Kąpiel noworodka - o czym pamiętać

Kąpiel noworodka fot. Fotolia
Podpowiadamy, o czym warto pamiętać.
Milena Oszczepalińska / 11.08.2016 10:58
Kąpiel noworodka fot. Fotolia

Ponieważ noworodek powinien być kapany codziennie, rodzice na pewno szybko dojdą do wprawy w tym zakresie. Na początku warto jednak szczególnie się przygotować. Jeśli kąpiel noworodka będzie stresem dla mamy lub taty, dziecko zacznie to odczuwać i tym bardziej może być niespokojne. Radzimy, jak sprawić, by ten codzienny rytuał stał się czystą przyjemnością!

Dlaczego warto kąpać noworodka codziennie?

Podczas mycia nie tylko oczyszczamy wrażliwą i delikatną skórę dziecka, lecz także pobudzamy krążenie krwi. Ruch wody delikatnie masuje ciało i działa uspokajająco. To doskonały sposób na wyciszenie dziecka przed spaniem.

Przygotowanie do kąpieli

Aby kąpiel dziecka wykonać sprawnie i szybko, koniecznie należy wszystko wcześniej przygotować, aby nie rozpraszać się niepotrzebnie. Pamiętajmy zatem o zebraniu w jednym miejscu wszystkich niezbędnych akcesoriów, w tym:

  • wanienki,
  • kosmetyków,
  • ręcznika,
  • pieluszki,
  • ubranka.

O czym pamiętać przed przystąpieniem do kąpieli?

Dbajmy o nasz kręgosłup. Podczas mycia noworodka warto ustawić sobie wanienkę wyżej, najlepiej na stole, bądź skorzystać z modeli na specjalnych stojakach. Wanienka powinna być także wyposażona w matę antypoślizgową.

Zadbajmy także o komfort niemowlaka. Najlepsza temperatura wody to ok. 37 stopni C. Przed włożeniem dziecka do wanienki, warto zrobić test: zanurzyć w wodzie łokieć i upewnić się, że nie jest za gorąca.

 

Sprawdź też inne porady dotyczące pielęgnacji niemowląt:

Na podstawie materiałów prasowych marki Skarb Matki