Święto Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka
Z dzieciństwa pamiętam krótkie opowiadanie, które ukazało się w serii wydawniczej „Poczytaj mi mamo”. Jest to opis jednego dnia z życia przeciętnej rodziny, jest to dzień niezwykły – dzień, w którym cała rodzina zauważyła, że w rodzinie jest ktoś taki jak babcia.
/ 18.01.2010 22:31
Święto Babci i Dziadka

Dzieci, których nie miał kto odebrać ze szkoły wróciły same do domu, w którym nie było ugotowanego jak zawsze obiadu, nie pachniało ciastem i nikt się nimi nie zajął. Rodzice wrócili z pracy i również zauważyli zmianę. Babcia nic nie mówiąc siedziała w fotelu i czytała książkę. Dopiero, gdy zrobiła coś dla siebie i przestała zamartwiać się o całą rodzinę – ta rodzina ją zauważyła. Szkoda, że tak późno. Niestety babcię lub dziadka często traktujemy jak elektryczność czy wodę w kranie – dopóki nie zostaniemy ich pozbawieni, nie zauważamy ich obecności, są odkąd się urodziliśmy – pytanie długo będzie nam dane cieszyć się ich obecnością.

Pamiętajmy o babciach i dziadziusiach

Współczesne babcie i dziadkowie często pracują zawodowo, mimo to na całym świecie z jednakowym zaangażowaniem rozpieszczają swoje wnuki, znajdują dla nich czas. Często to właśnie z babcią i dziadkiem wnuki mają lepszy kontakt niż z rodzicami. Babcia i dziadek to osoby, które zawsze się za tobą wstawią, opowiedzą ciekawą historię z przeszłości, doradzą. Są to również pierwsze osoby, które pokazują nam jak godnie przejść na emeryturę, zestarzeć się, zmagać z samotnością, znosić cierpienie. I chociaż ofiarowują swoim bliskim dużo ciepła i pomocy, to wiele osób ich nie docenia. Dlatego dobrze, że blisko trzydzieści lat temu upowszechnił się w Polsce zwyczaj świętowania Dnia Babci – 21.01i Dnia Dziadka – 22.01.

Święto Babci i Dziadka na świecie

Nie tylko Polacy spieszą w styczniu z życzeniami dla babć i dziadków, robią to również Bułgarzy. W wielu państwach świata w różnych okresach roku przyjęło się świętować dzień seniorów – babć i dziadków. W USA święto to wprowadził prezydent J. Carter w 1978r. i nazwał je Narodowym Dniem Dziadków (chodzi o parę małżeńską, nie tylko o samych panów). Podobnych charakter ma święto w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii.

Jak uczcić święto babć i dziadków

Są to dwa szczególnie miłe dni, kiedy wnuki, nie zważając na śnieg i styczniowe mrozy, idą z wizytą do seniorów swoich rodzin z życzeniami i prezentami. Najbardziej cieszą prezenty samodzielnie przygotowane: laurki, stroiki, zaśpiewana piosenka, wyrecytowany wiersz, pachnące ciasto upieczone zgodnie z rodzinną recepturą. Szczególnie uroczyście dni te są świętowane w przedszkolach i szkołach podstawowych – nauczyciele wraz z uczniami przygotowują akademię – nic tak nie cieszy dziadków jak występy artystyczne wnucząt. Jeśli zaś babcia lub dziadek nie żyją, warto w tym dniu odwiedzić ich grób - zapalić świeczkę i zmówić w ich intencji modlitwę.

Redakcja poleca

REKLAMA