Sama zdecyduj!
W moim przypadku było tak, że nie brałam córki do łóżka, bo leżał tam już mój trzyletni synek! Gdy był niemowlęciem, przyzwyczaiłam go do spania w naszym łóżku, a gdy ukończył trzy lata, nie zamierzał ustąpić miejsca młodszej siostrze. Nie muszę mówić, że w naszym rodzinnym łóżku szybko zrobiło się zbyt ciasno!
Decyzja, czy spać wspólnie z córką, czy nie, należy wyłącznie do Ciebie. Jeśli postanowisz wziąć do łóżka wijące się niemowlę (nawet tylko do karmienia), pamiętaj o kilku wskazówkach, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo dziecka:
- Usuń wszystkie poduszki i kołdry. Twoja córeczka nie będzie umiała ich odgarnąć, gdy zasłonią jej twarz. Nie zabieraj jej do siebie, jeśli śpisz na łóżku wodnym albo zrobionym z pierza lub owczej wełny. Tego rodzaju posłania również mogą być przyczyną uduszenia.
- Nie śpij razem z dzieckiem, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu albo leków. Nie usłyszysz płaczu córki, gdy obracając się, przygnieciesz ją i udusisz (niestety, takie przypadki się zdarzają).
- Dopilnuj, żeby dziecko spało na plecach, aby uniknąć wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.
- Nie opatulaj córeczki zbyt mocno. Pamiętaj, że Twoje ciało również będzie ją ogrzewać. Podejrzewa się, że przegrzanie może być jedną z przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt.
- Połóż dziecko na środku łóżka, żeby nie mogło z niego spaść (nawet noworodek jest w stanie przedostać się na drugą stronę łóżka, gdy Ty będziesz zmieniać pozycje w trakcie snu).
Zobacz też: Po co człowiekowi sen?
Gdy jesteś naprawdę niewyspana…
Żarty na bok — przewlekły niedobór snu może być bardzo irytujący dla rodziców i opiekunów dziecka. Co więcej, jest on niebezpieczny i może prowadzić do wypadków w domu i w samochodzie, spięć między małżonkami, a nawet ostrych zachowań wobec dziecka, którego płacz nie daje spać umęczonym rodzicom.
Skutki pozbawienia odpowiedniej dawki snu zwykle kumulują się i zaczynają być widoczne dopiero po kilku miesiącach. Nie lekceważ tego problemu. Szczególnie w pierwszych tygodniach przestrzegaj złotej zasady zdrowego rodzica: śpij wtedy, gdy śpi Twoje dziecko. A jeśli nie możesz zasnąć, przynajmniej połóż się i odpocznij.
Zobacz też: Co warto wiedzieć o bezsenności?
Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.