POLECAMY

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Sprawdź, jak poprawnie pielęgnować maluszka.
Jak czyścić uszy niemowlaka? fot. Fotolia

Sprawa czyszczenia uszu niemowlakowi może być zagadkowa zwłaszcza dla niedoświadczonych mam. Troska o dziecko wymaga od nich, by odpowiednio pielęgnowały pociechę, ale może być to trudne, gdy nie wiadomo, jak się za coś zabrać. Podpowiadamy zatem, jak czyścić uszy niemowlaka, by było to skuteczne, ale i bezpieczne. To wcale nie takie trudne!

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Oto nasze wskazówki:

Opłucz uszy podczas kąpieli

Uszu niemowlaka nie powinnaś czyścić patyczkami. Drobinki waty, znajdujące się na ich końcach, mogą pozostawać w uchu, a przez to zamiast oczyszczać, jeszcze bardziej je zatykamy. Na początek po prostu przemyj uszy zmoczonym palcem. Możesz je też namydlić preparatem przeznaczonym do kąpieli niemowlęcia. Następnie opłucz uszy. 

Zastosuj gazik

Kiedy już wyjmiesz malca z wanienki, możesz dodatkowo wyczyścić uszy gazikiem. W tym celu owiń go sobie wokół małego palca i wyczyść małżowiny oraz wnętrze ucha. 

Osusz uszy niemowlaka po umyciu

Koniecznie wysusz uszy ręcznikiem. Jeśli pozostawisz je mokre i przez nieuwagę zostawisz otwarte okno, możesz spowodować u dziecka bardzo bolesne zapalenie ucha

Czyść uszy, gdy maluch leży na boku

Najłatwiej będzie ci czyścić uszy, jeśli położysz niemowlaka na boku. Wówczas będziesz dokładnie widziała, które miejsca wymagają wyczyszczenia a następnie wysuszenia. Maluch może też leżeć na plecach, ale skup wtedy jego uwagę gdzieś w bok, by miał przekręconą główkę, a ty łatwy dostęp do jego uszka. 

Pamiętaj o miejscach za uszami

Nie tylko uszy wymagają czyszczenia. Maluch często, gdy je, ulewa pokarm. Może on dostawać się w okolice uszu i tam zasychać. Należy zatem dokładnie sprawdzić i umyć wszelkie zakamarki za uszami. I gotowe! 

Sprawdź też inne porady dla młodych mam:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 miesiące temu
Maluszkowi uszy czyściłam mokrym wacikiem kosmetycznym i nigdy nie zbierała się woskowina. Starszy synek jest przyzwyczajony do używania sprayu Fonix do uszu z olejkami, które delikatnie i bezpiecznie oczyszczają ucho. Żadne z moich dzieci, nigdy nie miało korka z woskowiny ani bólu ucha.
/rok temu
Zgadzam się, my z mężem też wybieramy zarówno dla nas jak i dla malucha voskolix:)
/rok temu
Moja Olcia ma uszka czyszczone wacikiem nasączony voskolixem, to chyba najbardziej bezinwazyjny sposób, tak myślę :)