Kult zmarłych jest ważnym elementem wszystkich kultur i religii – przecież człowiek musi w jakiś dostępny mu sposób śmierć oswoić. Jak zatem sobie radzimy z tym problemem?
Nakarmić dusze
Dziś raczej przygotowuje się potrawy dla bliskich spożywane po odwiedzeniu grobów. W przeszłości dbano również o nakarmienie i napojenie dusz zmarłych osób. To dla tych istot nadprzyrodzonych szykowano kutię, wódkę, chleb, gotowano bób. Zapraszano również dusze do domów, które przed laty opuściły – dlatego drzwi domów zostawiano otarte. Wierzono też, że dusze mogą znajdować się w domach przez dwa pierwsze dni listopada – dlatego zakazane było wykonywanie wszelkich czynności, które mogłyby znieważyć lub zranić dusze.
Odgonić złe duchy
Z początkiem listopada pojawia się również możliwość odgonienia złych duchów – poprzez oczyszczającą moc palonych świec. Niegdyś wierzono, że ogień płonący na grobie samobójcy może oczyścić go z winy.
Radosne świętowanie
W Meksyku i na Filipinach możesz spotkać się z hucznym i radosnym świętowaniem Dniem Wszystkich Świętych – dla mieszkańców tych krajów dzień ten jest okazją do robienia sobie żartów ze śmierci, urządzania parad przebierańców i zabaw rodzinnych na cmentarzach.
Polecamy: Azja Południowo - Wschodnia
Kiedy wspomina się zmarłych
W wielu krajach anglosaskich obchodzi się 31 października Halloween – noc przebierańców czarownic, kościotrupów i innych straszydeł. Szwedzi nie mają konkretnie ustalonej daty Dnia Wszystkich Świętych – przypada on na pierwszą sobotę listopada.
Francuzi z kolei nie palą zniczy na grobach swoich bliskich – można natomiast spotkać się z grupami młodzieży wędrującymi do grobu legendy rocka – Jima Morrisona.
Holendrzy natomiast upamiętniają swoich zmarłych 4 maja – układają wówczas wieńce na miejscach kaźni. Rosjanie z kolei wspominają zmarłych w Niedzielę Wielkanocną.
Czytaj także: Czy znasz obce obyczaje?