POLECAMY

Jak zachować się na cmentarzu?

Czy na pewno wiesz jak się należy zachować na cmentarzu? W większości regulaminów cmentarnych możemy przeczytać, że cmentarz to "miejsce ciszy, modlitwy i zadumy", ale to tylko teoria… co widać każdego roku w dniu Wszystkich Świętych. Przepychanie się w alejkach, nie trzymanie się prawej strony chodników, wrzaski, śmiechy, palenie tytoniu to tylko część z naszych grzechów głównych popełnianych przy okazji wizyt w nekropoliach.

To, że cmentarz to miejsce szczególne, w którym powinniśmy zachować się poważnie, to elementarna sprawa i nie warto o niej kolejny raz wspominać. Powtarzanie jej mogłoby tylko urazić osoby, które zasady zachowania szacunku wobec miejsc pochówków zmarłych znają i stosują na co dzień. Z drugiej strony nie chcę dawać powodów do zgryźliwych uwag tym wszystkim, którzy wszelkie argumenty za zachowaniem szczególnego skupienia i respektu na cmentarzu mają za nic. Nie chcę w tym artykule moralizować i pouczać wyliczając na jednym oddechu prawidłowe zachowania na cmentarzu (nie palimy, nie przyprowadzamy zwierząt domowych itp.) ale chcę przypomnieć kilka prostych zasad, które ułatwią każdemu z nas sprawne odwiedzenie grobów zmarłych w dniu Wszystkich Świętych. A teraz do rzeczy…

Na cmentarzu

Zobacz też: Czego nie robić, by nikogo nie obrazić?

Ruch prawostronny na cmentarzu

Ile razy irytowałeś się, kiedy nie mogłeś przedrzeć się do wybranej alejki z chaotycznie idącego tłumu? Z pewnością znane Ci są takie widoki jak: przepychanie się łokciami, wpadanie na siebie przechodniów czy zakorkowanie ruchu na chodniku. Tych wszystkich denerwujących sytuacji łatwo byłoby uniknąć, gdybyśmy wszyscy pamiętali o prostej zasadzie ruchu prawostronnego, jaka w naszym kraju panuje nie tylko na ulicach, ale także na chodnikach. Zasada ta szalenie pomaga w stabilizacji ruchu na chodniku.

Warto pamiętać również o zasadzie, że po alejkach cmentarnych możemy chodzić we dwójkę, a jeśli jest dużo miejsca nawet w trójkę. Jednak gdy z naprzeciwka zbliża się inni przechodzeń, osoba z lewej strony musi ustąpić mu miejsca. Unikamy raczej chodzenia w czwórkę, lepiej rozdzielić się wtedy na dwie pary i iść jedna za drugą.

Pogawędki, przepychanie i „przepraszam” na cmentarzu

Kardynalnym błędem obserwowanym na chodnikach cmentarnych jest ucinanie sobie pogawędek i tarasowanie przejścia innym uczestnikom ruchu. Chodnik bowiem nie jest miejscem spotkań towarzyskich, w tym celu możemy wstąpić do kawiarni, spotkać się w domu czy usiąść na ławce w parku.

Ważne też jest dostosowanie tempa chodzenia do innych przechodniów. Nie możemy zarówno tarasować ruchu, jak również biegać między ludźmi. Kompletnym brakiem kultury osobistej, niestety bardzo częstym na alejkach cmentarnych w dniu Wszystkich Świętych, jest rozpychanie się łokciami i potrącanie w boki inne osoby.
Wiadomo każdemu może zdarzyć się, że kogoś niechcący uderzy, nadepnie komuś na nogę, zaczepi parasolką, w takiej sytuacji nic się nie dzieje i zwyczajne „przepraszam” rozwiązuje problem.

Polecamy: Co jest najważniejsze w rozmowie?

Na cmentarzu dostosuj się do innych

Wiem, że w tym miejscu ktoś może zadać pytanie, a co w sytuacji kiedy większość ludzi nie stosuje zasady prawostronnego ruchu na alejkach? Prawda jest taka, że szanse na to, że rzesza ludzi dostosuje się nagle do ruchu prawostronnego na chodniku są nikłe, dlatego czasami warto podejść bardziej liberalnie do tej zasady. Wielokrotnie okazuje się w praktyce, że zasady savoir-vivre’u na chodniku sprowadzają się raczej do bezkolizyjnych mijanek innych pieszych: unikaniu potrąceń i uderzeń, aniżeli do bezwzględnego trzymania się prawej strony. Aby bezkolizyjnie dotrzeć do wyznaczonego miejsca w chaotycznym tłumie należy: w miarę możliwości utrzymywać odstęp trzech kroków od innych przechodniów, trzymać łokcie przy sobie, sprawdzać, czy nasza torba, plecak czy parasol nie zawadzają innych.

W okresie Wszystkich Świętych nie warto utrudniać sobie sprawy

Wizyty na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych, a zwłaszcza na tych największych nie należą do najprzyjemniejszych. Wszechogarniający tłum, brak miejsc parkingowych, zwiększona ilość kieszonkowców nie nastrajają zbyt pozytywnie. Nie ma sensu więc dodatkowo utrudniać sobie zadania…

Dlatego przemyśl wcześniej środek transportu, jakim dostaniesz się na cmentarz. Nawet jeśli na co dzień nie korzystasz z autobusów miejskich i tramwajów, warto w tym dniu z nich skorzystać. Unikniesz niepotrzebnych nerwów za kierownicą. A w tym dniu miejskie przedsiębiorstwa transportowe stają na głowie, aby dowożenie pasażerów odbywało się płynnie. Uruchamiane są specjalne linie cmentarne, które kursują nawet co 3 minuty. Warta przemyślenia jest również decyzja o zabraniu małych dzieci na cmentarz. W tym dniu łatwo bowiem o zagubienie się malców w tłumie. Ponadto dzieci podczas dłuższego chodzenia po cmentarzu po prostu zaczynają się nudzić i marudzą.

Zaplanuj swój wyjazd na groby najbliższych 1 listopada, przemyśl godzinę wyjazdu, środek transportu, czas powrotu. Będąc już na cmentarzu przypomnij sobie te kilka zasad, o których wspomniałam na temat bezkolizyjnego poruszania się po cmentarzu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/5 lat temu
Drodzy, uśmiech, a nawet smiech na cmentarzu nie jest niczym zdrożnym. Czy w momencie, gdy przekraczamy bramy cmentarza, nasze twarze mają się zmieniac w żałobne maski? To drugiego listopada jest dzień zaduszny, kiedy to oddajemy się zadumie, zaś pierwszego (w teorii) czcimy wszystkich świętych. Niezależnie jednak od daty, zachowujmy zasady dobrego wychowania, ale nie popadajmy w przesadę. Czasem żałuję, że polska tradycja jest tak smutna i melancholijna w porównaniu np. do tradychi meksykańskiej... Pozdrawiam!
/7 lat temu
Wando! Przede wszystkim nie usuwamy szkód, robimy zdjęcie szkody telefonem komórkowym na przykład i dzwonimy od razu na policję! Im szybciej tym lepiej!Robimy zdjecia wszystkiego co moze wydac sie waznei byc jakims dowodem w sprawie. Po zgłoszeniu sprawy funkcjonariusz udaje się na miejsce, spisuje protokół itp. Oczywiscie zlapanie sprawcy nie jest latwe, ale policja wysyla dodatkowe patrole, a wprzypadku zlapania sprawcy sad moze nakazac mu zapalcenia za naprawienie powstałej szkody! Jesli szkoda jest ponizej 250 zlotych to jes tto wykoroczenie i grozi mu areszt lub grzywna do 5 tys. zlotych lub wlasnie zaplacenia za naprawienie szkody. Jesli wyzsza to jest to PRZESTEPSTWO. Kara od 3 miseicy wiezienia do 5 lat! Jesli byloby to zbeszczeszczenie to grozi nawet 8 lat wiezienia.
/7 lat temu
A co to jest ruch prawostronny na cmentarzu??? Ludzie idą zazwyczaj po tej stronie po której mają grób ani kroku się nie przesuną. A już te pogaduszki starszych pań na przejściach wołają o pomstę do nieba! Lepiej poruszcie problem o kradzieżach na cmentarzach i dewastacjach grobów! Do kogo w tej sprawie się zwracać o pomoc jak zbiją epitafium albo pokradnę wazony marmurowe? W zeszłym roku ktoś zbił epitafium na naszym grobie rodzinnym, koszt nowego to 18 tys. zł i cała rodzina się musiała na to składać bo nikt z władze cmentarza nie chciał wziąć za to odpowiedzialności! Jeśli cmentarz jest chroniony, bramy zamyka się na noc to chyba ktoś za to odpowiada! Ale jak przyszło do pomocy finansowej za zniszczenia to wszyscy ręce umyli. Do kogo się w tej sprawie zwraca? Bardzo proszę o pomoc.
POKAŻ KOMENTARZE (10)