Pierwsza Komunia Święta

Jak jest rola rodziców w przygotowaniu dziecka do I Komunii?

Rodzice to pierwsi wychowawcy dziecka, oni od momentu pojawienia się go na tym świecie, są wzorem do naśladowania.
/ 25.05.2011 20:33
Pierwsza Komunia Święta

Również w kwestii religii i przekazywania dziecku tradycji rodzice odgrywają znaczącą rolę. Szczególnie w roku poprzedzającym przystąpienie dziecka do Pierwszej Komunii oczekuje si od jego rodziców, by w tym okresie w sposób szczególny dawali swym dzieciom świadectwo wiary.

Na co trzeba być przygotowanym

Wiele spraw związanych z przygotowaniem dziecka do przyjęcia Pierwszej Komunii zostanie ustalonych w parafii, a Wy, jako rodzice zostaniecie poinformowani o tych ustaleniach. Chodzi tu głównie o informację dotyczącą obowiązkowego uczestnictwa dziecka w niedzielnych mszach świętych, terminach spowiedzi, dniach, w których zostaną poświęcone książeczki do nabożeństwa, różańce i medaliki. Na spotkaniu z osobą przygotowującą Wasze dziecko do sakramentu Komunii - może to być ksiądz, siostra zakonna, katecheta, zostanie Wam przedstawiony harmonogram spotkań rodziców i zebrań rodziców z dziećmi, dowiecie się też, w jaki sposób Wasze dziecko będzie się uczyło, by przed przyjęciem sakramentu dysponować pewną wiedzą z zakresu wiary.

Zostaniecie też poinformowani w kwestii obowiązujących w parafii strojów i zwyczajów komunijnych, dowiecie się między innymi, czy podczas uroczystości zajmiecie miejsce obok dziecka, czy raczej z dala od niego.

Polecamy: Komunia a stres dziecka

A co oprócz spraw organizacyjnych

Ponieważ Wasze dziecko ma przyjąć kolejny sakrament, czyli zrobić krok naprzód w kwestii poznawania religii, ważne jest byście uczestniczyli wraz z nim w niedzielnych mszach świętych i mszach związanych ze świętami kościelnymi. Waszą postawą dajecie dziecku świadectwo swojej wiary poprzez szacunek do sakramentu spowiedzi i eucharystii. Dobrze jest, jeśli przynajmniej jedno z rodziców w taki sposób uczestniczy z dzieckiem w przygotowaniach.

Ponieważ przygotowanie do sakramentu Komunii wiąże się dla Waszego dziecka również z nauką, byłoby dobrze, gdybyście wraz z nim uczyli się prawd wiary i modlitw. Bądźcie też gotowi na pytania dziecka związane z religią - nie zrzucajcie tego ciężaru na duchownych, sami tłumaczcie dziecku czym jest religia w Waszym życiu.

Czytaj także: Katechizacja dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)