Azja Południowo – Wschodnia

Azja Południowo – Wschodnia
Chiny to odległe kulturowo państwo, dlatego warto przyjrzeć się panującym tam zwyczajom szczególnie uważnie.
/ 26.09.2016 15:29
Azja Południowo – Wschodnia

Po pierwsze warto zrozumieć klimat komunistycznego państwa, by nie sprowadzić na swoich chińskich przyjaciół kłopotów. Dlatego nie nalegaj na odwiedzenie znajomego w domu – dla przeciętnego Chińczyka zaproszenie Europejczyka do własnego domu może oznaczać szereg nieprzyjemności. Zdecydowanie lepiej jest spotkać się w restauracji. Pamiętaj, że dla Chińczyka tradycja to rzecz święta – zatem wybieraj prezenty na miarę obdarowanego. Zgodnie z tradycją Chińczyk powinien zrewanżować się darczyńcy podobnym podarunkiem. W duchu tradycji pozostaje też początkowe odmawianie przyjęcia prezentu, by w końcu, po namowach go przyjąć. Sam też najpierw możesz odmawiać, by po zachęcie ze strony Chińczyka w ostateczności prezent przyjąć. Dla dobra znajomego z Chin nie poruszaj z nim tematów związanych z Tybetem, polityką antyrodzinną kraju, obozami pracy przymusowej.

O czym można rozmawiać

W przypadku Chin tak właśnie trzeba dobierać tematy, by nie były tam zakazane. A co jest dozwolone? Rozmowy na temat wielowiekowej kultury Chin i miejsca godne zobaczenia.

Pozycja kobiet

Niby kobiety mają te same prawa co mężczyźni, jednak nie wolno im samodzielnie wychodzić do lokalu. Nigdy też nie zobaczysz w miejscu publicznym awanturującej się Chinki, która okazuje złość i sprzeciw. Kobiety obowiązuje też zakaz publicznego palenia papierosów i pokazywania się w stanie nietrzeźwym. Dobrze się również zastanów, zanim wyciągniesz rękę do powitania kobiety.

Jak przebiega powitanie

Bez względu na charakter spotkania służbowy, czy towarzyski – nienaganne maniery zawsze są w cenie. Dlatego Chińczycy witając się kłaniają się, choć nie tak nisko jak Japończycy. Możesz też zostać powitany oklaskami, jeśli oczekuje na Ciebie grupa osób. By nie popełnić gafy – uważnie słuchaj przedstawiających się Chińczyków – imię wymieniają na końcu. 

Czytaj także: Wyjazd zagraniczny

Redakcja poleca

REKLAMA