POLECAMY

Dzień Matki w różnych krajach

26 maja polskie dzieci wręczają mamom laurki. Dzień Matki to wyjątkowe święto. 26 maja Dzień Matki obchodzimy tylko w Polsce. Jak świętuje się Dzień Matki na świecie? Czy powinniśmy się uczyć od innych narodów wyrażania miłości do matki?

Święto będące pochwałą macierzyństwa jest bardzo rozpowszechnione. W różnych formach i terminach można znaleźć je w kalendarzach przeszło 140 państw. Najczęściej, bo aż w 63 krajach, ma ono miejsce w drugą niedzielę maja. W tym roku 12.05, na dwa tygodnie przed polskimi obchodami, świętowali, m.in. Włosi - naród bardzo silnie kojarzony z umiłowaniem rodziny i tradycji. Jak Dzień Matki wygląda w słonecznej Italii?

Zobacz też: Prezenty na Dzień Matki - od 60 do 1 600 zł

- W kulturze Półwyspu Apenińskiego Mamma jest bardzo ważną postacią – tłumaczy Joanna Sobyra z Segafredo Zanetti Poland. W jej dniu wszystkie dzieci spotykają się, by złożyć życzenia i podziękować osobie, dzięki której przyszły na świat. Tego dnia wyręcza się mamę we wszystkich obowiązkach i nie pozwala się jej na żadne prace domowe. Dlatego najczęściej świąteczny obiad je się w restauracji. Jego tradycyjnym zwieńczeniem jest kawa i włoski sernik w kształcie serca – opowiada ekspert.

Dzień Matki

Zobacz też: Praktyczne prezenty dla mamy-domatorki

W drugą niedzielę maja Dzień Matki obchodzą również mieszkańcy większości krajów europejskich, Chin i Stanów Zjednoczonych. W USA, tak jak w wypadku Walentynek czy Bożego Narodzenia, na pierwszy plan wychodzi komercyjna strona święta. National Retail Federation, organizacja zajmująca się handlem detalicznym, szacuje że w tym roku Amerykanie wydali na prezenty dla mam ponad 20 miliardów dolarów. Pieniądze przeznaczyli przede wszystkim na biżuterię (4,2mld), wyjście do restauracji bądź kawiarni (3,5mld) oraz kwiaty (2,3mld). Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy na szczycie listy znalazła się również elektronika – mieszkańcy USA kupili swym matkom tablety i smartfony za rekordowe 2,3 mld dolarów.

Zobacz też: Upominki dla mamy do 50 zł

Bardzo interesująco wypada zestawienie powyższych zwyczajów z tym, co dzieję się w krajach arabskich. W bardziej liberalnych społecznościach islamskich obchody wyglądają w gruncie rzeczy podobnie jak w USA i we Włoszech. Różni się tylko data. 21 marca mieszkańcy Egiptu czy Jordanii wręczają mamom kwiaty, czekoladki i zaproszenia do SPA. Ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą jednak tego święta. Po pierwsze, nie akceptują wpływów kultury zachodu. Po drugie, uważają że szacunek i uznanie należą się matce przez cały czas, nie tylko jednego dnia w roku.

Zobacz też: Prezenty dla modnej mamy

W każdym ze sposobów postrzegania święta jest coś wartościowego. Amerykański gest, włoska potrzeba spotkania oraz arabski nakaz, by nieustannie wyrażać swoją wdzięczność za trud matki składają się na wzorcowe obchody poświęconego jej dnia. Jak połączyć te elementy? Zaprośmy mamę w jakieś przyjemne miejsce, zjedzmy razem coś dobrego, wręczmy jej bukiet i podarujmy coś, co będzie przypominało o naszej wdzięczności nawet, gdy kwiaty zwiędną.

Źródło: Materiały prasowe Segafredo Zanetti/inplusPR

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)