Kościoły w marzeniach sennych
Kościół jest symbolem naszego wewnętrznego sacrum - idei, zasad, moralności, relacji ze światem zewnętrznym. To, co się dzieje w kościele, odnosi się do procesów zachodzących we wnętrzu tego, co jest dla nas najważniejsze.
- Kościół pełen ludzi - osiągnięcie wewnętrznej pełni.
- Kościół zburzony - utracony kontakt z wnętrzem, bunt wobec sacrum, również niezgoda na jakieś dramatyczne wydarzenia ze świata zewnętrznego.
- Pusty kościół - pustka wewnętrzna, zagubienie się, niemożność odnalezienia właściwej drogi.
- Pełny kościół - pociecha w cierpieniu.
- Stawiać kościół - duża radość lub honor i powodzenie.
- Widzieć kościół - ktoś stanie Ci na drodze i powstrzyma Cię przed zrobieniem czegoś złego.
- Widzieć kościół z daleka - niespełnione życzenia.
- Wchodzić, wstępować do kościoła - jesteś człowiekiem bliskim wiary.
- Modlić się w kościele - Twoje marzenia zostaną zrealizowane.
- Widzieć płonący kościół - kierujesz się w życiu niedobrymi wartościami.
- Widzieć walący się kościół - grozi Ci niebezpieczeństwo.
- Zniszczony kościół - niedostatek.
Interpretacja snu:
Świątynia jest jednym z najbardziej uniwersalnych symboli dotyczących religii i życia duchowego człowieka. Obecność kościoła katolickiego i chrześcijańskich elementów w sennych wizjach wskazuje na znaczenie, jakie posiada religia dla Europejczyka.
Kościół w snach
Często idziemy we śnie do kościoła. Jeśli drzwi świątyni są zamknięte, może to oznaczać, że nie znajdujemy rozwiązania palącego nas, duchowego problemu, lub, że droga przez nas obrana nie pokrywa się z nauką kościoła.
Czasem szukamy w kościele jakiegoś przedmiotu, ale jest on dobrze ukryty, np. pod ogrodzeniem lub w ogrodzie okalającym budowlę. W kościele możemy też znaleźć dawno zagubione przedmioty, a nawet dziecko. Przyczyna takich snów leży w znaczeniu tej budowli, jej społecznego, a zarazem jednostkowego charakteru. Jest to miejsce poszukiwania odpowiedzi i sensu.
Z tą przestrzenią sakralną nierzadko wiążą się obrazy ceremonii – pogrzebowej, ślubnej. We śnie przeżywamy ponownie moment ważnej uroczystości. Bardzo często jest to jednak miejsce osobistych spotkań naszego umysłu z niepojętym sacrum i jesteśmy w kościele sami, możemy go „zwiedzić”, obejrzeć, poznać, zagubić się w jego korytarzach, odnaleźć piękny ołtarz lub inne przedmioty kultu. Takie sny symbolizują życie duchowe i indywidualny stosunek do miejsca kultu.
Wspólne dziedzictwo
Zdarzają się również sny o pogańskich obrzędach lub nie do końca znanych formach kultu. Człowieka cechuje pierwotne pragnienie oddawania czci niepojętym siłom, zaklinania losu i zjednywania sobie przyrody. Ta skłonność, charakteryzująca większość prymitywnych wierzeń, stanowi nie tylko obiekt badań antropologów, ale także fragment dziedzictwa kulturowego, który przenika do świadomości jednostkowej.
Jeśli śnią nam się konkretne elementy pierwotnej obrzędowości, najlepiej sięgnąć do książek z zakresu historii kultury i religii – na pewno będzie to fascynująca podróż do źródła sennych znaczeń.