Jakie są rodzaje agresji słownej?

Złośliwość może wreszcie pojawić się w postaci agresji słownej. Najczęściej będzie to albo drwina albo kpina albo szyderstwo. O tym, że jest to drwina, kpina czy szyderstwo nie musi wcale świadczyć treść wypowiedzi. Decydujący może tu być ton, mimika, gestykulacja, kontekst.
Jakie są rodzaje agresji słownej?

Jak przejawia się agresja słowna?

Jak dowiadujemy się z „Małego słownika języka polskiego” kpina pojawia się wtedy, gdy następuje tzw. wyśmiewanie się i wyrażone jest również lekceważenie i pogarda.

A oto przykład kpiny

Ktoś ma poważne kłopoty z wyjaśnieniem czegoś po angielsku cudzoziemcowi, przekręca słowa, źle je wymawia, jest na bakier z gramatyką. Ktoś inny mówi: „Nie wiedziałem, że tak świetnie znasz angielski. Czy mógłbyś udzielić korepetycji mojemu synowi?”

Drwina

Gdy w tym samym wypadku stopień złośliwości będzie poważnie zwiększony będzie to już drwina. Pojawi się więc, np. wtedy, gdy kpiąca osoba nie będzie tego mówić z uśmiechem, a ponadto doda, np. ze złą miną: „Powinieneś zdać egzamin państwowy. Dostaniesz świetną pensję jako tłumacz w dyplomacji”.

Szyderstwo

Szyderstwo to najwyższy stopień drwiny – największa złośliwość, zjadliwość. Odnosząc się do podanego wyżej przykładu. Byłoby to szyderstwo, gdyby towarzyszyły temu w najwyższym stopniu obraźliwy ton, mimika, gestykulacja, gdyby w głosie pobrzmiewała pogarda, gdyby to było szczególnie bolesne dla danej osoby i zamierzone, jako bolesne.

Polecamy: Savoir-vivre a dzieci

Jak widać różnice pomiędzy kpiną, drwiną i szyderstwem są trudno uchwytne i granice pomiędzy nimi łatwo przekroczyć. Drwina zaś, a szczególnie szyderstwo to już czyny z jednej strony niegodne, z drugiej zaś, wielce obraźliwe.

Jak reagować

Na kpinę reagujmy z uśmiechem i bagatelizujmy ją. Nie pozwalajmy z siebie drwić. Reagujmy grzecznie, ale stanowczo. Gdy mamy do czynienia z szyderstwem zrywajmy, jeżeli to możliwe, stosunki.

Czytaj także: Czym jest lekceważenie?

Pozwalajmy sobie tylko na żartobliwe pokpiwanie i tylko wtedy, gdy mamy pewność, że osoba, do której się odnosi nie odbierze go jako złośliwości.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
Jakieś ciekawe, zabawne przykłady?;)
/8 lat temu
Cięta riposta i błyskotliwe szyderstwo świadczą często o inteligencji rozmówcy, nie o tym, że jest bezczelny. Czasem, nawet na własny temat, aż milo posłuchać :)