Jak przygotować wiccański rytuał?

Zazwyczaj duchy przywoływane są od strony wschodu, przez południe i zachód, skończywszy na północy.
Wicca to neopogańska religia, która nawiązuje do przedchrześcijańskich tradycji. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak Wiccanie przygotowują rytuał religijny, przeczytaj artykuł. Dowiesz się z niego, jak krok po kroku samodzielnie przygotować ten wiccański rytuał.
/ 10.06.2011 11:30
Zazwyczaj duchy przywoływane są od strony wschodu, przez południe i zachód, skończywszy na północy.

Przygotowanie wiccańskiego rytuału zajmuje trochę czasu. W pierwszej kolejności musimy nabyć kadzidełka, świeczki, olejki eteryczne oraz inne potrzebne nam rekwizyty. Powinniśmy także zadbać o stałe akcesoria – wyczyścić je dokładnie. Czarownicy często przed obrzędami biorą kąpiel w wodzie z solą oczyszczającą, spożywają uroczysty posiłek (niektórzy wręcz przeciwnie, poszczą). Kiedy już przygotowaliśmy ołtarzyk, zgromadziliśmy wszystkie niezbędne przedmioty ubraliśmy rytualne ubrania i jesteśmy gotowi do ceremonii, możemy zapalić kadzidła oraz świeczki.

Pierwszym elementem rytuału jest zakreślenie kręgu. Krąg, symbol brzucha matki, miejsca gdzie człowiek jest najbezpieczniejszy, odgrywa ważną rolę w czarownictwie. Symbolizuje miejsce najlepiej chronione, w tym przypadku miejsce uświęcone, pobłogosławione i gotowe na wezwanie Bogów. Wiccanie najczęściej rysują krąg nożem athame lub bolline, układają go z kwiatów, sznurków, rysują (kredą lub węglem) lub tylko wizualizują.

Zobacz także: Jak wróżyć z fusów krok po kroku?

Następnie, żeby nic nie zakłócało ceremoniału, trzeba usunąć z kręgu wszelkie energie, tworząc pewną „próżnię energetyczną”. Najczęściej czarownice zamiatają wówczas symbolicznie krąg. Niekiedy posypując go solą lub machając różdżką, wyobrażają sobie jak energie same opuszczają przestrzeń kręgu.

Kiedy krąg jest oczyszczony i gotowy do zasadniczych czynności, wiccanie przywołują tzw. Strażników Czterech Stron Świata. Czterem głównym kierunkom świata przypisane są żywioły, którym z kolei przyporządkowane są władające nimi duchy. Wschodem rządzi powietrze i przypisane im duchy - sylfy, południem ogień i duchy salamandry, zachodem woda i duchy ondyny, północą ziemia i duchy gnomy.

Duchy przywoływane są najczęściej zaklęciami (gotowymi formułkami bądź takimi, które układają uczestnicy rytuały np. „Przywołuję duchy wschodu, o sylfy przybądźcie tu i niech moc powietrza napełni ten krąg!”). Wszyscy odwróceni są twarzą w kierunku, z którego mają przybyć duchy. Arcykapłan lub arcykapłanka kreśli w powietrzu za pomocą athame pentagram, przywołując je. Czasem używa się do tego pierścienia z kryształem. Wszyscy uczestnicy wyobrażają sobie, jak duchy przybywają na wezwanie i pojawiają się po określonej stronie kręgu. Zazwyczaj duchy przywoływane są od strony wschodu, przez południe i zachód, skończywszy na północy. Rzadko kiedy pomija się tę regułę. Stronom przypisane są określone znaczenia, które czarownice skrupulatnie przestrzegają. Istotne jest także w czasie obrzędów, poruszanie się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (ang. deosil). Czasem wiccanie przed rytuałem oznaczają cztery strony świata żywiołami przypisanymi stronom. Zazwyczaj na wschodzie jest kadzidełko (powietrze), na południu pali się świeca (ogień) , na zachodzie jest naczynie z wodą, na północy wysypana ziemia lub doniczka. Bywa, że każda strona świata ma zapaloną świeczkę w kolorze przypisanym żywiołowi. Wschód – niebieski, południe – czerwony, złoty, pomarańczowy, zachód – zielony, północ – brązowy, czarny. Niekiedy jest to pomijane.

Zobacz także: Jak przyciągnąć pieniądze przy pomocy magii?

Kiedy krąg jest gotowy, następuje wezwanie Bogów. Arcykapłan albo arcykapłanka przywołuje Bogów i Boginie ogólnie (Rogatego Boga i Boginię Matkę) lub przypisanymi im imionami (np. „Przyzywam Atenę oraz Thota, o Wielcy Bogowie niech Wasz moc napełni ten krąg!”). Reszta uczestników wizualizuje sobie ich postacie. Towarzyszą temu gesty, śpiewy, recytacje. Następnie wykonywany jest ukłon i podziękowanie Bogom za przybycie.

W tym punkcie mają miejsce główne części rytuału: wróżenie przyszłych losów, magia mająca na celu uświęcenie pewnego wydarzenia lub rytuał w konkretnej intencji. Jest to najważniejsza część obrzędu.

Rytuał kończy się podobnie jak i zaczyna tyle, że w odwrotnej kolejności. Najpierw dziękuje się Bogom za przybycie, potem żegna się duchy żywiołów w kolejności odwrotnej do ruchu wskazówek zegara (ang. widdershins), czyli zaczynamy od północy, przez zachód i południe kończąc na wschodzie. Wszyscy uczestnicy kolejno dziękują duchom za przybycie i wyobrażają sobie jak one znikają. Podobnie jak wyobrażają sobie znikanie Bogów, Strażników i na końcu samego kręgu.

Przed zakończeniem obrzędów kapłan lub kapłanka mówi: „Niech tak się stanie!”, „Tak ma się stać!”, „Tak będzie, gdyż tego chce Rogaty Bóg i Wielka Bogini!”.

Wiccanie nie składają żadnych ofiar, oprócz jednej. Czasem po zakończeniu rytuału symbolicznie zostawiają poza kręgiem resztkę posiłku, dziękując Bogom za pomoc. Czasem zalewają tę ofiarę rytualnym napojem tj. winem lub sokiem. Ofiara ta ma charakter symboliczny.

Redakcja poleca

REKLAMA