Polska odrzuciła pomysł Unii na 1,5-miesięczne urlopy tacierzyńskie. Dlaczego?
Polska nie zgodziła się pomysł Unii Europejskiej, by urlopy tacierzyńskie trwały półtora miesiąca. Było to kompromisowe rozwiązanie zaproponowane przez UE.

Początkową propozycją Unii Europejskiej były 4-miesięczne urlopy rodzicielskie dla ojców. Projekt ustawy przewidywał, że musiałyby one zostać wykorzystane przez ojców. Nie mogłyby zostać przeniesione na matkę. W przypadku rezygnacji ojca z przysługującego mu prawa do wolnego, urlop by przepadał.
1,5-miesiąca było kompromisem wypracowanym i zaakceptowanym przez wiele krajów UE. Polska jednak nie przystała na ten pomysł.
Mamy dobre rozwiązania, jeśli chodzi o politykę prorodzinną. Warto przypomnieć, że mamy i urlop macierzyński i urlop rodzicielski - łącznie to jest rok czasu, płatne na poziomie 80 proc. zasiłku chorobowego. To są bardzo dobre rozwiązania, które wyprzedzają te proponowane przez UE
Wiceszef resortu uznał propozycję UE za „robienie czegoś na siłę”. Podkreślił, że decyzja o podziale urlopu rodzicielskiego powinna być podejmowana indywidualnie przez rodziców. Ministerstwo zapowiedziało, że jest w stanie przystać na miesięczny urlop ojcowski.
Już wkrótce dodatkowe 500 zł na pierwsze dziecko! Jest tylko jeden warunek
Wypracowany kompromis będzie teraz negocjowany w Parlamencie Europejskim. Na razie nie wiadomo, jak zadecydują europosłowie.
Źródło: businessinsider.com.pl, PAP
Przeczytaj:
Sprzęt utknął w ciele niemowlęcia. Tak się kończy przekłuwanie uszu tą metodą
Bycie mamą to praca na cały etat? To znacznie więcej! Wyniki badań dają do myślenia