Narodziny dziecka to zawsze szczególny czas, zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Są oni zaaferowani nową sytuacją, chcą jak najwięcej czasu poświęcić maluszkowi, a przy tym... mogą zapomnieć o załatwieniu kilku pilnych spraw. Jeśli jesteś młodą mamą lub za chwilę nią będziesz, sprawdź, gdzie musisz się udać i jakie formalności załatwić. To bardzo ważne!
Rzeczy do załatwienia po narodzinach dziecka:
Rejestracja dziecka
Po urodzeniu dziecka rodzice zobligowani są do załatwienia szeregu tzw. urzędowych spraw związanych z narodzinami dziecka. Co należy załatwić w pierwszej kolejności? Dziecko musi mieć:
- nadany numer PESEL;
- zameldowanie.
Nie zapomnij o tym i nie zwlekaj z pójściem do urzędów.
Becikowe - warunki otrzymania
Warto pamiętać, że z tytułu urodzenia dziecka państwo wypłaca jednorazowe świadczenie, tzw. becikowe. Przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Warunkiem uzyskania becikowego jest dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczający kwoty 1922 zł/netto. Dochód ustala się tak jak w przypadku ubiegania się o zasiłek rodzinny.
Świadczenie to, podobnie jak wszystkie inne zapomogi rodzinne, jest wolne od podatku dochodowego.
Co należy włączyć do wniosku o becikowe?
- zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu;
- akty urodzenia wszystkich dzieci będących w składzie rodziny;
- dowód osobisty wnioskodawcy;
- zaświadczenie urzędu skarbowego o dochodzie za rok 2013 każdego pełnoletniego członka rodziny.
Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w gminie, w której się mieszka.
Świadczenia w urzędzie pracy z tytułu narodzin dziecka
Nie każdy wie, że rodzice, których pracodawca zapewnia grupowe ubezpieczenie na życie, powinni sprawdzić, czy gwarantuje ono wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Jeżeli tak, to należy złożyć specjalny wniosek, który przeważnie dostępny jest w dziale kadr lub księgowości w firmie. Niezbędny jest również odpis aktu urodzenia dziecka oraz kopia dokumentu tożsamości matki. Na wypłatę świadczenia czeka się mniej więcej od dwóch dni do dwóch tygodni, a jego kwota jest zależna od składek odprowadzanych w ramach ubezpieczenia.
Zobacz też:
Co kupić przed narodzinami dziecka?
20 rad dla początkujących rodziców
Co widzi i słyszy noworodek?