Jak świat oddaje cześć zmarłym?

W Polsce początek listopada kojarzy się z zadumą, przemijalnością ludzkiego życia i wspominaniem tych, którzy odeszli na zawsze.
Jak świat oddaje cześć zmarłym?

Kult zmarłych jest ważnym elementem wszystkich kultur i religii – przecież człowiek musi w jakiś dostępny mu sposób śmierć oswoić. Jak zatem sobie radzimy z tym problemem?

Nakarmić dusze

Dziś raczej przygotowuje się potrawy dla bliskich spożywane po odwiedzeniu grobów. W przeszłości dbano również o nakarmienie i napojenie dusz zmarłych osób. To dla tych istot nadprzyrodzonych szykowano kutię, wódkę, chleb, gotowano bób. Zapraszano również dusze do domów, które przed laty opuściły – dlatego drzwi domów zostawiano otarte. Wierzono też, że dusze mogą znajdować się w domach przez dwa pierwsze dni listopada – dlatego zakazane było wykonywanie wszelkich czynności, które mogłyby znieważyć lub zranić dusze.

Odgonić złe duchy

Z początkiem listopada pojawia się również możliwość odgonienia złych duchów – poprzez oczyszczającą moc palonych świec. Niegdyś wierzono, że ogień płonący na grobie samobójcy może oczyścić go z winy.

Radosne świętowanie

W Meksyku i na Filipinach możesz spotkać się z hucznym i radosnym świętowaniem Dniem Wszystkich Świętych – dla mieszkańców tych krajów dzień ten jest okazją do robienia sobie żartów ze śmierci, urządzania parad przebierańców i zabaw rodzinnych na cmentarzach.

Polecamy: Azja Południowo - Wschodnia

Kiedy wspomina się zmarłych

W wielu krajach anglosaskich obchodzi się 31 października Halloween – noc przebierańców czarownic, kościotrupów i innych straszydeł. Szwedzi nie mają konkretnie ustalonej daty Dnia Wszystkich Świętych – przypada on na pierwszą sobotę listopada.

Francuzi z kolei nie palą zniczy na grobach swoich bliskich – można natomiast spotkać się z grupami młodzieży wędrującymi do grobu legendy rocka – Jima Morrisona.

Holendrzy natomiast upamiętniają swoich zmarłych 4 maja – układają wówczas wieńce na miejscach kaźni. Rosjanie z kolei wspominają zmarłych w Niedzielę Wielkanocną. 

Czytaj także: Czy znasz obce obyczaje?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Dzięki za pomoc
/6 lat temu
kupsztal k***A