matka z córką fot. Adobe Stock

Dzień Matki - jak jest obchodzony w innych krajach? (tradycja, zwyczaje)

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja. Tego dnia dzieci wręczają laurki, a te bardziej dorosłe dzieci składają życzenia - wierszowane, najpiękniejsze i te płynące prosto z serca. A jak świętują matki w innych krajach świata?
Magdalena Bury / 30.05.2019 10:24
matka z córką fot. Adobe Stock

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki, czyli święto każdej mamy, obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów! Najczęściej, bo aż w 63 z nich, obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.

Wszystko zaczęło się w starożytnej Grecji, gdzie urządzano festiwal ku czci Rei - matki greckich bogów. W Rzymie obchodzono natomiast Matronalia, które były poświęcone Junonie, patronce kobiet zamężnych. Co roku świętowali także mieszkańcy Egiptu, czcili oni boginię Izydę, boską matkę faraonów.  Święto Matki obchodzili także wcześni chrześcijanie - w każdą 4. niedzielę Postu czcili oni Maryję, matkę Jezusa Chrystusa.

Dzień Matki jako pierwsi świętowali Anglicy. Już w XVII wieku ustanowiono tam tzw. "Mothering Sunday". Tego dnia wszystkie dzieci zwalniano ze służby na dworach i w pałacach, by mogły osobiście uściskać swoje matki.

O tym, że matka jest ważna w życiu każdego człowieka wiedział Woodrow Wilson, amerykański prezydent (w latach 1913-1921). To on w 1914 roku podpisał rezolucję, która ustanowiła każdą drugą niedzielę maja - Dniem Matki. Skąd ten pomysł? To poetka Julia Ward Howe w 1870 roku wystąpiła ze swoją ideą ustanowienia Dnia Matki. Kolejną kobietą, która walczyła o dzień dla matek, była Anna Jarvis. Wilson po zapoznaniu się z postulatami, zgodził się więc na wpisanie kolejnego narodowego święta do kalendarza.

Święto we Włoszech

W drugą niedzielę maja świętują Włosi, naród silnie kojarzony z rodziną i tradycją.  W kulturze Półwyspu Apenińskiego matka jest bardzo ważną postacią. Tego dnia wszystkie dzieci spotykają się, by złożyć życzenia i podziękować najważniejszej osobie w życiu. W drugą niedzielę maja dzieci nie pozwalają swoim mamom na prace domowe. Właśnie dlatego świąteczny obiad najczęściej jada się w restauracji. Tradycyjny jest też deser - kawa i włoski sernik w kształcie serca.

Dzień Matki w USA

Druga niedziela maja to także święto matek mieszkających w USA. Amerykanie tego dnia wydają bardzo duże kwoty na prezenty dla ukochanych rodzicielek. Najczęstszymi podarunkami są: biżuteria, zaproszenie do restauracji lub kawiarni, elektronika (tablety i smartfony) oraz kwiaty.

Świętowanie w krajach arabskich

Innego dnia świętują matki - mieszkanki Egiptu i Jordanii. W tych krajach dzieci wręczają swoim rodzicielkom czekoladki, kwiaty i zaproszenia do SPA już 21 marca! Ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą jednak tego święta. Dlaczego? Nie akceptują oni wpływów kultury zachodu, a także są zdania, że uznanie i szacunek należą się matkom zawsze, a nie tylko od święta.

Świętowanie w innych krajach

Dzień Matki w Armenii świętowany jest 7 kwietnia, w Meksyku - 10 maja, w Boliwii - 27 maja, w Tajlandii w dzień urodzin królowej Sirikit Kitiyakara - 12 sierpnia, a w Indonezji - 22 grudnia.

Dlaczego obchodzimy Dzień Matki?

Z obchodzeniem Dnia Matki związane są dwie historie - europejska oraz amerykańska. Ta pierwsza sięga czasów starożytnych. Czczono wtedy wszystkie boginie-matki. Były one symbolem płodności. Do darzenia szacunkiem matek wrócono w XVII wieku w Anglii. Wtedy to w jedną z niedziel w roku świętowano dzień matki w kontekście religijnym - matka była symbolem kościoła lokalnego.

W tym dniu na uroczystym obiedzie spotykały się całe pokolenia. Właśnie dlatego z czasem święto to przekształciło się w dzień kobiet w każdej rodzinie.

Amerykański Dzień Matki ustanowiono dopiero w 1914 roku. Popularność święta wzrosła jednak dopiero w połowie XX wieku. Od tamtej chwili Amerykanie wydają miliony na prezenty dla swoich mam.

Jak świętować?

Każdy sposób świętowania ma w sobie coś wartościowego! Amerykanie są hojni, Włosi - bardzo rodzinni, a mieszkańcy Egiptu i Jordanii - traktujący matki z szacunkiem. Jak to połączyć? Zaproś mamę do restauracji, zamówcie coś dobrego, podaruj jej bukiet bądź biżuterię i (co najważniejsze!) - porozmawiaj z nią od serca! Dzień Matki bowiem to nie tylko okazja do podarowania mamie czegoś szczególnego, ale również - i przede wszystkim - moment na wspólne spędzenie czasu.

Wyjdźcie razem na spacer

Na pewno nie macie czasu spotkać się ze sobą i porozmawiać w środku tygodnia. Tym razem niech będzie inaczej! Zabierz mamę na majowy spacer, kupcie sobie lody albo usiądźcie w pobliskiej kawiarni i porozmawiajcie przy dobrym ciastku i kawie. Nie chcecie plotkować? Wspólne milczenie też was do siebie zbliży!

Zaproś mamę na obiad

W Dzień Matki wyciągnij mamę z kuchni! W tym szczególnym dniu zarezerwujcie stolik w dobrej restauracji, a na mamę niech czeka pyszny obiad, którego tym razem nie będzie musiała robić.

Obejrzyjcie wspólnie film

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio oglądałyście wspólnie film w kinie? Teraz macie szansę to nadrobić! Niech mama wybierze, co chcecie oglądać - komedię romantyczną, film przygodowy czy film sensacyjny.

Zobacz także:Gotowe życzenia urodzinowe7 życzeń urodzinowych dla koleżanki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)