POLECAMY

Kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Ojca?

Choć Dzień Matki jest naprawdę znanym świętem, Dzień Ojca już nie za bardzo. A przecież powinno być sprawiedliwie! Z tego powodu prezentujemy historię i datę tego święta!
Kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Ojca? fot. Fotolia

Dzień Ojca - historia święta

Tradycja obchodzenia Dnia Ojca sięga Stanów Zjednoczonych - a konkretniej - miejscowości Spokanew. W miasteczku tym mieszkała córka weterana wojennego i wspaniałego człowieka - Sonora Louise Smart, mająca piątkę rodzeństwa. W związku z pełnionymi przez ojca obowiązkami samotnego wychowawcy tak wielu dzieci, córka ta w 1910 roku wystąpiła do miejscowego duchownego z prośbą o poświęcenie 5 czerwca jako Dnia Ojca (bowiem tego dnia miał urodziny jej ukochany tata).

Choć duszpasterz nie zdążył z formalnościami na czas - inicjatywy nie zaprzestano.

W ten sposób 19 czerwca stał się Dniem Ojca, który w 1924 roku zyskał również przychylność ówczesnego prezydenta USA. I choć oficjalnie święto jest obchodzone dopiero od 1965, zyskało ogromne poparcie pośród społeczeństwa.

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca.

Dzień Ojca jest obchodzony w wielu krajach na świecie, np. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA czy Nikaragui. W Stanach Zjednoczonych święto jest jednak ruchome - tradycja świętowania ma miejsce zawsze w trzecią niedzielę czerwca, a w Niemczech Dzień Ojca jest równoznaczny z Dniem Mężczyzny.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)