Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 30

Małe dziecko
Twoje dziecko właśnie wkroczyło w 30 miesiąc życia. Chętnie naśladuje czynności osób dorosłych, wesoło bawiąc się w ich przedrzeźnianie. Charakterystyczne zachowania świadczące o buncie dwulatka powinny powoli przygasać, by wkrótce zniknąć całkowicie. Zapraszamy cię do szczegółowego zapoznania się z kalendarzem rozwoju dziecka na trzydziesty miesiąc życia.
/ 30.09.2012 10:38
Małe dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 30

Rozwój fizyczny dziecka

Paluszki twojego dziecka już są bardzo dobrze rozwinięte. Maluch potrafi wykonać wiele „dorosłych” czynności. Dziecko już bez twojej pomocy potrafi czesać swoje włoski, ubrać ulubioną lalkę, przekręcić klucz w drzwiach czy posługiwać się szczoteczką wewnątrz swojej buzi.  W tym okresie życia dziecka powinnaś być naprawdę czujna. Warto zabezpieczyć dolne szafki specjalnymi nakładkami, aby w ciekawskie rączki dziecka nie dostały się niebezpieczne środki czystości bądź lekarstwa.

Jeżeli do tej pory nauka korzystania z nocnika była bardzo oporna, warto kupić maluchowi specjalną, plastikową nakładkę na sedes. Pominiecie okres siusiania do nocniczka, a dumny maluch będzie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w dorosły sposób.

Polecamy: Błędy rodzicielskie - jak ich unikać?

Rozwój psychiczny dziecka

Mamy dla ciebie dobrą nowinę. Już wkrótce powinnaś zauważyć, że twoje dziecko powoli staje się mniej buntownicze. To zupełnie normalne, bo maluch właśnie wyrasta z okresu buntu dwulatka. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że dziecko od tej chwili będzie zawsze posłuszne i z chęcią będzie wykonywało twoje wszystkie polecenia. Maluch może czasami zapomnieć o zasadach panujących w waszym domu lub po prostu z przekory i ciekawości świadomie zlekceważyć twoje prośby.

Twoje dziecko, które dotąd lubiło brylować w towarzystwie, może stać się bardzo wstydliwe. Poproszone przez ciebie o zaśpiewanie piosenki przed twoimi znajomymi, może zawstydzić się i głośno płacząc schować się w kąt. Inaczej wygląda sprawa, gdy widownią jest jedynie najbliższa rodzina – maluch lubi się popisywać, wygłupiać i głośno śmiać!

Maluch coraz chętniej pomaga ci w domowych obowiązkach, ucząc się przy tym nowych umiejętności. Lubi naśladować dorosłych i ich przedrzeźniać. Dlatego też będąc z maluchem uważaj na to, co mówisz i nigdy nie przeklinaj przy dziecku! Zasłyszane przekleństwa dzieci wesoło powtarzają, zwłaszcza w najmniej odpowiednim momencie!

Około 30. miesiąca życia u malucha mogą pojawić się różne lęki, np. przed: nagłym, głośnym nieznanym dźwiękiem, zwierzętami, ciemnością. Pamiętaj, że to zupełnie naturalne dla dzieci w tym wieku. Pod żadnym pozorem nie śmiej się z dziecka! Spróbuj wesprzeć malucha, uspokoić i w delikatny sposób (nie na siłę) przełamać lęki.  Z czasem u dziecka lęki same znikną.

Polecamy: Jak przezwyciężyć lęk u dziecka?

Twój maluch coraz bardziej lubi zabawy, które polegają na wcielaniu się w rolę osób dorosłych. Zabawy w dom, w szkołę, czy w sklep z pewnością wiodą prym wśród innych rozrywek. Maluch dzięki swojej doskonałej obserwacji, zauważa charakterystyczne zachowania dorosłych: mimikę, ton głosu, śmiech. Wszystkie swoje obserwacje z chęcią wykorzystuje podczas zabaw. Wyobraźnia twojego malucha wciąż może cię zaskakiwać!

W tym czasie w waszym domu może „zamieszkać” wymyślony przyjaciel dziecka. Nie martw się, bo jest to zupełnie naturalny etap, z którego maluch wyrośnie. Nowy „przyjaciel” dziecka to dowód, że maluch może poszczycić się niezwykłą fantazją i kreatywnością, a nie to, że czuje się samotny i opuszczony.

Wskazówki dla rodziców:

  • Jeżeli jeszcze nie wybrałaś się z maluchem na basen, zrób to jak najszybciej. Zabawy w wodzie - pod twoim okiem lub instruktora - to doskonały trening dla małych mięśni dziecka.
  • Bawiąc się z dzieckiem, pozwól mu decydować w pewnych kwestiach. Niech maluch zaproponuje, które samochodziki pojadą wybudowaną przez was autostradą, lub której lalce założycie balową suknię. Możliwość decydowania nauczy twoje dziecko samodzielnego myślenia.

  • Jak najczęściej lep z dzieckiem figurki z nietoksycznej plasteliny, konstruujcie figurki z kasztanów i budujcie domki dla lalek z niepotrzebnych pudełek. Dzięki takim zabawom maluch nauczy się kreatywnego myślenia.

  • Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zmuszać dziecka do przestrzegania zbyt długiej listy zakazów. Twoje dziecko i tak nie będzie ich wstanie wszystkich zapamiętać!

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 31

Redakcja poleca

REKLAMA