POLECAMY

Ile snu potrzebuje niemowlę?

Noworodki średnio przesypiają około 16,5 godziny na dobę, choć Tobie pewnie wydaje się, że jest inaczej. Dzieci w wieku osiemnastu miesięcy śpią około 13,5 godziny na dobę. Należy jednak pamiętać, iż są to dane uśrednione, więc jeśli Twoje dziecko śpi mniej lub więcej, a przy tym rośnie i rozwija się normalnie, nie ma powodu do niepokoju.
Ile snu potrzebuje niemowlę?

Pewnie spotkałaś się już z opinią, że dzieci, w tym niemowlęta, potrzebują snu tak samo jak dorośli, jeśli nie bardziej. Mimo iż niektóre skutki braku snu u dorosłych nie są istotne w przypadku dzieci lub nie da się ich zaobserwować u dzieci, to w przypadku innych jest dokładnie na odwrót — zwłaszcza jeśli chodzi o drażliwość. Marudne niemowlę trudno nazwać pociechą!

Skuteczne usypianie

Wiesz, że dziecku potrzeba sporo snu do zdrowego i szczęśliwego rozwoju. Oboje możecie skorzystać na tym, iż dostosujesz swój rozkład snu do rozkładu snu malucha. Niestety, dzieci nie rodzą się z wbudowanym przyciskiem włączającym lub wyłączającym sen. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że uśpienie dziecka jest znacznie trudniejszym zadaniem niż wyłączenie radia czy wprowadzenie komputera w stan hibernacji, ale istnieją sposoby na to, by ułatwić sobie życie.

Polecamy: Siatki centylowe dla dzieci do 5. roku życia

Jeśli sądzisz, iż Twoje dziecko śpi za krótko, sprawdź, czy ma następujące objawy braku snu: zawsze zasypia w aucie, trudno je dobudzić rano lub z drzemki, jest marudne i poirytowane przez cały dzień, zdarza mu się zasypiać o różnych godzinach poza grafikiem snu.

Specjaliści lub doświadczeni rodzice znają metody, które pozwolą dziecku odpocząć, a innym domownikom przespać noc bez zakłóceń. Należy przygotować się na to, iż pierwsze kilka nocy czy tygodni życia noworodka będzie składać się z dłuższych okresów czuwania, niż byśmy sobie tego życzyli.

Czytaj także: Jak szybko i skutecznie uśpić niemowlę?

Ile snu dzieci potrzebują na dobę?

Przeprowadzono badanie, w ramach którego naukowcy obserwowali noworodki po to, aby sprawdzić, ile godzin na dobę przesypiają. Badane dzieci przesypiały średnio 2/3 czasu, czyli 16 godzin na dobę — w tym niektóre dzieci przesypiały zaledwie dziewięć godzin, a inne nawet 21 godzin na dobę.

Średnia ilość snu na dobę:

w wieku tygodnia: nieco więcej niż 16 godzin na dobę, z czego połowę stanowi sen nocny, a połowę dzienny;
w wieku trzech miesięcy: około 14,5 godziny na dobę;
w wieku roku: odrobinę mniej niż 14 godzin na dobę;
w wieku półtora roku: około 13,5 godziny na dobę.

Nie zapominaj, iż są to dane uśrednione. Jeśli Twoje dziecko śpi o kilka godzin krócej czy dłużej, to nie znaczy, że jest chore czy rozwija się nieprawidłowo. Niekoniecznie świadczy to o tym, iż coś z nim jest nie tak.

Na początku noworodek nie odróżnia dnia od nocy. Wszak do tej pory przebywał w brzuchu mamy! Jednak mniej więcej w wieku około sześciu tygodni maluch uczy się rozpoznawać, kiedy jest dzień, a kiedy noc, a sen nocny powinien zacząć się wydłużać w porównaniu ze snem w czasie dnia. W miarę jak dziecko rośnie, sen się zmienia: wydłuża się nocny odpoczynek oraz okres czuwania w dzień.

Polecamy: Jak szybko rośnie maluch?

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Usypianie dziecka” Cynthia MacGregor (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)