modlitwa przed Wigilią fot. Adobe Stock

Modlitwa przed Wigilią - które modlitwy odmawiać przed kolacją wigilijną?

Modlitwa przed Wigilią powinna być odmawiana wg ustalonego porządku. Najpierw następuje czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa, następnie modlitwa przed łamaniem się opłatkiem i pozostałe. Modlitwa na Wigilię obejmuje także krótką formułkę po zakończeniu wieczerzy.
/ 01.12.2020 10:47
modlitwa przed Wigilią fot. Adobe Stock

Modlitwa na Wigilię to nie tylko zmówienie Ojcze Nasz..., Zdrowaś Maryjo... i Chwała Ojcu... Zanim zasiądziemy do stołu, odczytujemy także fragment Ewangelii, ten mówiący o narodzeniu Jezusa.

Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, pora zasiąść do wieczerzy wigilijnej. Nie jest to zwykła kolacja, dlatego na pięknie przystrojonym stole zgodnie z tradycją znajdzie się 12 potraw wigilijnych. Ważnym elementem Wigilii jest dzielenie się opłatkiem. Sianko pod obrusem symbolizuje stajenkę, w której urodził się Jezus, a jemioła zawieszona nad stołem - życie, płodność i dostatek.

Modlitwa przed Wigilią - gotowy tekst modlitw

Zanim zasiądziecie do Wigilii, głowa rodziny mówi: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Następuje zapalenie świecy stojącej na stole.

Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.

Wybrana osoba odczytuje fragment z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2,1-14) o narodzeniu Jezusa Chrystusa:

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. 

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”.

Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.

Następnie następuje modlitwa przed dzieleniem się opłatkiem.

Modlitwa przed dzieleniem się opłatkiem

Głowa rodziny:

Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela.

Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy. Obdarz miłością, zgodą i jednością naszą rodzinę. Wlej nadzieję w serca ubogich, samotnych, osieroconych i przeżywających jakiekolwiek cierpienia.

Wszyscy: 

  • Ojcze Nasz...,
  • Zdrowaś Maryjo...,
  • Chwała Ojcu...,
  • Wieczne odpoczywanie...

Następuje dzielenie się opłatkiem i wspólna wieczerza wigilijna.

Po zakończeniu kolacji głowa rodziny mówi:

Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Twojego Syna Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten wieczór wigilijny i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki.

Wszyscy: Amen.

modlitwa na Wigilię
fot. Adobe Stock

Modlitwa na Wigilię - kto ją prowadzi?

W wielu domach odchodzi się od przyjętej tradycji i odczytywanie fragmentu Biblii powierza się dzieciom i nie ma w tym nic złego.

Zgodnie ze zwyczajem, po odczytaniu fragmentu Ewangelii, modlitwę powinna prowadzić głowa rodziny lub najstarsza osoba w domu. Najczęściej jest więc to ojciec lub dziadek.

Który fragment Ewangelii czyta się w Wigilię i dlaczego?

Przed kolacją wigilijną czyta się fragment z Ewangelii św. Łukasza. Tylko ten ewangelista dokładnie opisał narodzenie Jezusa Chrystusa. Ewangeliści Marek i Jan w ogóle nie piszą o narodzeniu ani młodzieńczych latach Jezusa, zaś Mateusz opisuje jedynie wydarzenia, które miały miejsce przed i po narodzinach.

Czytaj więcej o Wigilii i Bożym Narodzeniu:
Ciasteczka na choinkę - przepis na 60 kruchych ciastek
Modne choinki - 6 najważniejszych trendów
Czy w Wigilię jest post?
Ryba po japońsku na Boże Narodzenie