Krzyż w Kościele fot. Adobe Stock

Wielkanoc 2019 – kiedy wypada i gdzie najlepiej ją spędzić?

Wielkanoc 2019 tuż, tuż! Nieważne czy będziesz ją spędzać tradycyjnie – z rodziną, przy świątecznym stole i z koszyczkiem wielkanocnym czy w agroturystyce z dala od miejskiego zgiełku i sprzątania. Najważniejsze jest jedno – święta wielkanocne spędź tak, jak chcesz!
Magdalena Bury / 04.04.2019 15:23
Krzyż w Kościele fot. Adobe Stock

Wielkanoc 2019 – kiedy?

Wielkanoc to jedno ze świąt ruchomych. Według ustaleń Soboru Nicejskiego z 326 roku, powinna ona być świętowana zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, która następuje po 20 marca. Właśnie dlatego Wielkanoc, w zależności od roku, możemy świętować zarówno w marcu, jak i w kwietniu.

Od jej daty zależne są też inne święta kościelne: Środa Popielcowa, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego czy Boże Ciało.

Kiedy wypada Wielkanoc w 2019 roku?

Obecny rok to wyjątek, który pojawia się raz na 19 lat. Astronomiczna wiosna w 2019 roku rozpoczęła się 20 marca o godz. 22.58, a pierwsza wiosenna pełnia 4 godziny później – o godz. 2:43. Właśnie dlatego Wielkanoc będziemy obchodzić dopiero za kilka tygodni. Wielka Sobota w 2019 wypada 20 kwietnia, a Wielka Niedziela wypada 21 kwietnia. Niedziela jest dniem wolnym od pracy.

Wielkanoc 2019 – agroturystyka

Wielkanoc (i inne święta) nie wszyscy spędzają przy świątecznym stole w domu. Wiele osób korzysta z dni wolnych i wyjeżdża w ciche miejsca, korzystając z agroturystyki, hoteli czy pensjonatów. Gdzie warto się wybrać?

 • Wielkanoc w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny znajduje się w woj. lubelskim, a jego początki jako osady sięgają XI wieku. Chociaż miasto jest niewielkie, posiada wiele cennych zabytków. Amatorów architektury sakralnej zainteresuje na pewno kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja zbudowany w latach 1586-1589 czy kościół św. Anny z 1671 r. ze szpitalem św. Ducha dla ubogich z 1735 r.

Oprócz kościołów, warto zwiedzić ruiny zamku z XIV – XVI wieku oraz wieżę obronną z II poł. XIII – XIV wieku. Kazimierz Dolny to też urokliwe uliczki, kamienice i spichlerze. Są także drewniane domy z XVIII i XIX wieku, synagoga i piękna kapliczka przy tzw. Bramie Lubelskiej. To miasteczko idealne do rodzinnych spacerów!

 • Wielkanoc w Sopocie

Czas na Sopot. To miasto położone nad Zatoką Gdańską oczaruje każdego. Mamy tutaj drewniane molo spacerowe z przełomu XIX/XX wieku, latarnię morską i słynną Operę Leśną z 1909 roku. Turystom spodoba się także Krzywy Domek. Najpiękniejsze są jednak plaże, którymi można spacerować godzinami! A potem wystarczy tylko wybrać restaurację i rozkoszować się rybą (albo tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami...).

 • Wielkanoc w Krośnie

Święta Wielkiej Nocy warto także spędzić w Krośnie w woj. podkarpackim. Krosno to miasto nazywane małym Krakowem. Dlaczego? Na zabytkowym rynku znajdziemy podcienia – takie same, jak na krakowskim rynku. Turystów zainteresuje też Centrum Dziedzictwa Szkła, Muzeum Podkarpackie czy zabytkowe pałace i kamienice.

Krosno posiada również piękne okolice – warto zwiedzić Zamek Kamieniec w Odrzykoniu (znany z „Zemsty” Fredry), drewniany kościół w Haczowie, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okolicach są także miasteczka uzdrowiskowe Iwonicz-Zdrój i Rymanów Zdrój oraz kopalnia ropy naftowej w Bóbrce.

Polska Wielkanoc

Święta wielkanocne wiążą się z wieloma tradycjami i zwyczajami. Niektóre z nich pochodzą nawet z XIV wieku! Co oznaczają poszczególne symbole wielkanocne?

 • Topienie Judasza

W niektórych polskich wsiach młodzi mężczyźni zabierali słomianą kukłę – symbol Judasza, którą następnie wleczono przez wieś, obrzucali kamieniami, by pod koniec wrzucić do wody i utopić.

 • Niedziela Palmowa

To dzień rozpoczynający Wielki Tydzień. Kiedyś nie mówiono o niej „palmowa”, a „kwietna” bądź „wierzbowa”. Przyjście do Kościoła z kolorową palmą to symbol wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmy najczęściej wykonane są z gałązek wierzby, bukszpanu czy kwiatów. Dawniej po przyjściu z kościoła głowa rodziny delikatnie uderzała palmą każdego z domowników. Palmę następnie umieszczało się nad drzwiami bądź obok okna, by chroniła dom przed burzą i pożarem.

 • Przedświąteczne porządki

Nie chodzi tutaj tylko o to, by podczas przyjmowania gości nasz dom lśnił czystością. Wielkanoc świętujemy wiosną, a wtedy wszystko budzi się do życia z zimowego snu. Dawniej wierzono, że sprzątanie całego domostwa, malowanie domu czy przyozdobienie pomieszczeń wielkanocnymi ozdobami sprawi, że wszyscy domownicy będą zdrowi. Właśnie dlatego każdy musi sprzątać!

 • Malowanie jajek

Jest symbolem rodzącego się życia. Wspólne malowanie i ozdabianie to tradycja w polskim domu. W każdym regionie jajka wyglądają jednak nieco inaczej!

 • Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek z ołtarza znika obrus i kwiaty. Milkną także dzwony. Po raz kolejny zabrzmią dopiero w Niedzielę Wielkanocną. Wierni przygotowują się do Ostatniej Wieczerzy i męki pańskiej.

 • Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień, w którym obowiązuje ścisły post. Dawniej na wsiach w Wielki Piątek zakopywano żur i śledzie, czyli typowe postne potrawy. Śledzie przybijano też gwoździami do drzewa. Oznaczało to koniec postu, czas zabaw i radości!

 • Wielka Sobota

Na polskich wsiach istniał zwyczaj spryskiwania domów wodą. Wszystko po to, by domownicy byli zdrowi. Z gałązek leszczyny robiono natomiast wielkie ognisko. Popiół rozrzucano na znak dobrobytu na polach. Współcześnie w Wielką Sobotę święci się koszyczek wielkanocny. Tradycja nakazuje także, by wszystkie porządki i przygotowywanie potraw zakończyć przed pójściem do kościoła.

 • Wielka Niedziela

To najważniejszy dzień dla wszystkich katolików, w którym stół przykryty jest białym obrusem, a domownicy dzielą się jajkiem i składają sobie życzenia. W Niedzielę Wielkanocną na stole pojawiają się wszystkie kiełbasy, szynki, pasztety oraz ciasta: mazurki i wielkanocne babki.

 • Wielki Poniedziałek, czyli Śmingus-dyngus

To dzień, w którym oblewamy się wodą. Dawniej ten zwyczaj obowiązywał tylko młodych – oblanie wodą panny oznaczało, że szybko wyjdzie za mąż. Na wsiach uderzało się też wzajemnie wierzbowymi gałązkami. By wykupić się od oblania wodą, dawano pisanki, słodycze i pieniądze.

O Wielkiej Nocy przeczytasz także:Triduum Paschalne – czym jest dla katolików i ile trwa?Symbole wielkanocne - co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)