Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 9
Rozwój fizyczny dziecka
Od kiedy twój maluch przyszedł na świat przytył już około 6-8 kg.
Z tygodnia na tydzień zdobywa coraz więcej umiejętności. W dziewiątym miesiącu twoje dziecko powinno już samodzielnie siadać, a następnie kłaść się podpierając się rękami, na brzuszku. Może także zaczynać już stać – zazwyczaj stoi kilka sekund, minutę, po czym upada. Pamiętaj, aby je asekurować – wtedy nie zrobi sobie krzywdy przewracając się. Dziecko zwykle staje na ugiętych, szeroko rozstawionych nogach – w ten sposób szuka środka ciężkości. Pojawiają się także pierwsze próby samodzielnego chodzenia - dziecko przytrzymuje się szafek i innych mebli.
Polecamy: Jak zapobiec próchnicy butelkowej?
Zauważyłaś, że maluch dotyka szczegółów zabawki palcem wskazującym? Oznacza to, że zaczyna uważniej przyglądać się rzeczom oraz badać ich fakturę dotykiem. Jest to przejaw postępów w koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozwoju motoryki precyzyjnej. Coraz rzadziej wkłada rzeczy do buzi, nie znaczy to jednak, że możesz przestać być czujna. Po dłuższej zabawie rzeczą maluch na pewno jej skosztuje.
Jeśli założysz maluchowi niewygodny kapelusik, bez problemu samodzielnie ściągnie go z główki.
W dziewiątym miesiącu mogą także pojawić się pierwsze ząbki. Towarzyszyć im będzie oczywiście ostry ból. Możesz go złagodzić dając dziecku gryzaki wypełnione wodą i schłodzone w lodówce.
Przestań podawać dziecku zmiksowane papki. Nadeszła pora, aby maluch nauczył się żuć i gryźć. Dodatkowo takie jedzenie wzmocni mięśnie twarzy i żuchwy. Oczywiście podawaj mu bardzo delikatne rzeczy na sam początek tej nauki.
Jeśli myślisz o tym, by zacząć uczyć malucha korzystania z nocnika, to wiedz, że jest na to zdecydowanie za wcześnie. Maluch nie potrafi jeszcze zrozumieć związku między siusianiem, a mokra pieluszką. Niemowlę nie jest jeszcze wstanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Na naukę zaczekajcie, aż maluszek skończy 2 – 2,5 roku.
Polecamy: Rodzaje płaczu dziecka
Rozwój psychiczny
W dziewiątym miesiącu dziecko przejawia już zaczątki myślenia dedukcyjnego – zastanawia się jak dotrzeć do zabawki jednocześnie usuwając przeszkody na swojej drodze. Bardzo ważne też stają się dla dziecka dźwięki – uwielbia hałasujące zabawki oraz muzykę, w rytm której może się kiwać. Dlatego puszczaj dziecku muzykę - najlepiej melodyjną. Możesz także wyklaskiwać rytm piosenki. Dziecko klaszcząc (lub próbując) będzie dodatkowo ćwiczyło nadgarstek.
Jeśli chodzi o wypowiadane słowa – czasem dziecko potrafi dopasować dźwięk do słowa – np. mówi bach wyrzucając zabawkę z łóżeczka. Zdarza się to jednak sporadycznie, także nie nastawiaj się, że są to pierwsze słowa twojego dziecka.
Maluszek naśladuje osoby ze swojego otoczenia. Oznacza to rozwój jego świadomości. Uwielbia powtarzać twoje ruchy, mimikę twarzy. Czasem robi to, by ci się przypodobać. Dziecko jak nikt wyczuwa twoje nastroje – jeśli poczuje, że jesteś smutna będzie próbowało cię rozśmieszyć. Doceń jego starania.
Maluch uwielbia gdy jego rodzice się śmieją! Śmiejcie się razem, najlepiej podczas zabaw takich jak „a kuku”, róbcie dziwne i śmieszne miny do dziecka! Mały szkrab będzie zachwycony!
Zwróć uwagę, w jaki sposób dziecko reaguje na twoją nieobecność. Jest przerażone tym, że zostaje samo? Poświęć mu dużo uwagi, zwłaszcza, gdy kładziesz je spać.
Polecamy: Jak poprawnie karmić niemowlę piersią?
Wskazówki dla rodziców:
- Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie; wiele zależy od temperamentu dziecka, jego sprawności, a także genów. Istotny jest też kontakt z rodzicami i ilość czasu jaki poświęcasz maluchowi.
- Pozwól maluchowi pobyć przez chwilę na golaska, poraczkować bez krępującej ruchy pieluszki.
Jeśli jesteś ciekawa, jak twój malec będzie się rozwijał sprawdź kalendarz rozwoju dziecka na miesiąc 10:
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 10