konfesjonał fot. Fotolia

Wielki Post – czym jest i ile trwa?

Z czym kojarzy ci się Wielki Post? Ze Środą Popielcową, Drogą Krzyżową i przygotowywaniem do świąt Wielkiej Nocy. To czas pokuty, który przygotowuje do przeżywania najważniejszego święta dla chrześcijan. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, podczas której kapłani posypują głowy wiernych popiołem.
Magdalena Bury / 02.04.2019 16:04
konfesjonał fot. Fotolia

Wielki Post

Wielki Post trwa 6 tygodni. W tym czasie wierni przygotowują się do Wielkanocy. To jednak nie tylko czas sprzątania, mycia okien i rozmyślania o wielkanocnych potrawach i ciastach. Wielki Post to także (i przede wszystkim) okres symboli i wielu zwyczajów.

Środa Popielcowa w 2019 roku miała miejsce 6 marca. To właśnie ten dzień rozpoczął Wielki Post, który potrwa do Wielkiego Czwartku, czyli 18 kwietnia 2019 roku. W tym roku Wielki Post będzie trwał więc 44 dni.

Symbolika Wielkiego Postu

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Wielki Post trwa 40 dni i po co posypujemy głowy popiołem? Spieszymy z tłumaczeniem!

  • 40 dni Wielkiego Postu – liczba 40 w Biblii pojawia się niezwykle często – tyle dni trwał potop oczyszczający Ziemię z grzechów, panowanie Dawida i Salomona w Izraelu, wędrowanie Eliasza przez pustynię, nawrócenie oraz pokuta ludności Niniwy i tyle dni przebywał Mojżesz na Synaju. Wielki Post trwa 40 dni, ponieważ właśnie tyle czasu przebywał Jezus na pustyni, gdzie pościł i był wtedy kuszony przez diabła. Każde 40 dni lub lat w Piśmie Świętym jest okresem nawrócenia i pokuty. Tak samo i czas Wielkiego Postu, którzy przygotowuje wszystkich do Zmartwychwstania Jezusa.
  • posypywanie głów popiołem – to symbol wezwania wiernych do przemyślenia swoich grzechów, pokuty i nawrócenia. Popiół to spalone poświęcone palmy z Niedzieli Palmowej. Jest znakiem przemijalności rzeczy materialnych.

O Wielkiej Nocy przeczytasz także:Triduum Paschalne – czym jest dla katolików i ile trwa?Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)