Korzystanie z nocnika – jak wytłumaczyć to dziecku?

W drugim półroczu życia dziecka, jego relacja z matką bardzo się zmienia
Dokładnie w ten sam sposób, w jaki systematycznie i cierpliwie pomagałaś dziecku uczyć się biegać, możesz zachęcić je do wielu czynności „okołonocnikowych”. Na wiele miesięcy przed tym, zanim maluch zostanie po raz pierwszy wysadzony na nocnik czy toaletę, możesz już stopniowo przygotowywać dziecko do tego procesu.
/ 25.11.2010 11:58
W drugim półroczu życia dziecka, jego relacja z matką bardzo się zmienia

Identyfikacja czynności

Ilekroć zmieniasz pieluszkę, masz okazję ku temu, by przekazać maluchowi trochę wiedzy na temat wypróżniania. Luźne uwagi na ten temat także mają wartość edukacyjną.

• Możesz na przykład powiedzieć: „Zrobiłeś kupkę w pieluszkę, kupka wyszła z pupki”
• albo: „Masz mokrą pieluszkę, ponieważ nasiusiałaś. Mamusia robi siusiu na nocnik”.

Pomocne są też krótkie objaśnienia. Możesz powiedzieć dziecku, że jeśli pieluszka jest mokra, to znaczy, że zrobiło siusiu, a brązowa — że kupkę. Powiedz mu, że są to resztki, których jego organizm nie potrzebuje. Dodaj, że znacznie przyjemniej jest nosić suchą, czystą pieluszkę.

Pomóż swojemu maluszkowi rozpoznawać, co się dzieje, gdy zauważysz, że moczy pieluchę lub robi kupkę:

• „Robisz kupkę. Kiedy będziesz duży, będziesz robić kupkę na nocniku”.

Przeczytaj: Jak zacząć naukę korzystania z nocnika?

Pozwól dziecku obserwować i działać

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, pozwól swemu dziecku popatrzeć, jak wyrzucasz pieluchę (lub jej zawartość) do kosza, albo pozwól mu samemu odnieść pieluchę do kosza. Możesz też pozwolić spłukać wodę po tym, jak skorzystasz z toalety.

Jeśli włączysz je do działania na wczesnym etapie, jest duża szansa na to, że w późniejszym wieku uniknie lęku przed korzystaniem z ubikacji czy spuszczaniem wody — czasem takie obawy pojawiają się u dzieci.

Jeśli będziesz mieć szczęście i akurat przyłapiesz dziecko na siusianiu w wannie lub wyczujesz, że siusia w pieluszkę w momencie, gdy masz je na rękach, możesz od razu powiedzieć mu, co robi, i poinstruować, iż to samo nauczy się robić do nocnika.

Czytaj również: Dlaczego niemowlę płacze?

Fragment pochodzi z książki "Sposób na nocnik. Pierwsza toaleta Twojego dziecka" Elizabeth Pantley (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA