Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 8
Rozwój fizyczny dziecka
Waga i wzrost twojego dziecka rosną obecnie prawie dwa razy wolniej w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami. Teraz maluch przybiera na wadze około 370-380 gramów, a rośnie o 1,2-1,3 cm na miesiąc.
Twój maluch zaczyna raczkować – przygotuj zatem mieszkanie odpowiednio do potrzeb dziecka. Pamiętaj, że przed małym odkrywcą nic się nie ukryje. Jeśli dziecko w ósmym miesiącu nie raczkuje płynnie – nie martw się, jest to normalne.
Polecamy: Jak rozmawiać z niemowlakiem
Zwracaj uwagę na zachowanie malucha – z pewnością będzie próbował podnieść się do pozycji stojącej – musisz go wtedy asekurować, gdyż nie jest w stanie utrzymać się samemu. Niestety na naukę chodzenia jest o wiele za wcześnie.
Zazwyczaj malec nie będzie w stanie zrobić nawet kroczka - pomimo jego szczerych chęci jest na to nieco za wcześnie. Spróbuj podtrzymywać go pod pachami tak, by stopami dotykał ziemi - wtedy będzie ćwiczył mięśnie nóg, próbując wykonać nimi prawdziwy, pierwszy krok.
Oczywiście dziecko wymaga cały czas twojej uwagi i opieki. Zmienia się jednak jego sposób widzenia - zaczyna dostrzegać głębię, widzi różne nierówności terenu, po którym dane jest mu się poruszać.
Zauważ, że dziecko zaczyna zatrzymywać się przy zmianie terenu – to niezbity dowód na to, że widzenie trójwymiarowe jest już w pełni ukształtowane.
Maluch w ósmym miesiącu życia potrafi już siedzieć przez kilka minut całkowicie samodzielnie. Dziecko przestaje zasypiać podczas spacerów w wózku. Cały czas próbuje obserwować otoczenie i wychyla się z wózeczka zaciekawione.
Dzięki poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wyczucia odległości, niemowlę jest w stanie określić odległość w jakiej leży od niego jakiś przedmiot – stąd jego sięganie zawsze kończy się sukcesem.
Maluch chwyta jednocześnie trzema palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym (chwyt nożycowy lub pęsetowy).
Polecamy: Smoczek - wszystko co powinnaś o nim wiedzieć
Rozwój psychiczny dziecka
Maluch w ósmym miesiącu życia doskonale już wie czego chce i cały czas uczy się to okazywać. Potrafi pokazać zadowolenie, radość, ale i także złość.
Zmienia się także rodzaj zabawy malucha – dziecko podnosząc przedmiot zaczyna nim manipulować.
W ósmym miesiącu życia dziecko uwielbia te same zabawy – uczy się dzięki temu zależności przyczynowo – skutkowej, przewidywania, reagowania na różne sytuacje.
Rozwija się także mowa dziecka – malec odróżnia mowę od innych dźwięków, okazuje że rozumie niektóre zwroty – np. zamyka oczy na dźwięk słowa spać. Dziecko wykazuje także poczucie rytmu – aby je rozwijać jak najczęściej bawcie się w klaskanie w rytm piosenki lub wyklaskiwanie pewnych melodii.
Pamiętaj, że w ósmym miesiącu życia dziecko jest szczególnie przywiązane do ciebie. Reaguje płaczem i lękiem na twoją nieobecność, cały czas wymaga twojej bliskości. Jeśli musisz je zostawić z kimś na pewien czas to zawsze musi być to osoba dobrze dziecku znana.
Polecamy: Jak przestawić dziecko na butelkę?
Na pewno zainteresuje cię fakt, że twoje dziecko, bez względu na płeć zacznie bawić się lalkami. Potrzebuje ono takiej zabawki, zarówno do przytulania, jak i wychowywania jej. Zabawa taka uczy go okazywania emocji oraz przelewania emocji na innych. Inną zabawą dla twojego dziecka może być jedzenie – już czas na podawanie mu różnych przysmaków wprost do rączki – np. pokrojonego banana. Dla dziecka będzie to dobrą zabawą, a przy okazji będzie uczyło się żucia.
Nie podawaj dziecku zbyt twardych i małych potraw - maluch mógłby się tym udławić.
Wskazówki dla rodziców:
- Nie martw się, jeśli maluch jeszcze nie raczkuje. Wiele dzieci zaczyna poruszać się w ten sposób dopiero w 9. lub 10. miesiącu życia, niektóre w ogóle pomijają ten etap; Twoje dziecko na pewno porusza się w inny, najlepszy właśnie dla niego sposób (pełza, turla się).
- Zabieraj malca do kuchni, pokazuj mu, co robisz, a przy okazji pozwól mu pobawić się garnkami i pokrywkami.
- Pograj z dzieckiem w piłkę, posadź malca na podłodze z podparciem i rzucaj lub tocz piłkę w jego stronę.
Aby zobaczyć kolejny miesiąc rozwoju dziecka zobacz kalendarz rozwoju dziecka na miesiąc 9!
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 9