Warto czyścić uszy niemowlakowi podczas kąpieli. Nie używaj do tego patyczków. Na początek przemyj zmoczonym palcem, wyczyść gazikiem lub wacikiem. Pamiętaj o osuszeniu uszu ręcznikiem.
Żółtawa, pomarańczowa czy brązowa woskowina w uszach to znak, że uszy się oczyszczają. Jest to proces samoistny i fizjologiczny, więc tylko jej nadmiar (to, co jest widoczne) należy delikatnie „wymiatać” u niemowlaka (jak i u dziecka starszego). Woskowina pełni funkcje ochronne w przewodzie słuchowym i jej zbyt skrupulatne usuwanie nie jest zalecane.
Jak bezpiecznie czyścić uszy u niemowlaka
- Najłatwiej będzie ci czyścić uszy, jeśli położysz niemowlaka na boku. Wówczas będziesz dokładnie widziała, które miejsca wymagają wyczyszczenia, a następnie wysuszenia. Maluch może też leżeć na plecach, ale skup wtedy jego uwagę gdzieś w bok, by miał przekręconą główkę, a ty łatwy dostęp do jego uszka.
- Nie tylko uszy niemowlaka wymagają pielęgnacji, bo noworodek często ulewa pokarm i może on dostawać się w okolice uszu i tam zasychać. Należy zatem dokładnie sprawdzić i umyć wszelkie zakamarki za uszami.
- Ucho zewnętrzne przecieraj codziennie.
- Woskowinę (widoczną) usuwaj 2-3 razy w tygodniu podczas kąpieli.
- Osusz uszy dziecka, by nie powstały odparzenia - jeśli pozostawisz je mokre i przez nieuwagę otworzysz okno, możesz też przyczynić się do zapalenia ucha u dziecka.
fot. Adobe Stock
Artykuł na podstawie tekstu Mileny Oszczepalińskiej. Pierwotnie opublikowany 07.09.2015.
Jak stopniowo rozszerzać dietę malucha?
Jak często karmić noworodka?