Wielkanocne śniadanie fot. Adobe Stock

Wielka Sobota: post, powstrzymywanie się od jedzenia mięsa, tradycje

Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół namawia swoich wiernych do zachowania postu do czasu tzw. Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Czy to oznacza, że tego dnia nie powinniśmy jeść mięsa?
Magdalena Bury / 03.04.2019 12:52
Wielkanocne śniadanie fot. Adobe Stock

Post w Wielką Sobotę

O poście paschalnym w Wielki Piątek czytamy w konstytucji o liturgii Soboru Watykańskiego II. Kościół zaleca także, by powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych przedłużyć na Wielką Sobotę. Dzięki temu wierni mają wydłużony czas oczekiwania na radosne świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania.

Czy post w Wielką Sobotę jest jednak nakazany?

Nie. Episkopat Polski jedynie zachęca, by w Wielką Sobotę powstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych. To tradycja.

Co to jest post paschalny?

W Piśmie Świętym czytamy:

„Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć”
(Mk 2, 19-20)

Wielka Sobota to czas, w którym nie ma z nami Jezusa. Właśnie dlatego Kościół zachęca wiernych, by tego dnia powstrzymywali się od spożywania mięsa. Już w świadectwach z II wieku czytamy, że w zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę wierni pościli całkowicie – nic nie jedli i nie pili. Był to tzw. post pełny. Tylko chorzy mogli zjeść kawałek suchego chleba i napić się odrobiny wody.

“W ciągu dwóch pierwszych dni Triduum trwa święty post paschalny, kiedy to zgodnie z pierwotną tradycją Kościół pości, ponieważ “Oblubieniec został zabrany”. Wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej. Doradza się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak by Kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania"
czytamy w Liście Okólnym o Przygotowaniu i Obchodzeniu Świąt Paschalnych

Zobacz także:
Życzenia wielkanocne - znajdź te najciekawsze!Wielki Post to okres wyciszenia i pokuty przed Zmartwychwstaniem Jezusa. Dlaczego trwa 40 dni?