Laktator - elektryczny czy ręczny? fot. Adobe Stock

Jaki laktator wybrać - ręczny czy elektryczny?

Laktator to bardzo potrzebny (ale nie niezbędny!) przyrząd do odciągania pokarmu z kobiecych piersi. Jaki powinien być ten najlepszy? Sprawdźmy!
Magdalena Bury / 27.05.2019 12:52
Laktator - elektryczny czy ręczny? fot. Adobe Stock

„Karm piersią!”, „Karm z butelki!”, „Odciągaj mleko ręcznie”, „Zainwestuj w laktator” - słyszymy od koleżanek. I chociaż w każdej opinii jest trochę prawdy, warto samej przekonać się, która forma karmienia będzie najbardziej odpowiadała naszemu maluchowi.

Spis treści:

Laktator - co to?

Laktator to podręczne urządzenie do odciągania pokarmu z kobiecych piersi. Gadżet pozwala w bardzo prosty (i szybki) sposób odciągnąć pokarm, a następnie podać go dziecku w butelce. To ułatwienie dla kobiet, które mają problem z laktacją, dla wcześniaków niepotrafiących ssać oraz dla mam, które szybko po porodzie chcą wrócić do pracy. 

Z laktatora korzystają też kobiety, które mają problem z zastojami pokarmu, jego nawałem bądź zmagają się z bolesnością piersi. 

Rynek oferuje laktatory ręczne i elektryczne.

Kiedy przyda się laktator?

 • gdy dziecko jest wcześniakiem bądź z powodu złego stanu zdrowia musi zostać po porodzie w szpitalu. Wtedy kobieta może odciągać pokarm i podawać maluchowi do picia. Mleko matki jest źródłem wszystkich niezbędnych do rozwoju witamin i składników mineralnych!
 • gdy mama musi wyjechać na kilka dni - odciągnięty pokarm można przelewać do specjalnych opakowań i zamrażać! Mleko nie straci swoich wyjątkowych właściwości.
 • gdy mama wraca do pracy - kobieta może ściągać pokarm, przebywając w pracy. I powinna to robić do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Lekarze wskazują nawet, by dziecko karmić dłużej. Dzięki temu nabierze odporności.

Chcesz rozpocząć przygodę z laktatorem? Na początku musisz wiedzieć, że laktatory dzielimy na ręczne i elektryczne. Czym się różnią? Jakie mają wady, a jakie zalety? Sprawdź.

Laktator ręczny

Laktator ręczny najczęściej składa się z:

 • silikonowej nakładki masującej,
 • korpusu z lejkiem,
 • silikonowej membrany wraz z obudową,
 • tzw. trzpnia,
 • rączki,
 • zaworka antyzwrotnego,
 • adaptera do butelek.

W zestawach często występują też butelki, np. o pojemności 180 ml.

Zalety laktatora ręcznego

Jest bardzo prosty w obsłudze i w montażu! Z łatwością można go także zdemontować i umyć pod wodą. Jest cichy – nie obudzi więc dziecka i nie będzie zwracać uwagi w miejscach publicznych. Dzięki laktatorowi ręcznemu, możesz ściągać mleko wszędzie. Wygodny uchwyt zapewnia ściąganie pokarmu, które nie wymaga wysiłku.

Gadżet dopasowuje się do kształtu piersi i jest bardzo szczelny. Kolejny plus? Laktator wykonany jest z tworzywa niezawierającego bisfenolu A, który według badaczy uważany jest za rakotwórczy. Pomimo tego, jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne!

Laktator nie zaburza procesu laktacji - maluch będzie chciał pić zarówno z piersi matki, jak i z butelki.

Wady laktatora ręcznego

Chociaż ściąganie pokarmu nie boli (a czasem nawet może przynieść ulgę), może skutecznie zniechęcić. Wszystko przez regularne ściskanie uchwytu, który sprawia, że wytwarza się ciśnienie. Ściskasz, puszczasz, ściskasz, puszczasz... po kilku dniach to może nużyć.

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny polecany jest tym mamom, które mają zamiar regularnie odciągać pokarm, a nie tylko co jakiś czas. To zdecydowanie droższy wydatek, jednak ma więcej plusów. Z czego składa się zestaw z laktatorem elektrycznym?

 • z laktatora,
 • z butelki,
 • ze smoczka,
 • z pojemnika na mleko,
 • z podstawki pod butelkę,
 • z wyświetlacza LED.

Zalety laktatora elektrycznego

Jest użyteczny zarówno w podróży, jak i w w domu. Podłączasz go do kontaktu bądź sieci USB. Możesz także włożyć do niego baterie i odciągać pokarm, gdzie tylko chcesz. Laktator elektryczny nie wymaga (tak jak w przypadku laktatora manualnego) ręcznego uciskania specjalnego uchwytu. Tu wszystko robi za ciebie ten praktyczny gadżet.

Laktator imituje ssanie niemowlaka. Możesz zmieniać także poziomy ssania i poziomy masażu. Urządzenie najczęściej jest kompatybilne z butelkami znanych marek. Bez problemu możesz więc odciągnąć mleko, założyć smoczek i od razu podawać pokarm maluszkowi.

Wady laktatora elektrycznego

Laktator elektryczny, jak każdy sprzęt na baterie bądź zasilany prądem, może zepsuć się w najmniej oczekiwanym momencie. Odciąganie pokarmu bywa także bolesne. Kolejny minus? Cena! Laktatory elektryczne mogą kosztować nawet ponad 200 zł.

Zobacz także:

Co na temat karmienia piersią sądzą eksperci?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/22.08.2019 23:28
Laktator musi być. Bardzo potrzebny jest zaraz po porodzie, często piersi są tak nabrzmiałe i pełne mleka, że nawet maleństwo nie jest w stanie wszystkiego wypić. Bolą wtedy, trzeba więc pomóc sobie i odciągnąć mleko laktatorem. To także pomaga w drugą stronę, gdy mało mleka mamy - z pomocą laktatora pobudzimy produkcję mleka. Korzystałam z mamajoo. Ale butelki do karmienia to mam od Yoomi, bo te mamajoo moje maleństwo nie bardzo chce.
/06.08.2019 16:00
Ciekawe zestawienie. Widać w końcu mniej popularne modele laktatorów. Ja korzystam co prawda z laktatora brytyjskiej marki Yoomi - jest bardzo cichy i można go zabrać w podróż ze względu na możliwość działania za pomocą baterii. Nieraz mi się sprawdził podczas nawału mleka. Odciągam łatwo i wygodnie od razu do butelki antykolkowej.