Rzeczy do załatwienia po narodzinach dziecka

Rzeczy do załatwienia po narodzinach dziecka fot. Fotolia
Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek, musisz załatwić dla niego kilka urzędowych spraw.
Milena Oszczepalińska / 03.02.2016 06:46
Rzeczy do załatwienia po narodzinach dziecka fot. Fotolia

Narodziny dziecka to zawsze szczególny czas, zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Są oni zaaferowani nową sytuacją, chcą jak najwięcej czasu poświęcić maluszkowi, a przy tym... mogą zapomnieć o załatwieniu kilku pilnych spraw. Jeśli jesteś młodą mamą lub za chwilę nią będziesz, sprawdź, gdzie musisz się udać i jakie formalności załatwić. To bardzo ważne!

Rzeczy do załatwienia po narodzinach dziecka:

Rejestracja dziecka

Po urodzeniu dziecka rodzice zobligowani są do załatwienia szeregu tzw. urzędowych spraw związanych z narodzinami dziecka. Co należy załatwić w pierwszej kolejności? Dziecko musi mieć:

  • nadany numer PESEL;
  • zameldowanie.

Nie zapomnij o tym i nie zwlekaj z pójściem do urzędów.

Becikowe - warunki otrzymania

Warto pamiętać, że z tytułu urodzenia dziecka państwo wypłaca jednorazowe świadczenie, tzw. becikowe. Przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Warunkiem uzyskania becikowego jest dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczający kwoty 1922 zł/netto. Dochód ustala się tak jak  w przypadku ubiegania się o zasiłek rodzinny.
 

Świadczenie to, podobnie jak wszystkie inne zapomogi rodzinne, jest wolne od podatku dochodowego.

Co należy włączyć do wniosku o becikowe?

  • zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu;
  • akty urodzenia wszystkich dzieci będących w składzie rodziny;
  • dowód osobisty wnioskodawcy;
  • zaświadczenie urzędu skarbowego o dochodzie za rok 2013 każdego pełnoletniego członka rodziny.

Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w gminie, w której się mieszka.

Świadczenia w urzędzie pracy z tytułu narodzin dziecka

Nie każdy wie, że rodzice, których pracodawca zapewnia grupowe ubezpieczenie na życie, powinni sprawdzić, czy gwarantuje ono wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Jeżeli tak, to należy złożyć specjalny wniosek, który przeważnie dostępny jest w dziale kadr lub księgowości w firmie. Niezbędny jest również odpis aktu urodzenia dziecka oraz kopia dokumentu tożsamości matki. Na wypłatę świadczenia czeka się mniej więcej od dwóch dni do dwóch tygodni, a jego kwota jest zależna od składek odprowadzanych w  ramach ubezpieczenia.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych ING

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA