Jaka woda jest dobra dla dzieci i niemowląt?

„Przemyć” ruch w codziennych obowiązkach
Dzieci są dwa razy bardziej narażone na ryzyko odwodnienia niż osoby dorosłe. Z tego względu uzupełnianie płynów, by nie dopuścić do takiego stanu, jest bardzo ważne. Jednak nie tylko ilość, ale również jakość podawanych niemowlętom płynów ma ogromne znaczenie.
/ 24.11.2010 15:12
„Przemyć” ruch w codziennych obowiązkach

Rozsądne dopajanie

Dopajanie niemowląt to kwestia, wokół której narosło wiele kontrowersji. Zdaniem specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podstawą żywienia niemowląt od chwili urodzenia do co najmniej 6. miesiąca życia powinien być pokarm matki. Dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym granica ta wynosi 4 miesiące.

Różnica ta wynika z faktu iż mieszanki mleczne są gęstsze niż mleko kobiece i berbeć częściej może odczuwać pragnienie. Zarówno pokarm matki, jak i gotowy preparat, są w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie organizmu dziecka na składniki odżywcze oraz sole mineralne.

Podawanie dodatkowych płynów będzie jednak konieczne, gdy u malca wystąpi gorączka, biegunka, wymioty, czy też mocz zmieni swój wygląd i zapach. Każdy z powyższych objawów może świadczyć o zbyt małej ilości płynów w diecie dziecka i konieczności uzupełnienia ich. Najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem - pediatrą, który udzieli wskazówek.

Polecamy: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?

Woda dla niemowlęcia

Wybierając wodę dla niemowlęcia poszukajmy takiej, która otrzymała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Oznacza to, że skład, czystość mikrobiologiczna oraz sposób butelkowania nie budzą żadnych zastrzeżeń i woda taka może być bez obaw podawana już w pierwszym miesiącu po urodzeniu.

Produkty polecane dla niemowląt nie zawierają w swoim składzie konserwantów oraz sztucznych składników. Woda z przeznaczeniem dla niemowląt to woda niegazowana o niskim stopniu mineralizacji – w jej składzie znajduje się nie tylko znacznie mniej sodu, ale także azotanów.

Niemowlętom bezwzględnie nie wolno podawać wody z kranu lub przydomowych studni. Związku chemiczne w niej zawarte, jak na przykład ołów czy chlor, a także bakterie chorobotwórcze mogą zagrażać zdrowiu dziecka. Pediatrzy nie zalecają także podawania najmłodszym wody oligoceńskiej. Nie znamy przecież jej dokładnego składu ani poziomu czystości.

Czytaj też: Nie lekceważ wymiotów u dziecka

Woda też się psuje

Pamiętaj, że woda podawana niemowlętom powinna być świeża. Butelkę po otwarciu należy przechowywać w lodówce, i to nie dłużej niż dwa dni.

Redakcja poleca

REKLAMA