Nie podtrzymuj z nim kontaktów po rozstaniu/ fot. Shutterstock

Strach przed macierzyństwem

Macierzyństwo nie jest łatwe - u wielu świeżych mam budzi ogromne emocje - strach, ale i radość! Zobacz, co powoduje strach przed macierzyństwem i jak temu zaradzić!
/ 22.06.2010 10:10
Nie podtrzymuj z nim kontaktów po rozstaniu/ fot. Shutterstock

Macierzyństwo - wielkie nieznane

Wiele kobiet marzy o dniu, kiedy będą mogły trzymać swoje dziecko w objęciach, zdrowe i prześliczne maleństwo z ich krwi i kości. Macierzyństwo jest wpisane z naturę kobiety i dlatego też z utęsknieniem czekają one na tę chwilę. Jednak sama decyzja o dziecku może nie być taka łatwa. Wiąże się z tym bardzo wiele wątpliwości i przemyśleń.

Przede wszystkim kobiety boją się nieznanego. Jeśli jeszcze nie miały dziecka, wówczas wszystkie rzeczy są dla nich zupełnie obce – od ciąży poprzez poród aż do samej opieki nad pociechą. Obecnie bardzo dużo słyszy się, iż młodych kobiet ma kłopoty z zajściem w ciążę, że coraz więcej można zaobserwować poronień lub dziecko może urodzić się z dysfunkcją. Wiele przyszłych matek bardzo przeżywa te informacje i przekłada sobie na ich własną sytuację.

Do momentu, kiedy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy dziecko nie ma jakichkolwiek wad wrodzonych, kobieta często koncentruje się tylko na przypadkach, kiedy słyszała o problemach z ciążą.

Sama decyzja o zajściu w ciążę wymusza pewne refleksje na temat dalszego życia. Kobiety wówczas zdają sobie sprawę, że tak naprawdę ich życie zmieni się diametralnie, że wszystko zostanie podporządkowane dziecku. Czasem wiąże się to z zaprzestaniem pracy zawodowej, z czym wiele kobiet nie może sobie poradzić. Nie wyobrażają sobie, że mogłyby poświęcić swoją karierę na rzecz prowadzenia domu i opieki nad maleństwem.

Ciążą w starszym wieku

Takie obawy często są przyczyną zachodzenia w ciążę w późniejszym wieku – kobiety decydują się na to coraz częściej około 30 roku życia czyli o kilka lat później niż było to w przypadku ich matek.

Kolejną obawą jest podołanie wszystkim obowiązkom związanym z opieką nad dzieckiem. Mała istota jest niezwykle delikatna, potrzeba do niej nie tylko wiele cierpliwości, lecz często również wiedzy, jak się w danej sytuacji zachować. Kobiety są często również przerażone tym, że decyzje dotyczące zdrowia i życia dziecka, matka powinna podejmować bardzo szybko, ponieważ może to być jedynie chwila, by usunąć ewentualne zagrożenie.

Zobacz też : Dlaczego on nie chce mieć dziecka

Często kobiety mówią o ogromnym strachu dotyczącym samego porodu. Każda z kobiet ma trochę inne doświadczenia i dlatego też wysłuchanie koleżanek, które już to przeszły, powoduje potęgowanie i wyolbrzymianie tego lęku.

Mogą występować również wątpliwości dotyczące związku kobiety. Jeśli jej partner lub mąż nie jest przekonany co do dziecka lub nie wykazuje żadnych zdolności czy umiejętności mogących być pomocnymi po porodzie, wówczas przyszła matka zdaje sobie sprawę, że większość obowiązków spadnie na jej barki.

Obaw i wątpliwości może być bardzo wiele. Jednak bardzo często mijają one z chwilą, kiedy matka bierze swoje dziecko i widzi, że jest ono całkowicie uzależnione od niej. Odpowiedzialność połączona z miłością jest idealnym początkiem do cudownego macierzyństwa.

Zobacz też : Po co nam drugie dziecko

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.04.2014 10:04
Potwierdzam, to cudowna sprawa, polecam poczytać o tym więcej http://www.damaztorebka.pl/artykul,296,macierzynstwo--czy-jest-sie-czego-bac.html
/19.07.2011 12:33
do wszystkich matek: nie ma się czego bac, będzie dobrze!