Ile śpią noworodki fot. Adobe Stock

Ile śpią noworodki? Jak długo powinny spać niemowlaki?

Noworodki średnio przesypiają około 16,5 godziny na dobę, z czasem ten czas się skraca. Roczniak potrzebuje ok. 13,5 godziny snu na dobę, a dwulatek potrafi już zrezygnować z drzemki w ciągu dnia.
Edyta Liebert / 05.01.2021 12:45
Ile śpią noworodki fot. Adobe Stock

Noworodki przesypiają nawet całe dnie i noce, budząc się na karmienie, a niemowlaki potrzebują ok. 3 drzemek w ciągu dnia. Z wiekiem ilość snu redukuje się, zanikają drzemki lub pora snu nocnego przesuwa się na późniejszą godzinę. 

Ile powinien spać noworodek

Na początku noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Mniej więcej w wieku ok. 6 tygodni maluch uczy się rozpoznawać, kiedy jest dzień, a kiedy noc, a sen nocny powinien zacząć się wydłużać w porównaniu ze snem w czasie dnia. W miarę jak dziecko rośnie, sen się zmienia: wydłuża się nocny odpoczynek oraz okres czuwania w dzień.

Według badań szacujących ile śpią noworodki i ile tego snu potrzebują ustalono, że maluchy przesypiają 2/3 doby, czyli ok. 16 godzin. Jest to jednak średnia: niektóre dzieci przesypiają zaledwie 9 godzin, a inne nawet 21 godzin na dobę.

Średnia ilość snu na dobę niemowlęcia:

  • noworodek mając tydzień, może spać więcej niż 16 godzin w ciągu doby, z czego połowę stanowi sen nocny, a połowę dzienny,
  • niemowlę w wieku 3 miesięcy śpi ok. 14,5 godziny na dobę,
  • roczne dziecko śpi ok. 13,5 godziny w ciągu doby,
  • w wieku półtora roku: około 13 godzin na dobę - niekoniecznie z drzemkami.

Jeśli sądzisz, że twoje dziecko śpi za krótko, sprawdź, czy ma następujące objawy braku snu: 

  • zasypia głównie w samochodzie, 
  • trudno je dobudzić rano lub z drzemki,
  • jest marudne i poirytowane przez cały dzień,
  • zdarza mu się zasypiać w wózku „między drzemkami”.

Jak regulować sen niemowlaka

Dzieci nie rodzą się z wbudowanym przyciskiem włączającym lub wyłączającym sen i każdemu rodzicowi przydaje się krótki poradnik jak uśpić niemowlaka. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że uśpienie dziecka jest znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać.

Artykuł na podstawie książki „Mamie na ratunek. Usypianie dziecka” Cynthia MacGregor (Wydawnictwo Helion, 2010). Pierwotnie opublikowany na zlecenie Edipresse 18.11.2010.

Czytaj dalej: Jak obudzić noworodkaPrawidłowy wzrost i waga dziecka - tabelaCzkawka u noworodka - co musisz wiedzieć