POLECAMY

5 zalet kołysania niemowlaka

To cenniejsze, niż myślisz!
5 zalet kołysania niemowlaka fot. Fotolia
Kołysanie dziecka podczas usypiania jest czynnością nie do przecenienia. Zastanawiałaś się, dlaczego dziecko, gdy płacze, uspokaja się, gdy bierzesz je w ramiona? No właśnie, to tu czuje się najbezpieczniej. Czuje twoją obecność i ułożone jest w pozycji, która jest dla niego najbardziej naturalna. Chcesz znać wszystkie zalety kołysania niemowlaka? Przeczytaj!

Zalety kołysania niemowlaka

1. To naturalna pozycja dla dziecka

Podczas życia płodowego dziecko cały czas było w ruchu. Każdy twój krok, obracanie się z boku na bok podczas snu czy wstawanie od stołu po skończonym posiłku sprawiały, że dziecko zaczynało pływać w przytulnym akwarium wypełnionym wodami płodowymi. Ten ciążowy trening sprawia, że maleństwo przychodzi na świat z naturalną potrzebą pozostawania w ruchu.

2. Zaspokaja jego potrzebę bliskości

Wystarczy poruszać kołyską albo wziąć płaczące dziecko na ręce, aby zaczęło się uspokajać. Warto obserwować też własne dziecko. Jeżeli zauważysz, że samo z siebie buja się np. w przód i w tył lub na boki, to sygnał, że pewne jego potrzeby nie są zaspokojone, co może źle odbić się na dalszym rozwoju.

3. Pozwala się wyciszyć

Badaczom udało się ustalić, jaki rodzaj kołysania pomaga małemu dziecku uspokoić się i zasnąć. Najlepiej, gdy kołysanie odbywa się w przód i tył – taki ruch umożliwiają np. wiklinowe koszyki na kółkach czy kołyski montowane na sznurkach do sufitu.

4. Pobudza i daje radość

Dzieci lubią ruchy powtarzalne, które towarzyszą kołysaniu i huśtaniu. Gdy wykonujesz je delikatnie, niemowlę wycisza się i staje się senne, ale np. wirowanie podczas zabawy w samolot działa pobudzająco.

5. Sprawia, że dziecko w przyszłości lepiej się będzie rozwijać

Badania wskazują nie tylko na doraźne korzyści kołysania, lecz także na wpływ, jaki ma ono na przyszłość dziecka. Maluchy, które otrzymały w dzieciństwie odpowiednią porcję kołysania, bujania, huśtania, są spokojniejsze, szybciej rosną, uczą się siadać, raczkować i chodzić. Lepiej również koncentrują się na zadaniach, a w efekcie szybciej się uczą.

Sprawdź też:

Na podstawie artykułu Małgorzaty Mazurek-Wódz w magazynie Twoje Dziecko
konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog z I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
u nas kolysanie sie nie sprawdzalo.. najlepiej przytulanie na rekach a pozniej sen w kojcu supermami.. mały w niczym innym nie spał