Co łaska – czyli opłaty kościelne za ślub

Co łaska – czyli opłaty kościelne za ślub

Zamierzacie wziąć ślub kościelny i zastanawiacie się ile wynoszą opłaty z nim związane? Zależą one od kościoła, w którym będzie odprawiana ceremonia oraz od zwyczajów które tam panują.
/ 19.04.2010 10:45
Co łaska – czyli opłaty kościelne za ślub

Przeważnie idąc do parafii i pytając o opłaty kościelne usłyszysz stwierdzenie „co łaska”. Ale na tym stwierdzeniu się nie kończy, ponieważ ksiądz przeważnie zaraz mówi ile mniej więcej dają ludzie i cennik będziecie już znali. W niektórych parafiach natomiast opracowane są skrupulatne cenniki. Opłaty kościelne mogą być zatem bardzo różne. Będą też na pewno zależały od wielkości miasta i parafii, w których zamierzacie wziąć ślub. W mniejszych parafiach ceny będą na pewno niższe.

Zobacz: Ślubne tanie chwyty

Do opłat kościelnych zaliczają się:

  • opłata dla księdza – 300-1000 zł, daje się je na drugim, a zarazem ostatnim spotkaniu z księdzem przed ślubem,
  • opłata dla kościelnej/ kościelnego – 0-200 zł,
  • opłata dla organisty – 50-250 zł,
  • zapowiedzi – 30-200 zł,
  • kurs przedmałżeński – 50 zł,
  • akt urodzenia, chrztu czy bierzmowania – 50 zł,
  • i jeżeli bierzecie ślub w obcej dla Was obojga parafii, jedno z Was powinno wykupić licencję w swojej parafii, i złożyć ją w parafii, w której odbędzie się ślub, kosztuje ona – 100-150 zł.

Ważne

W niektórych regionach kraju opłatę kościelną płaci się ze względu na ilość krzeseł i kolor dywanu. Niektórzy księża pobierają też dodatkową opłatę np. 100 zł za niechodzenie z tacą podczas mszy ślubnej. Pamiętajcie, aby porozmawiać o tej kwestii z księdzem, który będzie Wam udzielał ślubu.

W większości kościołów można dostać potwierdzenie wpłaty i fakturę. Ksiądz musi zaksięgować wpływy na koncie parafii i rozliczyć się z diecezją.

Polecamy też: Co zamiast kwiatów