Czy przypominać u urodzinach? fot. Fotolia

Przypominanie o urodzinach

Czy i w jaki sposób należy przypominać o urodzinach? Czy każdemu możemy zwrócić uwagę, że zapomniał o takiej uroczystości? Jak odpowiednio zachować się w takiej sytuacji? Nasz ekspert i znawca etykiety odpowiada na to pytanie i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
/ 14.01.2013 11:19
Czy przypominać u urodzinach? fot. Fotolia

Proszę o podpowiedź, czy jest to zgodne z etykietą, aby córka byłej żony mojego męża (69-letniego pana) zwracała mu uwagę pisząc sms, że zapomniał o urodzinach jej 7-letniej córki? Nie utrzymujemy bliskich kontaktów. Raz w roku odwiedza swoja matkę i zapowiada wizytę u nas. Ja uważam, że powinna zadzwonić i delikatnie  przypomnieć o urodzinach, ale nie wiadomością sms w formie  wyrzutu. Mój mąż był przygnębiony tą wiadomością. Moje dzieci (28 i 29 lat) uważają, że córka męża miała prawo i że one też by przypomniały, choć to by nie był ich biologiczny ojciec. Mieszkamy w Danii tu trochę inaczej pojmuje się zasady dobrego wychowania, ale ja myślę po polsku i w tej sprawie proszę o pomoc. Powtarzam moim dzieciom, że szkoda, że ludzie wykształceni czasami zachowują się nieodpowiednio. Czy dzieci maja prawo w takiej formie bezpośredniej przypominać, że zapomniałam o dacie urodzin? Pozdrawiam, E. 

Zobacz też: Święto Babci i Dziadka

Są pewne różnice w savoir-vivre w Polsce, Danii, Francji, czy Hiszpanii. Generalnie jest to jednak jeden i ten sam savoir-vivre, ta sama etykieta. Savoir-vivre, ogólnie rzecz biorąc, nakazuje pomnażanie dobra i eliminację wszystkiego tego, co negatywne, co sprawia przykrość, czy rani.

Zobacz też: Jak dobrze zacząć wspólne życie?

Ma więc Pani w pełni rację. Gdyby córka byłej żony Pani męża przypomniała wcześniej Pani mężowi o urodzinach swojej córki, nie sprawiłaby przykrości Pani, mężowi, a sprawiłaby radość swojej córce, która zapewne dostałaby prezent od Pani męża.

Zobacz też: Prezent dla niego

Wysyłając wiadomość sms odreagowywała tylko swoje negatywne emocje kosztem Pani męża, nie myśląc o jego uczuciach i wykazując brak delikatności. Nikt na tym nie zyskał. Wszyscy stracili.