Gdy przypali ci się ciasto, a pieczeń wyjdzie zbyt sucha, zwykle myślimy, że nic już nie da się z tym zrobić. Na szczęście nie zawsze sytuacja jest bez wyjścia. Często takie potrawy mogą być całkiem smaczne. Trzeba je tylko nieco poprawić. Oto kilka sprawdzonych trików.
1. Sucha pieczeń
Zbyt suchą pieczeń możesz pokroić w plastry, włożyć do gorącego sosu i kilka minut poddusić. W tym czasie nieco zmięknie, a chłonąc sos, stanie się bardziej soczysta.
2. Przesolona zupa
Jeśli przesoliłaś zupę, do gorącej wrzuć 1–2 białka jaj. Wchłoną nadmiar soli, a gdy się zetną, zbierz je łyżką cedzakową i wyrzuć. Zupę możesz też podgotować z dodatkiem pokrojonego surowego ziemniaka.
3. Zbyt tłusta zupa
Gdy zupa wyszła zbyt tłusta, schłodź ją, wstaw do lodówki, a potem usuń łyżką zebrany na powierzchni tłuszcz.
4. Grudki w sosie
Kiedy w sosie widoczne są niepożądane grudki, możesz się ich pozbyć, przecierając go przez dość gęste sito.
5. Zbyt słony sos
Zbyt słony sos rozcieńcz wodą lub mlekiem albo wymieszaj ze śmietaną.
6. Zwarzony majonez
Zwarzony majonez uratujesz, ucierając żółtko z solą, a następnie, dodając do niego małymi porcjami zwarzony majonez. Z kolei zwarzony sos winegret znów uzyska jednolitą konsystencję, jeśli dodasz do niego, cały czas mieszając, łyżkę gorącej wody.
7. Bardzo oporna galaretka
Galaretę łatwo wyjmiesz z naczynia, jeżeli na kilka sekund zanurzysz je w gorące wodzie. Wtedy dolna warstwa galarety lekko się roztopi i odklei od naczynia.
8. Cebula trudna do obrania
Gdy masz trudności z obraniem cebuli, zanurz ją na 1–2 min w ciepłej wodzie.
9. Gorące warzywa
Chcesz obrać ugotowane warzywa, ale nadal są gorące? Zalej je zimną wodą i pozostaw na kilka minut. Szybko się schłodzą i łatwiej dadzą się obrać.
10. Zwiędła natka pietruszki
Podwiędniętej natce pietruszki przywrócisz ładny wygląd, gdy przepłuczesz ją w ciepłej wodzie.
11. Zwiedłe liście sałaty
Gdy liście sałaty straciły jędrność, włóż je na kilka minut do wody z cytryną.
12. Twarde masło
Zapomniałaś wcześniej wyjąć masło z lodówki? Przykryj je miseczką przepłukaną gorącą wodą. Po 1–2 min stanie się miękkie i można je będzie podać na stół.
13. Spalony wierzch ciasta
Zbyt szybko przypieczony wierzch ciasta przykryj kawałkiem pergaminu lub folii aluminiowej. Środek dopiecze się bez spiekania powierzchni.
14. Przypalone ciasto
Gdy przypali się ciasto, odkrój lub delikatnie zeskrob jego zwęglone fragmenty. Wypiek posyp cukrem pudrem, posmaruj polewą (przepis na str. 49) lub podgrzanym dżemem.