Jak poprawnie odczytać oznaczenia mleka modyfikowanego?

Dziecko, mleko modyfikowane, butelka / fot. Fotolia fot. fot. Fotolia
Na opakowaniu mleka modyfikowanego odnaleźć możesz wiele oznaczeń i skrótów. Dzięki nim łatwiej jest wybrać odpowiednie mleko dla dziecka. Jeżeli oznaczenia brzmią dla ciebie tajemniczo, przeczytaj nasz krótki przewodnik, a wybór mleka nie będzie już dla ciebie problemem.
/ 28.10.2012 11:18
Dziecko, mleko modyfikowane, butelka / fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Co oznaczają nazwy i symbole na opakowaniach mleka modyfikowanego?

1 (Jedynka)

Jedynka to mleko początkowe, dla niemowląt, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiąca życia. Skład tego mleka jest zbliżony do kobiecego pokarmu. Jeśli nie karmisz dziecka piersią to mleko będzie idealne dla twojego maluszka (pod warunkiem, że urodził się w terminie). Jeśli dziecko urodziło się za wcześniej, pediatra przepisze mleko dla wcześniaków.

2 (Dwójka)

Dwójka to mleko następne, idealne dla dzieci, które ukończyły szósty miesiąc życia. Mleko jest zbilansowane i wzbogacone w składniki mineralne i witaminy, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w tym wieku.

Polecamy: Mleko kobiece a mleko modyfikowane - różnice

3 (Trójka)

Trójka to mleko junior, przeznaczone dla dzieci, które skończyły roczek. Mleko skomponowane jest tak, aby zaspokoić wszystkie potrzeby rocznego dziecka.

4 (Czwórka)

Mleko modyfikowane 4, to mleko junior dla dzieci, które skończyło dwa lata. Pamiętaj, że dziecku w tym wieku możesz zacząć podawać mleko krowie (o zawartości tłuszczu 3,2 lub 2 proc. tłuszczu).

AR.

Mleko AR  to mieszanka mleczna przeznaczona  dla dzieci z refluksem, które cierpią  na częste ulewanie.

R.

Produkty, które oznaczone są literą R zawierają dodatek kleiku ryżowego. Kleik jest wolno trawiony w brzuszku malucha, dlatego też dziecko dłużej czuje się syte. Takie mleko możesz podawać smykowi przed snem.

Polecamy: Jak przestawić dziecko na sztuczne mleko?

HA.

To mleko modyfikowane hipoalergiczne (HA), idealne dla dzieci, u których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych na białko mleka krowiego (np. gdy ktoś z najbliższej rodziny cierpi na alergię). Białko w mleku HA jest poddane częściowej hydrolizie (rozkładowi). Dzięki temu zmniejszone jest  alergizujące działanie mleka krowiego.

Pamiętaj, że mleka HA nie należy podawać dziecku, u którego wystąpiły nawet najmniejsze objawy alergii na białko mleka krowiego. W takiej sytuacji twoje dziecko musi spożywać tzw. hydrolizaty wysokiego stopnia (kazeinowe lub serwatkowe), gdzie zawartość dużych peptydów jest zredukowana do poziomu 3-7%.

Zobacz także: Jak przestawić dziecko na butelkę?

Redakcja poleca

REKLAMA