POLECAMY

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o skurczach Braxtona-Hicksa!

Przed rozpoczęciem akcji porodowej, organizm będzie się do niej przygotowywał. Dlatego po 20. tygodniu ciąży możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa.
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o skurczach Braxtona-Hicksa! fot. Fotolia
Chociaż skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć płód, w dziewiątym miesiącu ciąży mogą zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Da ci to przedsmak porodu, jeszcze zanim się na dobre zacznie.

Każdy skurcz czy nawet lekkie twardnienie brzucha powodują, że zaczynasz się niepokoić. Szczególnie wtedy, gdy coś takiego dzieje się na długo przed terminem rozwiązania. Ale spokojnie! Zazwyczaj takie objawy są całkiem naturalne i nie stanowią zagrożenia dla ciebie i maleństwa. To tylko trening macicy przed zadaniem, jakie będzie musiała wykonać, gdy nadejdzie godzina zero.

Skąd biorą się skurcze w trakcie ciąży?

Delikatne napinanie brzucha możesz odczuwać przez całą ciążę. Na przykład podczas dłuższego spaceru, gładzenia lub jego masowania. Jednak to jeszcze nie są skurcze mięśnia macicy. Te mogą się zacząć po 20. tygodniu ciąży. Są to skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa. Mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną twoje dziecko, gdy nadejdzie termin rozwiązania.

Jak skurcze Braxtona-Hicksa odczuwają kobiety?

Czasem ból przypomina wyjątkowo dokuczliwą miesiączkę, albo nagły ucisk uniemożliwiający wyprostowanie się. Są też i takie przyszłe mamy, które twierdzą, że skurcze łapią je po kilkanaście razy dziennie i właściwie nie mogą przez nie chodzić. Jednak dla większości ciężarnych są bezbolesne, chociaż odczuwane przy nich napięcie mięśnia macicy może być nieprzyjemne.

Co charakteryzuje skurcze Braxtona-Hicksa?

Skurcz zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Trwa około 30 sekund. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. W 8–9. miesiącu mogą występować nawet co 20–30 minut i trwać do dwóch minut. Nic więc dziwnego, że łatwo wziąć je za sygnał rozpoczynającego się porodu. Jest jednak kilka istotnych różnic...

Różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi

Skurczom przepowiadającym nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy (takie jak np. biegunka, plamienie, odejście czopu śluzowego lub wód płodowych) ani uczucie rozpierania, ból pleców czy brzucha. I najważniejsza ich cecha, która uniemożliwi pomyłkę: nie stają się coraz mocniejsze ani częstsze. Wręcz przeciwnie, maksymalnie w ciągu godziny łagodnieją i całkowicie ustępują.

Jaką pozycję obrać podczas skurczów Braxtona-Hicksa?

Przede wszystkim zmień ułożenie ciała. Jeżeli skurcz złapał cię w trakcie spaceru – usiądź. Jeśli akurat leżałaś czy siedziałaś, wstań i pospaceruj przez chwilę. Skurcz powinien dzięki temu ustąpić. Dobrym sposobem jest też kąpiel w ciepłej wodzie. Jeżeli wyjątkowo mocno odczuwasz skurcze przepowiadające, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu. Zapewne zaleci ci łykanie leku rozkurczającego.

Gdy skurcze rozpoczną się nagle i z dość dużą siłą, dostosuj się do wyżej wymienionych rad i odczekaj godzinę. Jeśli masz problem z rozpoznaniem skurczy porodowych, a one nie przejdą (wręcz będziesz miała wrażenie, że się nasilają) – jedź do szpitala.

Jak macica przygotowuje się do porodu?

Na 3–4 tygodnie przed porodem twoja macica obniży się. Jest to jeden z pierwszych objawów rozwiązania. Towarzyszą temu niekiedy dość lekkie skurcze. Wraz z obniżeniem się macicy główka dziecka również obniża się w kanale rodnym i przypiera się do wchodu miednicy, czyli do części kostnej. Może uciskać pęcherz moczowy i mimo że łatwiej się w tym czasie oddycha, zauważysz pewnie, że częściej oddajesz mocz.

Obniżenie macicy ma też inne skutki. Zdarzają się np.: ucisk w okolicy miednicy, bóle pachwin i krzyża, bolesne dźgnięcia w okolicy nerwu kulszowego i imitujące rwę kulszową (obok kości ogonowej). To jednak jeszcze nie początek porodu, lecz tylko skutek niskiego usadowienia główki dziecka.

Jak rozluźnić się przed porodem?

Jesteś zestresowana? Twoje mięśnie są napięte? Naucz się technik relaksacyjnych. Polegają one na rozluźnianiu mięśni, uspokajaniu oddechu i skupianiu myśli na pozytywnych tematach. Siedem minut relaksu wystarczy, by się odprężyć.

Oto jedno z ćwiczeń:
  • Usiądź wygodnie, zamknij oczy, oddychaj spokojnie. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów.
  • Wyobraź sobie, że zamieniasz się w aparat fotograficzny. Gdy otwierasz oczy, „robisz” zdjęcie otoczenia lub tylko jednego przedmiotu i utrwalasz obraz. Kiedy je zamykasz – „wywołujesz” zdjęcie i przypominasz sobie ze szczegółami, co zarejestrowałaś.
  • Ponownie otwórz oczy, „sfotografuj” inny przedmiot lub osobę i znów „wywołaj” zdjęcie w wyobraźni.
  • Powtórz ćwiczenie 3-4 razy.

To musisz wiedzieć przed porodem:

napisane na podstawie artykułu opublikowanego w magazynie Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/3 lata temu
WITAM JESTEM W 20 TYGODNIU CIĄŻY OD W CZORAJ MAM SKURCZE MYŚLE,ŻE TO SKURCZE BRAXTONA HICKSA.MARTWIE SIE PONIEWAZ SA ONE CO 10 MINUT I SA BOLESNE AZ WCHODZA W KRĘGOSŁUP.JUTRO MAM WIZYTE U GINA.NIEWIEM CZY MOGE TYLE CZEKAĆ????CZY KTOS MIAŁ PODOBNA SYTUACJE
/4 lata temu
jestem w 34 tygodniu i od jakiś 3 dni zaobserwowałam jak akurat siedze za robi mi się strasznie twardy brzuch ale tylko u góry i to z jednej strony z prawej...czy to sa te skurcze B H czy to może dzidzi się tak rozpycha? to moja pierwsza ciaza dlatego pytam... i przy załatwianiu się wieczorem miałam trochę krwi później rano tez ale zmieszana z moczem a teraz jest już ok? czy to cos poważnego?
/4 lata temu
Ja mam raz w tygodniu i są nie do wytrzymania. Przeważnie na noc. Dostaje strasznego bólu brzucha ,ból promieniuje aż do macicy. Nie idzie się podnieść z łóżka więc tylko leżę. Zresztą zawsze wypada w nocy więc i tak za wiele nie mogę zrobić. Jestem w 39 tygodniu ciąży i myślę sobie że jeżeli przy porodzie będzie tak bolało to mam przekichane :-(
POKAŻ KOMENTARZE (13)