POLECAMY

Ile kosztuje przyjęcie komunijne?

Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Waszego dziecka i całej rodziny. Niestety to nie tylko święto religijne, przeżycie duchowe, to również duże przedsięwzięcie organizacyjno - finansowe. Z komunią dziecka związane jest przyjęcie, strój dla dziecka, stroje rodziców, często fryzjer, prezent.
Ile kosztuje przyjęcie komunijne?

Szykuj portfel

Dlatego koszt I Komunii Świętej jest raczej spory. Oczywiście dużo zależy od tego w jakim mieście chcecie urządzić przyjęcie, w jakim lokalu, jakie będzie menu, na ile osób, jaki strój będzie miało dziecko i jaki dostanie prezent.

W zależności od restauracji jaką wybierzecie i od ilości jedzenie, które zamówicie koszt za jednego gościa wyniesie raczej nie mniej niż 100 zł. Oczywiście to cena orientacyjna, gdyż każda restauracja ma swoje własne menu i swój cennik. Oczywiście wraz ze wzrastającą liczbą gości koszt przyjęcia rośnie. Obecnie zdarzają się komunie przypominające małe wesela- liczba zaproszonych gości to ok. 50.

Strój dla dziecka

Drugim poważnym wydatkiem na komunię jest strój dziecka. Jeżeli w parafii obowiązują alby, to ich koszt waha się od 100 – 150 zł. Znacznie drożej musisz zapłacić za sukienkę. Ceny za strój dla dziewczynki to od 200- 700 zł, oczywiście można też kupić droższe. Oczywiście trzeba doliczyć buty ( ok.100zł), bieliznę (50 – 70 zł), wianek (50-100zł), rękawiczki (50 zł).

Rodzice chłopców mają trochę mniej wydatków. Garnitur jest tańszy od sukienki o ok. 20%. A u dziewczynki często dochodzi również wizyta i fryzjera, za którą trzeba zapłacić od 100-130 zł.

Polecamy: Wczesna Komunia Święta

Dekoracje

Do wydatków komunijnych należy doliczyć opłaty za udekorowanie kościoła, fotografa, prezent dla księdza i inne, których wysokość zależy od wielkości miejscowości, w której odbędzie się uroczystość, od ilości dzieci i od zwyczajów danej parafii.

Kolejną grupę wydatków związanych z komunią są prezenty. Tu również jest bardzo duża rozbieżność - od prezentów religijnych jak biblia czy medalik, których koszt nie przekracza 150-200 zł, przez rowery, aparaty fotograficzne (300-600 zł), po skutery w cenie nawet kilku tysięcy.

Czytaj także: Komunia a stres dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)