Jak czyścić uszy niemowlakowi fot. Adobe Stock

Jak czyścić uszy niemowlakowi

Czyszczenie uszu u niemowlaka powinno się odbywać 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste doprowadzi do nadprodukcji wydzieliny, zbyt rzadkie - do stanów zapalnych. Używaj wilgotnego gazika lub wacika nałożonego na palec i wycieraj tylko to, co jest łatwo dostępne i widoczne.
Edyta Liebert / 02.02.2021 06:49
Jak czyścić uszy niemowlakowi fot. Adobe Stock

Warto czyścić uszy niemowlakowi podczas kąpieli. Nie używaj do tego patyczków. Na początek przemyj zmoczonym palcem, wyczyść gazikiem lub wacikiem. Pamiętaj o osuszeniu uszu ręcznikiem.

Żółtawa, pomarańczowa czy brązowa woskowina w uszach to znak, że uszy się oczyszczają. Jest to proces samoistny i fizjologiczny, więc tylko jej nadmiar (to, co jest widoczne) należy delikatnie „wymiatać” u niemowlaka (jak i u dziecka starszego). Woskowina pełni funkcje ochronne w przewodzie słuchowym i jej zbyt skrupulatne usuwanie nie jest zalecane. 

Jak bezpiecznie czyścić uszy u niemowlaka

  • Najłatwiej będzie ci czyścić uszy, jeśli położysz niemowlaka na boku. Wówczas będziesz dokładnie widziała, które miejsca wymagają wyczyszczenia, a następnie wysuszenia. Maluch może też leżeć na plecach, ale skup wtedy jego uwagę gdzieś w bok, by miał przekręconą główkę, a ty łatwy dostęp do jego uszka.
  • Nie tylko uszy niemowlaka wymagają pielęgnacji, bo noworodek często ulewa pokarm i może on dostawać się w okolice uszu i tam zasychać. Należy zatem dokładnie sprawdzić i umyć wszelkie zakamarki za uszami.
  • Ucho zewnętrzne przecieraj codziennie.
  • Woskowinę (widoczną) usuwaj 2-3 razy w tygodniu podczas kąpieli. 
  • Osusz uszy dziecka, by nie powstały odparzenia - jeśli pozostawisz je mokre i przez nieuwagę  otworzysz okno, możesz też przyczynić się do zapalenia ucha u dziecka.

Jak czyścić uszy niemowlakafot. Adobe Stock

Artykuł na podstawie tekstu Mileny Oszczepalińskiej. Pierwotnie opublikowany 07.09.2015.