POLECAMY

Co trzeba załatwić tuż po narodzinach dziecka? Sprawdź!

Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek, musisz załatwić dla niego kilka urzędowych spraw.
Co trzeba załatwić tuż po narodzinach dziecka? Sprawdź! fot. Fotolia

Narodziny dziecka to zawsze szczególny czas, zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Są oni zaaferowani nową sytuacją, chcą jak najwięcej czasu poświęcić maluszkowi, a przy tym... mogą zapomnieć o załatwieniu kilku pilnych spraw. Jeśli jesteś młodą mamą lub za chwilę nią będziesz, sprawdź, gdzie musisz się udać i jakie formalności załatwić. To bardzo ważne!

Rzeczy do załatwienia po narodzinach dziecka:

Rejestracja dziecka

Po urodzeniu dziecka rodzice zobligowani są do załatwienia szeregu tzw. urzędowych spraw związanych z narodzinami dziecka. Co należy załatwić w pierwszej kolejności? Dziecko musi mieć:

  • nadany numer PESEL;
  • zameldowanie.

Nie zapomnij o tym i nie zwlekaj z pójściem do urzędów.

Becikowe - warunki otrzymania

Warto pamiętać, że z tytułu urodzenia dziecka państwo wypłaca jednorazowe świadczenie, tzw. becikowe. Przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Warunkiem uzyskania becikowego jest dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekraczający kwoty 1922 zł/netto. Dochód ustala się tak jak  w przypadku ubiegania się o zasiłek rodzinny.
 

Świadczenie to, podobnie jak wszystkie inne zapomogi rodzinne, jest wolne od podatku dochodowego.

Co należy włączyć do wniosku o becikowe?

  • zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza lub położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu;
  • akty urodzenia wszystkich dzieci będących w składzie rodziny;
  • dowód osobisty wnioskodawcy;
  • zaświadczenie urzędu skarbowego o dochodzie za rok 2013 każdego pełnoletniego członka rodziny.

Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów można uzyskać w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych w gminie, w której się mieszka.

Świadczenia w urzędzie pracy z tytułu narodzin dziecka

Nie każdy wie, że rodzice, których pracodawca zapewnia grupowe ubezpieczenie na życie, powinni sprawdzić, czy gwarantuje ono wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Jeżeli tak, to należy złożyć specjalny wniosek, który przeważnie dostępny jest w dziale kadr lub księgowości w firmie. Niezbędny jest również odpis aktu urodzenia dziecka oraz kopia dokumentu tożsamości matki. Na wypłatę świadczenia czeka się mniej więcej od dwóch dni do dwóch tygodni, a jego kwota jest zależna od składek odprowadzanych w  ramach ubezpieczenia.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych ING
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)