Dzień Matki na świecie - jak jest obchodzony w innych krajach?

Dzień Matki na świecie fot. Adobe Stock, fizkes
Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja, a jak jest na świecie? Dzień Matki w innych krajach w wielu przypadkach to święto ruchome, a związane z tym tradycje nawiązują do płodności i religii.
Magdalena Bury / 06.05.2020 10:24
Dzień Matki na świecie fot. Adobe Stock, fizkes

Dzień Matki, czyli święto każdej mamy, obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów. Najczęściej, bo aż w 63 z nich, obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.

Kiedy obchodzi się Dzień Matki

W wielu krajach to ruchome święto. Dzień Matki w Armenii świętowany jest 7 kwietnia, w Meksyku - 10 maja, w Boliwii - 27 maja, w Tajlandii w dzień urodzin królowej Sirikit Kitiyakara - 12 sierpnia, a w Indonezji - 22 grudnia. W Polsce Dzień Mamy to 26 maja i jest datą stałą.  

Amerykanie są hojni, Włosi - bardzo rodzinni, a mieszkańcy Egiptu i Jordanii - traktujący matki z szacunkiem, ale wszystkich łączy jeden wspólny mianownik: Dzień Matki to okazja do spędzenia razem czasu, niezależnie od szerokości geograficznej.

Dzień Matki we Włoszech

W drugą niedzielę maja świętują Włosi, naród silnie kojarzony z rodziną i tradycją. W kulturze Półwyspu Apenińskiego matka jest bardzo ważną postacią. Tego dnia wszystkie dzieci spotykają się, by złożyć życzenia na Dzień Matki i podziękować najważniejszej osobie w życiu. W drugą niedzielę maja dzieci nie pozwalają swoim mamom na prace domowe. Właśnie dlatego świąteczny obiad najczęściej jada się w restauracji. Tradycyjny jest też deser - kawa i włoski sernik w kształcie serca, można też wybrać coś pysznego z 57 propozycji deserów na Dzień Matki.

Dzień Matki w USA

Druga niedziela maja to także święto matek mieszkających w USA. Amerykanie tego dnia wydają bardzo duże kwoty na prezenty dla ukochanych rodzicielek. Najczęstszymi podarunkami są: biżuteria, zaproszenie do restauracji lub kawiarni, elektronika (tablety i smartfony) oraz kwiaty. Amerykański Dzień Matki ustanowiono dopiero w 1914 roku. Popularność święta wzrosła jednak w połowie XX wieku. 

Dzień Matki w krajach arabskich

Innego dnia swoje święto obchodzą mieszkanki Egiptu i Jordanii. W tych krajach dzieci wręczają swoim mamom upominki już 21 marca! Ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą jednak tego święta. Dlaczego? Nie akceptują oni wpływów kultury zachodu, a także są zdania, że uznanie i szacunek należą się matkom zawsze, a nie tylko od święta.

Jak obchodzić Dzień Matki?

W tym szczególnym dniu warto położyć nacisk na wspólne spędzanie czasu. Drobny upominek, trafiony prezent czy bukiet kwiatów są wisienką na torcie, a nie podstawą tego święta.

  • Wyjdźcie razem na spacer. Na pewno nie macie czasu spotkać się ze sobą i porozmawiać w środku tygodnia. Tym razem niech będzie inaczej! Kupcie sobie lody albo usiądźcie w pobliskiej kawiarni i porozmawiajcie przy dobrym ciastku i kawie.
  • Zaproś mamę na obiad. W Dzień Matki wyciągnij mamę z kuchni i zaproś do restauracji - niech poczuje, że to jej święto.
  • Obejrzyjcie razem film. Zróbcie razem domowy popcorn i oglądajcie „Pretty Woman” - chyba nie ma mamy, która nie lubi tej komedii romantycznej.
  • Postawcie na aktywny wypoczynek: przygotujcie rowery i trasę objazdową. Sport zbliża ludzi i pobudza organizm, a lepsza kondycja, to lepsze samopoczucie
  • Zorganizuj domowe SPA. W Dzień Matki warto pokusić się o miły gest i sprawić mamie przyjemność zorganizowaniem domowego SPA, zabiegiem manicure czy pedicure.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.05.2013

Artykuł pierwotnie opublikowany 22.05.2013.

Zobacz także: Dlaczego obchodzimy Dzień Matki? Historia tego święta Piękny Flowerbomb DIY na Dzień MatkiPomysły na prezent na Dzień Matki