Faux pas i gafa

Faux pas i gafa
Zauważmy, że jednym ( z wielu) zadań savoir - vivre i etykiety jest niedopuszczanie do pojawienia się zachowań negatywnych i odpowiednie oraz skuteczne reagowanie na nie.
/ 09.03.2010 21:23
Faux pas i gafa

Zachowania negatywne można podzielić, ze względu na ich ciężar gatunkowy, na zachowania: niewłaściwe, niestosowne, niegodne i obraźliwe.
Omówmy w tym miejscu dwa najmniej znaczące i szkodliwe zachowania niewłaściwe – faux pas i gafę.

Faux pas i gafa- różnice

Faux pas to nieumyślne naruszenie podstawowych wskazań etykiety, którego skutki nie godzą w nikogo personalnie, choć mogą zostać przez wielu odebrane negatywnie z pewnym niesmakiem czy obrzydzeniem.

Gafa to nieumyślne dotknięcie czy nawet zranienie innej osoby lub nieumyślne wywołanie niezręcznej sytuacji – sytuacji, w wyniku której ktoś poniósł szkodę jakiegoś typu.

Faux pas najbardziej godzi w tego, kto jest jego autorem, choć może też, pośrednio, dotknąć innych. Gafa dotyka, a często boleśnie rani innych, pośrednio, jako efekt odbicia, uderza w tego, kto ją popełnił.

A oto klasyczny przykład faux pas opisany w książce Robin Jay pt. „Business lunch. Zdobywanie klientów wczesnym popołudniem”.

Młody człowiek robiący zawrotną karierę w świecie reklamy zasiada przy stole w restauracji z dwiema paniami będącymi prezesami dużych koncernów medialnych, by podpisać kontrakt na kilka milionów dolarów. W trakcie posiłku sięga po musztardę. Małą łyżeczką znajdującą się w miseczce z musztardą nakłada ją sobie na talerz, a następnie… oblizuje tę łyżeczkę. Paniami wstrząsa obrzydzenie. Tracą apetyt. Stwierdzają, że nie będą współpracować z prostakiem. Kontrakt nie dochodzi do skutku. Kariera młodego człowieka ostro wyhamowuje.

W czeskim filmie „Młode wino” chłopak, który przyjeżdża z „krainy piwa” do „krainy wina” bierze w obecności miejscowych kieliszek wina za czaszę. Wszyscy na niego patrzą zgorszeni. On nie tylko złamał zasadę etykiety, ale również w jakimś sensie sprofanował szlachetny trunek.

Polecamy: Zinfandel

Czym jest faux pas

Faux pas będzie siorbanie przy stole, dmuchanie na gorącą zupę, zabranie się do jedzenia zimnej zakąski nim zaczęła ją jeść gospodyni przyjęcia, przywitanie się najpierw z mężczyzną, a potem z kobietą, rozmawianie na siedząco ze stojącą obok kobietą itp. itd.

Jak uniknąć faux pas

Faux pas łatwo uniknąć: ucząc się etykiety, pozbywając złych manier, nabywając ogłady, nie podejmując jakichkolwiek towarzyskich działań jeżeli nie jesteśmy pewni, że wiemy jak postąpić (czekamy w takiej sytuacji na zachowania innych mogące być dla nas wzorem).

Jakie zachowanie jest gafą

Gdy widzimy starszego mężczyznę z młodą dziewczyną i pytamy się głośno: „Czym zajmuje się pana córka”, a on odpowiada: „To moja żona”, to mamy przykład klasycznej gafy. Gafą będzie zapytanie kogoś: „ A co tam słychać u pana żony, jak się czuje” w sytuacji, gdy ta kobieta już nie żyje. Gafą będzie opowiedzenie dowcipu o głupocie blondynek w sytuacji, gdy stoi za nami, niezauważona przez nas, nasza profesor, będąca blondynką. Kiedyś popełniłem gafę, gdy zaproszony przez organizatorów wykładu na obiad do ich domu zapytałem się młodego dziewczątka donoszącego potrawy do stołu: „A ty dziecko do której klasy chodzisz?”. Usłyszałem: „W zeszłym roku skończyłam studia”. Na szczęście wszystko skończyło się na śmiechu i nikt nie poczuł się obrażony.

Czytaj także: Być kulturalnym - ważna rzecz

Unikaj gaf

Unikamy gaf powstrzymują się od opowiadania wszelkich dowcipów w towarzystwie (dowcip o policjantach, teściowych, służbie zdrowia itp. może zawsze wbrew woli opowiadającego godzić w kogoś z obecnych), zasięgając języka o obecnych, a w sytuacjach niejasnych używając bardzo oficjalnego języka, powstrzymując się od pytań i uwag w sytuacjach, w których nie wiemy z kim mamy do czynienia itp.

Gdy jesteś świadkiem gafy

Jak savoir - vivre nakazuje reagować na faux pas i gafy?
Najlepiej je ignorować i być wyrozumiałym, zacierać złe wrażenie jakąś odpowiednią anegdotą z życia wielkich ludzi. Wykazywać wielkoduszność i wspaniałomyślność.

Redakcja poleca

REKLAMA