Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 31

Małe dziecko
Przed tobą kalendarz rozwoju dziecka na kolejny 31. miesiąc życia. Już wkrótce twój mały smyk zaskoczy cię nowymi umiejętnościami. Jesteś ciekawa co wydarzy się w tym miesiącu? Przeczytaj nasz kalendarz rozwoju dziecka na trzydziesty pierwszy miesiąc życia!
/ 30.09.2012 10:51
Małe dziecko

Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 31

Rozwój fizyczny dziecka

Małego szkraba warto zachęcić do codziennej gimnastyki. Dzięki ćwiczeniom z dzieckiem zadbasz o jego nienaganną sylwetkę i zgrabne nóżki.

31. miesiąc życia dziecka to doskonały moment na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze. Dlatego też dobrym pomysłem będzie zakup małego, trójkołowego rowerku. Jazda na rowerze prawidłowo rozwinie stawy kolanowe twojego malucha i wzmocni jego mięśnie nóg.

Polecamy: Rowerki biegowe - galeria

Twój maluch w najbliższych tygodniach nauczy się skakać ze złączonymi nóżkami – w pozycji wyprostowanej i w lekkim przykucnięciu.

W dalszym ciągu dziecko systematycznie doskonali rozwój dużej motoryki – coraz sprawniej schodzi i wchodzi po schodach, czołga się, biega i skacze wzwyż, a także w dal.

W tym wieku idealnym ćwiczeniem dla dziecka będzie spacer po mieszkaniu, podczas, którego maluch będzie musiał przykucać lub pochylać się nisko do ziemi (np. sięgając po rozrzucane klocki). Takie ćwiczenie doskonale rozwinie zmysł równowagi smyka.

Po zakończonych ćwiczeniach, warto zachęcić dziecko do zajęć plastycznych. W tym wieku maluchy potrafią sprawnie trzymać kredkę w dwóch paluszkach, by z wielką radością tworzyć kolejne dzieła kreśląc na kartce kółka, krzyżyki, długie linie i przecinki.

Polecamy: Dlaczego dziecko potrzebuje zabawy?

Rozwój psychiczny dziecka

Z pewnością wielkie dzieła, które stworzyło twoje dziecko na czystej kartce papieru są dla ciebie wielką tajemnicą. Dla twojego dziecka jego rysunek jest bardzo jasny. Jeśli tylko poprosisz malucha o przedstawienie rysunku, z pewnością opowie ci z ożywieniem, co oznaczają wszystkie esy – floresy, które stworzył. Maluch z łatwością pokazuje paluszkiem, co przedstawiają poszczególne kreski i kółeczka i wyjaśni ich znaczenie. Takie zachowanie twojego dziecka oznacza, że potrafi już posługiwać się myśleniem symbolicznym, potrafi interpretować narysowane znaki graficzne, a także odnaleźć w nich podobieństwo do przedmiotów, które zna z życia codziennego.

Coraz częściej możesz zauważyć, że maluch próbuje „czytać” swoje książeczki, z zapałem przewracając kartkę za kartką. Z zainteresowaniem ogląda ilustracje w książeczce i prosi cię o ich przedstawienie. Maluch zadaje coraz trudniejsze pytania, ale i tak prym wiedzie słówko, „dlaczego?”. Rozmowa z dzieckiem może coraz bardziej przypominać swobodną wymianę zdań i myśli. Twój maluch mówi coraz lepiej i śmielej, dlatego nawet nieznajomi mogą z łatwością go zrozumieć. Dziecko w 31. miesiącu życia potrafi się już przedstawić i podać swoją płeć. Coraz częściej buduje poprawne, kilkuwyrazowe zdania, używając zaimków i przyimków.

Z pewnością poczułaś ulgę, ponieważ twój maluch zaczął z chęcią dostosowywać się do twoich poleceń. Podczas waszych wspólnych zabaw (np. budowanie z klocków, układanie puzzli), maluch współpracuje z tobą.

Choć nadal często bywa apodyktyczny, potrafi dostosować się do poleceń i oczekiwań innych osób. Nie buntuje się, gdy musi poczekać na swoją kolej pod zjeżdżalnią, potrafi dzielić się zabawkami z innymi dziećmi. Malucha nie interesuje już życie samotnika i coraz bardziej ceni towarzystwo innych dzieci.

W ciągu następnych miesięcy będziesz mogła zauważyć wspaniałą przemianę swojego dotąd egocentrycznego dziecka. Wcześniej nieustępliwy maluch, już niebawem zauważy, że liczą się także uczucia innych ludzi. Teraz, gdy zobaczy na placu zabaw zapłakanego kolegę, będzie chciał go rozweselić.

Jeżeli twój mały smyk chodzi już do żłobka bądź przedszkola, z pewnością po powrocie do domu z chęcią będzie opowiadał o swoich kolegach i koleżankach. Nagłe zainteresowanie innymi dziećmi jest zupełnie naturalne. Twój mały szkrab coraz częściej czuje potrzebę kontaktów ze swoimi rówieśnikami. Choć rodzice są dla niego nadal najważniejsi, to nie są potrzebni w każdej chwili dnia. Jeżeli tylko maluch jest wypoczęty i najedzony, z chęcią rozstanie się z tobą na jakiś czas tylko po to, aby spędzić te chwile z ulubionym kolegą.

Polecamy: Uczymy dziecko dobrych manier przez własny przykład

Wskazówki dla rodziców:

  • Podczas pobytu na placu zabaw, zachęcaj malucha do dzielenia się zabawkami z innymi dziećmi. Za każdym razem chwal malucha, jeśli dziecko użycza zabawek innymi smykom.
  • Nawet gdy jesteś zmęczona lub nie masz czasu, staraj się w miarę dokładnie odpowiedzieć dziecku na zadawane przez niego pytania. Pamiętaj, że to ty uczysz malucha świata!

  • Ćwicz codziennie z dzieckiem. Dzięki temu zadbasz o zdrowie malucha i jego poprawną sylwetkę. Dodatkowo zachęcając dziecko do aktywności fizycznej wyrabiasz w nim nawyk do codziennych ćwiczeń w przyszłości.

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 32

Redakcja poleca

REKLAMA