Jak przestawić dziecko na butelkę?

Poród to emocjonujące przeżycie. Jak się do niego przygotować? /fot.Shutterstock
Okres, kiedy należy przestawić dziecko na mleko syntetyczne jest trudny zarówno dla samego dziecka, jak i jego mamy. Maluch nieraz płaczem reaguje na nowy pokarm i sposób jego podawania. Rodzice tracą głowę, rezygnują, a po kilku dniach wszystko zaczyna się od nowa. Radzimy jak uniknąć takich sytuacji.
/ 24.02.2011 12:56
Poród to emocjonujące przeżycie. Jak się do niego przygotować? /fot.Shutterstock

"Większość dzieci, zwłaszcza starszych może się buntować, domagać się przystawienia do piersi. Trzeba rozsądnie przemyśleć moment odstawienia i ułożyć taki schemat organizacyjny, aby jak najmniej ucierpiało dziecko" – mówi Agnieszka Pasturek, położna.

Od czego zacząć?

Dziecko najlepiej przyzwyczajać do butelki małymi krokami.

1. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni kształt smoczka, taki, który najlepiej kształtem przypominał pierś matki.

2. Dobrze jest karmić malucha świeżo odciągniętym mlekiem matki, a dopiero później zmienić je na mleko syntetyczne.

3. Należy również pamiętać, że niemowlakowi widok mamy będzie kojarzył się z karmieniem piersią, lepiej, aby matka na początku nie brała udziału w karmieniu. Dobrze w tej roli spełni się tata lub babcia.

4. Skuteczną metodą jest również zmiana pozycji karmienia. Można próbować włożyć dziecko do fotelika lub krzesełka dla dzieci tak, aby było w pozycji półsiedzącej.

5. Jeżeli to nie poskutkuje, można spróbować nakarmić dziecko z plastikowego kubeczka lub łyżki do podawania lekarstw. Często po próbach tego typu dziecko zaczyna akceptować butelkę. Metoda ta wymaga jednak dużo cierpliwości i znacznie wydłuża czas karmienia.

Zobacz również: Jak zadbać o dietę podczas karmienia piersią?

Jakie mleko wybrać?

Na początku najlepiej podawać niemowlęciu początkowe mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 1. Jeżeli w rodzinie występuje alergia powinno być to mleko o zmniejszonej alergenności typu HA (hipoalergiczne). Jeżeli nie występują uczulenia może być to standardowe mleko początkowe.

"Jeśli dziecko wymiotuje po podaniu mleka, nie chce praktycznie go pić, następują bóle brzuszka, trzeba zwrócić się o poradę lekarza. Prawdopodobnie zaleci mleko lepiej przyswajalne” – radzi Agnieszka Pasturek, położna. Jeżeli chodzi o markę mleka, to nie ma to większego znaczenia.

Wszystkie mieszanki w Polsce są nie różnią się od siebie szczególnie i spełniają wymagania Unii Europejskiej.

Dlatego też najlepiej jest sugerować się ceną produktu, jego dostępnością czy wielkością opakowania – należy wziąć pod uwagę jak często dziecko będzie dostawało mleko modyfikowane, gdyż raz otwarte opakowanie należy jak najszybciej zużyć!

Polecamy także: Zaburzenia odżywiania u dzieci i niemowląt.

Może się zdarzyć, że dziecko po przestawieniu na mleko modyfikowane będzie jadło mniej niż przy karmieniu piersią. Nie jest to niczym niepokojącym czy niespotykanym. Maluch musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Gdy upłynie trochę czasu porcje jedzenia zwiększą się, a tym samym wydłużą się przerwy między posiłkami.

Redakcja poleca

REKLAMA