POLECAMY

Dzień Ojca w Polsce i na świecie

Kiedy ojcowie świętują swój dzień w 2015 roku w różnych zakątkach świata?
Dzień Ojca w Polsce i na świecie fot. Fotolia

Dzień Ojca obchodzimy w Polsce zawsze 23 czerwca, w 2015 roku nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić. Nie jest to jednak stała data dla wszystkich krajów na świecie. To święto wciąż nie jest tak popularne, jak Dzień Matki. A jego historia, podobnie jak święto mam, zapoczątkowana jest w Stanach Zjednoczonych.

Choć Dzień Matki wciąż jest bardziej popularnym świętem, bardzo się cieszymy, że i ojcowie mają swój wyjątkowy dzień w roku. Oni również wkładają dużo trudu w wychowanie dzieci i należy im się za to podziękowanie i szacunek. Nie zapomnimy więc złożyć w tym roku życzeń naszym ojcom. Datę 23 czerwca już dziś zaznaczcie na czerwono w kalendarzu!

Historia Dnia Ojca

Dzień Ojca jest dużo młodszym świętem niż Dzień Matki. Jego początki również związane są ze Stanami Zjednoczonymi. To tam najpierw wyłącznie lokalnie, a po latach już na skalę ogólnopaństwową, świętowano dzień taty. Ostatecznie dopiero w 1972 roku prezydent Nixon ustanowił jeden dzień w roku jako Dzień Ojca.

Kiedy jest Dzień Ojca w 2015 roku na świecie?

23 czerwca jako Dzień Ojca obchodzimy wyłącznie w Polsce i Nikaragui. W wielu krajach jest to święto ruchome, najczęściej przypada na którąś z niedziel czerwca. W Niemczech natomiast Dzień Ojca przerodził się z czasem w Dzień Mężczyzny.

Dzień Ojca na świecie:

  • 19 marca - Hiszpania, Portugalia, Włochy;
  • 5 czerwca - Dania;
  • Pierwsza niedziela czerwca - Litwa;
  • Druga niedziela czerwca - Austria;
  • Trzecia niedziela czerwca - Wielka Brytania, Holandia, Bułgaria, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Turcja, Chiny, Węgry, Argentyna;
  • Druga niedziela listopada - kraje skandynawskie.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)