Zdrowa dieta jest podstawą prawidłowego rozwoju dziecka. Dania dla rocznego dziecka to urozmaicone menu, właściwa liczba posiłków o odpowiedniej wartości energetycznej i odżywczej. Każdy posiłek z menu dziecka powinien zawierać proporcjonalną ilość białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza i wapnia.
Dania dla rocznego dziecka - co na śniadanie
Śniadanie uchodzi za najważniejszy i podstawowy posiłek spożywany w ciągu dnia, zazwyczaj rocznym dzieciom podaje się śniadanie na bazie produktów mlecznych, np. jogurt z dodatkiem owoców.
Część dzieci uwielbia tradycyjne zupy mleczne oraz płatki śniadaniowe, które wystarczy zalać ciepłym mlekiem. Ich także nie powinno zabraknąć na stole. Pamiętaj, że nie należy łączyć produktów z tej samej grupy, np. zupy mlecznej z jajkami.
Warto też wprowadzać jedzenie kanapek - można je urozmaicić na kilka sposobów, by stworzyły kolorowe, wesołe kompozycje, które wyglądają apetycznie.
Niezastąpione do kanapek może być ciepłe kakao - pyszna śniadaniowa karta przetargowa, która uwielbiają dzieci i dorośli. Najlepiej wykonać napój z ciemnego kakao z dodatkiem np. miodu i nie przyzwyczajać dzieci do rozpuszczalnych, słodzonych mieszanek kakaowych. Nie wprowadzaj cukru prostego - zaburza smak i skłania do złych nawyków żywieniowych.
Dzieciom powyżej 1. roku życia poleca się także urozmaicone rodzaje pieczywa – pszenne, mieszane żytnio-pszenne, razowe, cienko krojone w małe kromeczki. Jeśli więc podajesz dziecku na śniadanie sok owocowy, to idealnym uzupełnieniem będzie kanapka z chudą, wysokiej jakości wędliną albo pastą z jaj. Taki posiłek będzie źródłem niezbędnego białka.
Pamiętaj o dodatkach w postaci warzyw (np. krążkach pomidorów bez skorki). Nie bez znaczenia jest też to, co i jak jedzą rodzice podczas śniadania i czy posiłki odbywają się w biegu czy wspólnie, przy stole.
Przepis na idealne śniadanie, czyli kanapka z żółtym serem i pomidorem + kakao:
- pieczywo żytnie (20 g – kromka),
- masło (3g – niecała łyżeczka),
- ser żółty (10g – mały plasterek),
- pomidor (25g - 2-3 plasterki),
- mleko krowie 2%-3,2% tłuszczu (220 ml– niepełna szklanka),+ kakao (5g – łyżeczka) + cukier (5g – łyżeczka).
fot. Adobe Stock
Obiad dla rocznego dziecka
Obiad jest głównym posiłkiem w ciągu dnia, zarówno pod względem wartości odżywczej, jak i energetycznej. Na pierwsze danie możesz zaserwować swojemu dziecku zupę przygotowaną tylko na bazie warzyw w postaci kremu - możesz dodać groszek, marchewkę lub brokuł, zgodnie ze schematem rozszerzania diety dziecka. Wykorzystaj rosół, bulion lub wodę.
Zupa dla rocznego dziecka - krem z dyni i ziemniaka
Składniki:
- 125 g dyni obranej i pokrojonej w kostkę,
- 1/4 cebuli,
- 2 ziemniaki,
- olej rzepakowy,
- woda lub bulion.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, wrzuć do garnka i zalej wodą, duś ok. 5 min.
- Cebulę obierz i pokrój na drobno, zeszklij.
- Następnie dodaj pokrojoną w kostkę dynię, zalej wodą, gotuj do miękkości ok. 20 minut. Dodaj cebulkę.
- Zblenduj zupę dyniową na gładki krem.
fot. Adobe Stock
Do zup na obiad dla rocznego dziecka nie dodawaj kostek rosołowych, które zawierają glutaminian sodu i dodatki smakowe, których nie powinno się spożywać. Niekiedy zupę jarzynową można zastąpić sokiem warzywnym lub warzywno-owocowym, bogatym w witaminę C. Drugie danie można przygotować z mięsa, drobiu, ryby lub jaj z dodatkiem ziemniaków, kaszy lub makaronu i warzyw w postaci np. surówki z pora i jabłka.
Indyk w pomidorach z drobną kaszą, surówką i kompotem
Składniki:
- kasza mazurska (do 30g - 2 łyżki po ugotowaniu),
- mielone mięso z indyka (do 30-35g – łyżka),
- przecier pomidorowy (20g – łyżka),
- natka pietruszki (1/2 łyżeczki),
- marchewka (20g – łyżka) + jabłko (20g – łyżka) + sok z cytryny (3g – ½ łyżeczki),
- oliwa z oliwek (3 g – niecała łyżeczka),
- kompot z czereśni (220ml – niepełna szklanka) lub woda.
Sposób przygotowania:
- Mięso z indyka możesz ugotować w parowarze lub podsmażyć na niewielkiej ilości masła klarowanego uważając. Po ok. 8 minutach dodaj pomidory.
- Natkę pietruszki umyj i posiekaj na drobno. Dodaj do mięsa i pomidorów.
- Marchewkę i jabłko obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Skrop z sokiem z cytryny, by jabłko nie ściemniało. Możesz dodać odrobinę oliwy lub oleju lnianego.
- Kaszę ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Podawaj z wodą do popicia lub np. kompotem z gruszek.
Kolacja dla rocznego dziecka
W przypadku kolacji dla rocznego dziecka należy kierować się najważniejszą zasadą: posiłek powinien być lekkostrawny. W kolacyjnym menu należy uwzględnić produkty spożywcze, które są źródłem białka, witamin i składników mineralnych. Należą do nich: chude mięso, mleko i jego przetwory, np. kefir i jogurt. Z kolei szklanka ciepłego mleka wypita przed snem działa uspokajająco i może być lekarstwem dla dzieci nadaktywnych.
Lekka kolacja dla rocznego dziecka: mleko, pieczywo, twarożek z truskawkami
- mleko krowie 2%-3,2% tłuszczu (220ml – niepełna szklanka),
- bułka maślana (15g - kromka),
- masło (3g – niecała łyżeczka),
- twarożek (20g – łyżka),
- jogurt naturalny (12g- łyżka),
- truskawki (20g – 2-3 sztuki).
Delikatne placki jogurtowe z nektarynką i bananem
Składniki:
- 1 jajko,
- 200 g jogurtu naturalnego,
- 3-4 łyżki twarogu półtłustego,
- 1/2 nektarynki,
- 1 banan,
- 3-4 łyżki mąki, np. orkiszowej,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Banana obierz, rozgnieć i dodaj do niego twaróg oraz jogurt. Wymieszaj dokładnie w misce, następnie dodaj jajko.
- Nektarynkę obierz i pokrój w kostkę, dodaj do masy twarogowej. Dodaj mąkę i wymieszaj.
- Na patelni rozgrzej niewielką ilość oleju i nakładaj ciasto, tworząc małe placki. Smaż 2-3 minuty z każdej ze stron.
Dania dla rocznego dziecka na drugie śniadanie i podwieczorek
Drugie śniadanie i podwieczorek stanową uzupełnienie zdrowej diety dziecka. Posiłki uzupełniające mogą być przygotowane na bazie mleka lub jogurtu. Polecane są także świeże owoce. Podwieczorek to świetna okazja do poeksperymentowania. Kolorowe i odpowiednio dobrane smakowo kompozycje są idealnym sposobem na cieszący oczy i organizm deser.
Wiele pysznych potraw można przygotować z białego sera, homogenizowanych twarożków, z jaj lub z dodatkiem jaj – omlety, naleśniki. Swojemu maluszkowi możesz podać także porcję budyniu lub kisiel z owocami. Wskazane są również koktajle mleczno – owocowe. W ten sposób zdrowo i bez wyrzutów sumienia osłodzisz dziecku cały dzień. Pamiętaj, że dziecko powinno otrzymywać posiłki regularnie, najlepiej 4-5 razy dziennie w odstępach wynoszących 3-4 godziny, a do picia podawaj mu wodę.
fot. Adobe Stock
Artykuł pierwotnie opublikowany 24.01.2013 na podstawie „Poradnika żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia” Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Warto przeczytać: Dlaczego dzieci nie powinny jeść dużo soli i cukru?Dynia dla niemowlaka - przepisyCzy dziecko może pić wodę z kranu