warto wyjść im naprzeciw, samemu tworząc ogłoszenie o poszukiwaniu takiej osoby. Wykorzystaj w tym celu media społecznościowe, lokalne grupy i strony z ogłoszeniami.

Amatorska fotografia ślubna – warto, czy nie?

Przed nawiązaniem współpracy, koniecznie poproś o portfolio potencjalnego kandydata – każdy, kto zajmuje się fotografią i chce na tym zarobić, będzie miał przynajmniej kilka pokazowych zdjęć. Bez obejrzenia próbki zdjęć, ryzyko nieudanej fotografii ślubnej jest spore. Osoby początkujące lub zajmujące się amatorsko fotografią często mają jeden, charakterystyczny styl robienia zdjęć i ich obróbki – zwróć więc uwagę, czy dotychczasowe dzieła są tym, co chcecie mieć w swoim albumie. Wybór osoby nie związanej profesjonalnie z fotografią, daje ci kilka plusów:

  • łatwiej znaleźć interesującą osobę z wolnym terminem w sezonie ślubnym (to także nieocenione, jeśli ślub organizujecie spontanicznie, szczególnie w okresie letnim)
  • dajesz szansę rozwoju i pokazania się nowemu, ukrytemu i nieznanemu talentowi
  • możesz zyskać zdjęcia oryginalne i o niepowtarzalnym charakterze
  • za usługę pasjonata zapłacisz mniej, niż profesjonalnego fotografa, nie tracąc wcale na jakości
  • gotowa, obrobiona graficznie fotografia ślubna trafi w twoje ręce szybciej – fotograf mający mniej zleceń, od razu zajmie się twoimi zdjęciami!

To także może ci się przydać!
Jak zrobić profesjonalne zdjęcia ślubne lustrzanką? Poradnik w pigułce!
O czym koniecznie trzeba pamiętać, robiąc zdjęcia ślubne?
Kolejne zwykłe zdjęcia ze ślubu? A może reportaż?

Redakcja poleca

REKLAMA