Zgodnie z obecną od stuleci tradycją chrześcijańską, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną, dokonujemy święcenia pokarmów. Tego dnia przynosimy do kościoła koszyczki wypełnione po brzegi tym, co będziemy spożywać podczas wielkanocnego śniadania. Tak zaczynamy świętowanie Wielkanocy!
Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Czy jajka i chleb w zupełności wystarczą? I co zrobić, jeśli dziecko pragnie wrzucić do koszyczka swoje czekoladowe zajączki i jajka?
Odpowiedzi szukaj na kolejnych stronach naszej galerii!
Sprawdź też:Co oznaczają poszczególne symbole wielkanocne? Sprawdź pomysły na życzenia wielkanocne!
Wielkanocny koszyczek: Jajka
Wielkanocnym symbolem oznaczającym nowe życie jest jajko. Nie może go więc zabraknąć w święconce. Jako główny pokarm spożywany podczas Wielkanocy, jajko zasługuje na specjalną dekorację. Właśnie dlatego do koszyczków często wkładamy malowane jajka, czyli pisanki.
Wielkanocny koszyczek: Chleb
Ważnym składnikiem każdego wielkanocnego koszyczka jest chleb. Jako pokarm spożywany codziennie, znajduje swoje miejsce także na świątecznym stole. Jego obecność uzasadniona jest również symboliką chrześcijańską. Chleb to ciało zmartwychwstałego Jezusa. Do święconki warto włożyć chleb własnej roboty.
Wielkanocny koszyczek: Wędlina
Tradycją wielkanocną jest także wkładanie do święconki wędliny. W Polsce najczęściej jest to kiełbasa (może być nią np. kiełbasa biała podawana do bigosu lub żurku).
Wielkanocny koszyczek: Chlebowy baranek
Baranek wielkanocny (wykonany z chleba bądź cukru) to kolejny ważny składnik wielkanocnych koszyczków. Baranek po wyjęciu ze święconki bardzo ładnie prezentuje się w towarzystwie rzeżuchy, czyli tzw. łączki wielkanocnej. Obecność baranka jest ściśle związana z chrześcijańską tradycją wielkanocną - symbolizuje on zmartwychwstanie Jezusa. W koszyku znajdziemy także słodkie zajączki.
Wielkanocny koszyczek: Sól i pieprz
Przyprawy tj. sól i pieprz włożone do koszyczka wielkanocnego również mają swoją samodzielną symbolikę. Chronią one przed zepsuciem - nie tylko pokarmy, ale całe życie!
Wielkanocny koszyczek: Ciasta
W koszyczku wielkanocnym powinno znaleźć się także coś słodkiego. Najlepiej, aby było to pieczone specjalnie z okazji tych świąt tradycyjne ciasto - babka wielkanocna lub mazurek. Do święconki wkładana jest również pascha, czyli słodki chlebek z bakaliami.