Czy znasz obce obyczaje?

Czy znasz obce obyczaje?
Czym właściwie są obyczaje? Nie są normą moralną, ani prawną, a jednak ich nieprzestrzeganie sprowadza na nas niezadowolenie osób, wśród których przebywamy.
/ 30.09.2010 19:13
Czy znasz obce obyczaje?

Obyczaje są bowiem tym, co reguluje nasze relacje z innymi ludźmi i nakazuje żyć tak, by nie sprawiać innym kłopotu i by nie razić innych odmiennością swojego zachowania w zakresie spożywania pokarmów, ubioru, czy celebrowania żałoby. Obyczaje to sposoby zachowań międzyludzkich obowiązujące w danym społeczeństwie. Jednak i tu obyczajowość jednego regionu może okazać się nieczytelna dla mieszkańców innej dzielnicy.

Co wpływa na obyczaje

Obyczaje są wynikiem współdziałania kilku czynników: środowiska geograficznego, zaludnienia, poziomu cywilizacyjnego, historycznych uwarunkowań, tradycji, emancypacji kobiet, warunków życia.

Co może dziwić i zaskakiwać

Ludzie mają skłonność porównywania tego z czym się spotykają z doświadczeniami własnej obyczajowości. Dlatego przedstawię kilka sytuacji, w których obce obyczaje kontrastują z naszymi. Żałoba - nie wszędzie okazywana za pomocą czarnego stroju, istnieją kraje, w których oznaką żałoby jest biel lub kolor szary. Klimat Grecji spowodował, że zamiast ciętych kwiatów na grobach znajdują się wieńce laurowe. Nie wszędzie używane są zwroty Pan i Pani, np. w Alpach wszyscy są ze sobą na ty. Sposób wręczania kwiatów gospodyni domu również może nas zaskoczyć.

Polecamy: Całowanie przy powitaniu

Z reguły wręcza się nieparzystą ilość kwiatów - by dobrze prezentowały się we flakonie. Przed wręczeniem bukiet powinien być odpakowany, jednak we Francji nie należy tego robić - papier, w jaki zostały zapakowane kwiaty jest wizytówką kwiaciarni i naszą - mówi o tym, że nie szczędziliśmy grosza na bukiet wykonany przez florystykę z renomowanej kwiaciarni.

Czytaj także: Savoir vivre w sklepie

Punktualność jest cechą, którą z pewnością docenią Japończycy i mieszkańcy Skandynawii, jednak mieszkańców Ameryki Środkowej może wprawić w zakłopotanie - dla nich jest oczywiste, że potkanie umówione na 16, nie zacznie się wcześniej niż o 17.

Redakcja poleca

REKLAMA