www.sxc.hu

Kubuś Puchatek - cytaty

Kubuś Puchatek to bohater literatury dziecięcej spod pióra A. A. Milne'a. Podbił serca maluchów (i nie tylko) na całym świecie, a jego sława nie blednie z biegiem lat. Fenomen Kubusia Puchatka polega przede wszystkim na charakterystycznych dialogach, które powtarzane są przez dzieci na całym świecie.
/ 28.05.2010 10:39
www.sxc.hu

Kubuś Puchatek ma już 84 lata – powstał w 1926 roku. Mimo tak sędziwego wieku jest wciąż bardzo popularny. Dzięki tłumaczeniom na wiele języków, jego sława obiegła cały świat. Powstały już filmy o pluszowym bohaterze o Małym Rozumku, można kupić maskotki i wiele gadżetów z podobizną misia.

Imieniem głównego bohatera książki Milne’a nazywa się przedszkola, ulice, grupy teatralne małych artystów. Nie zapomnijmy też o stałej kompanii Kubusia – Krzysiu, Prosiaczku, Kłapouchym, Króliku, Mamie Kangurzycy, Maleństwie i Tygrysku, którzy również zyskali tytuł dziecięcych celebrytów.
Spod pióra Milne’a wyszły trzy książki: „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” i „Wiersze dla Krzysia”.
Poniżej cytaty bohaterów tych utworów.

„Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.” (Kubuś Puchatek)

„Wszystko to przez to, że zanadto lubię miodek. Ratunku!” (Kubuś Puchatek)

„Byłem gapą, strasznie głupim gapą. Jestem po prostu Miś o Bardzo Małym Rozumku.” (Kubuś Puchatek)

„Bo układanie Wierszy i Piosenek to nie są rzeczy, które się łapie w powietrzu. To one cię łapią i wszystko, co można zrobić, to pójść tam, gdzie one mogłyby cię znaleźć.” (Kubuś Puchatek)

„Wyszło to trochę inaczej, niż myślałem, ale zawsze wyszło.” (Kubuś Puchatek)

„Mam w spiżarni dwanaście garnczków, które wołają mnie już od godziny.” (Kubuś Puchatek)

„No, dobrze, a gdybym ja posadził plaster miodu przed moim domem, czy wyrośnie z niego ul?” (Kubuś Puchatek)

„Jeśli wiem cokolwiek o czymkolwiek, to ta nora oznacza Duże Towarzystwo, a Duże Towarzystwo oznacza Królika, a Królik oznacza łasowanie.” (Kubuś Puchatek)

„I żeby to był Mruczankowy Dzień, i żeby ptaszki śpiewały.” (Kubuś Puchatek)

„Są tacy, co potrafią, a są tacy, co nie potrafią. W tym cała rzecz.” (Kubuś Puchatek)

„Bo ja piszę dobrze, tylko Koślawo. To jest dobra pisownia, tylko Koślawa, to znaczy, że litery trafiają nie tam, gdzie trzeba.” (Kubuś Puchatek)

„Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy już się ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.” (Kubuś Puchatek)

Czytaj też: Cytaty Antoine de Saint-Exupery

„- Masz ci los! - rzekł Puchatek, gdy wsadził nos do garnka. - jakiś Słoń tu się raczył. Potem pomyślał przez chwilkę i powiedział: - Ach, nie, to przecież ja sam. Zapomniałem.”

„Gdy noc zbierała się do odejścia, Puchatek obudził się nagle z uczuciem dziwnego przygnębienia. To uczucie dziwnego przygnębienia miewał już nieraz i wiedział, co ono oznacza. Był głodny.”

"- Dzień dobry! - rzekł Tygrys. - Znalazłem kogoś zupełnie takiego samego jak ja. A myślałem, że więcej takich nie ma. (powiedział Tygrys patrząc w lustro)”

„- Niełatwo jest być odważnym - odparł Prosiaczek, lekko pociągając noskiem - kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem.”

„Prosiaczek wspiął się na paluszkach i szepnął:
- Puchatku!
- Co, Prosiaczku?
- Nic rzekł Prosiaczek, biorąc Puchatka za łapkę chciałem się tylko upewnić, czy jesteś.”

„Prosiaczek westchnął i zaczął rozmyślać o sobie. Więc był DZIELNY...”

„Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.” (Kłapouchy)

„Gdy już pomyślisz sobie, że nawet w dniu urodzin zostałeś zapomniany i opuszczony przez wszystkich, dwaj przyjaciele przyniosą ci w prezencie baryłeczkę po miodzie i pęknięty balonik.” (Kłapouchy)

„Bądź ostrożny, kiedy pochłonięty swoimi sprawami stoisz nad brzegiem rzeki. Możesz zostać wbryknięty do wody.” (Kłapouchy)

„I nie zapominaj, że choć odzyskanie zapodzianego ogona sprawi ci ogromna radość, natychmiast zostaniesz na nowo przybity - do ogona właśnie.” (Kłapouchy)

„Jest dostatecznie smutno, jeżeli samemu jest się nieszczęśliwym, ale jest jeszcze smutniej, kiedy wszyscy inni twierdzą, że też są nieszczęśliwi.” (Kłapouchy)

Czytaj też: "Nie ma jak u mamy" - cytaty o matce