Kalendarz rozwoju dziecka – miesiąc 15

www.sxc.hu
W piętnastym miesiącu życia warto zainteresować dziecko malowaniem! Zwiększa się sprawność dłoni malca, chodzi on coraz lepiej, jego ciekawość świata jest ogromna. Przygotuj się na to, co czeka na Was w kolejnym miesiącu życia malucha. Przedstawiamy kalendarz rozwoju dziecka na piętnasty miesiąc.
www.sxc.hu

Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 15

Rozwój fizyczny dziecka

Rozwijają się zdolności fizyczne dziecka – coraz lepiej i pewniej stawia swoje kroki, coraz rzadziej upada. Malec uwielbia teraz chodzić, szczególną frajdę sprawia mu wdrapywanie się na różne meble – najwidoczniej chce oglądać świat z innej perspektywy.

Już ponad 90% dzieci w wieku piętnastu miesięcy potrafi samodzielnie chodzić, choć często jeszcze niepewnie. Pierwsze sprawne kroki dziecka mogą  pojawić się dopiero około osiemnastego miesiąca życia, co mieści się  w normie i absolutnie nie jest powodem do niepokoju.

Jeśli twój malec niechętnie siedzi w wózku, pozwalaj mu na samodzielne przemieszczanie się. To doskonały trening dla małych nóżek.

Zachęć dziecko do jak najczęstszego chodzenia. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup zabawki, którą dziecko może popychać przed sobą  lub ciągnąć za sobą.

Poprawia się także sprawność rączek małego szkraba. Piętnasty miesiąc życia dziecka to jeszcze czas, kiedy obie rączki są tak samo sprawne, żadna ze stron ciała nie ma jeszcze przewagi, a proces lateralizacji jest w dalszym ciągu w toku.

Maluch w piętnastym miesiącu życia potrzebuje około 13 – 14 godzin snu, a w dzień ucina sobie jedną lub dwie drzemki.

W tym okresie dziecko wykazuje niebywałą zdolność do przyzwyczajania się do różnych czynności. Nadeszła pora, by zmienić niektóre stare nawyki na nowe – np. naucz dziecko samo zasypiać. Pamiętaj jednak, że malec bardzo tęskni za twoją obecnością – wie, że możesz w każdej chwili odejść.

Polecamy: Jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka

Rozwój psychiczny dziecka

Dziecko w piętnastym miesiącu życia potrafi być „przyklejone” do własnej mamy.  Taka silna więź na tym etapie rozwoju dziecka jest zupełnie naturalna.

Między siódmym a dwunastym miesiącem życia dziecka pojawia się silny lęk przed rozstaniem z ukochaną osobą. Taki lęk utrzymuje się u niektórych dzieci nawet do drugiego lub trzeciego roku życia.

Z jednej strony zapewne miło jest mieć świadomość, że jest się dla maluszka całym światem, ale z drugiej strony taka zaborczość może być trudna do wytrzymania. Trudno zachować spokój gdy maluch chodzi za tobą krok w krok, a gdy znikniesz na chwilę w drugim pokoju dziecko  zaczyna płakać. Dlaczego tak się dzieje? Dziecko w tym wieku nie potrafi zrozumieć , że gdy mama na chwilę zniknie z jego oczu, to nie znika w ogóle. Dla malucha nawet chwilowe rozstanie jest rozumiane jako utrata na zawsze.  Dlatego też pojawia się u dziecka nagła histeria.  Na dodatek maluch nie rozumie twoich zapewnień, że za „chwilę wrócisz”. Jak ma zrozumieć skoro nie pojmuje jeszcze upływu czasu?

Polecamy: Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Jeśli wychodzisz z domu do pracy, na zakupy czy po prostu do znajomych, by na chwilę odpocząć od codziennych obowiązków nie czuj się winna. Jeśli dziecko zostaje pod dobrą opieką (a na pewno tak jest), nie czyń sobie wyrzutów sumienia tylko dobrze wykorzystaj ten czas dla siebie. Pamiętaj, że twój malec potrzebuje mamy, która jest wypoczęta i szczęśliwa.

Pamiętaj, emocje dziecka są najważniejsze. Dlatego też nigdy nie znikaj z domu bez uprzedzenia, nie wychodź bez pożegnania. Informuj malucha, że wychodzisz z domu, np.” Wychodzę z domu, ale zostaniesz teraz z dziadkiem. Ja wrócę, kiedy zjesz ładnie kolację”. Pamiętaj, aby zawsze dotrzymać danego słowa. Oczywiście smyk nie zna się jeszcze na upływie czasu, ale dzięki takim obietnicom uczysz malucha zaufania.

W tym samym czasie u małego człowieka budzi się uczucie całkowicie sprzeczne do poczucia bliskości. Z jednej strony maluch ma ochotę przytulić się do ciebie, ale z drugiej strony chętnie wyrwałby się z twoich rąk, by móc odkrywać świat.  Nic dziwnego! Przecież maluch umie chodzić, wykonywać proste czynności, dlatego też zaczyna pierwsze próby podbijania świata. Mały człowiek chce być samodzielny, a na próbę pomocy ze strony osób dorosłych reaguje złością. Wciąż biegnie do przodu nie oglądając się za siebie. Za nic ma twoje zakazy i chętnie sprawdza na ile swobody może sobie pozwolić. Interesują go nowe rzeczy, a zwykłe przedmioty, które nam dorosłym wydają się normalne (np. odkurzacz) mogą  go wystraszyć. Dlatego też maluch czuje, że potrzebuje twojej bliskości. Trudno jest jednak trzymać się kurczowo mamy, by zaraz chcieć od niej uciec. Takie rozdarcie powoduje u dziecka dużą złość, którą okazuje bardzo burzliwie.

Jak sobie poradzić z takim zachowaniem? Ważne jest aby uzmysłowić sobie, że wszystkie te trudne chwile, które teraz przeżywacie, to całkowicie normalny etap rozwoju małego dziecka. Twoje dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, a twoim obowiązkiem jest mu go  zapewnić.

Maluch jest zdecydowanie za mały na to, by można było mu wytłumaczyć, że jego lęk przed rozstaniem jest całkowicie bez sensu. Pamiętaj także, aby pod żadnym pozorem nie lekceważyć ani nie ośmieszać uczuć dziecka. Pod żadnym pozorem nie wolno ci z obawy przed histerią dziecka rezygnować z wyjść z domu czy zabierać je ze sobą nawet wtedy gdy wychodzisz do łazienki. Ważne jest aby zachować zdrowy rozsądek, dlatego też spędzaj tyle czasu z dzieckiem ile możesz. Postaraj się także o to, aby w życiu malucha oprócz ciebie były także inne ważne osoby (na przykład tata, dziadkowie).

 Nadszedł także czas, by pokazać dziecku kredki – naucz malca malować. Będzie to jego ulubione zadanie. Uważaj tylko na ściany oraz meble – dziecko może nie rozumieć, że malowanie dozwolone jest tylko na kartce papieru.

Jeśli dziecko zachowuje się nieodpowiednio podczas rysowania – poza bazgraniem po ścianach może jeszcze gryźć lub łamać kredki – przerywaj rysowanie. Bądź nieugięta, a maluch nauczy się, że pewnych rzeczy robić nie wolno.

Przeglądasz rysunki dziecka i zaczynasz się martwić  tym, że większość z nich jest w ciemnych barwach?  Nie panikuj! Twój maluch nie cierpi na pesymizm czy przygnębienie. Ciemne barwy świadczą tylko o zachwycie nad intensywnymi barwami.

W piętnastym miesiącu życia maluch może intensywnie sprawdzać, na ile mu pozwolisz. Zachowaj spokój i stanowczo nie zgadzaj się na zachowania, które zagrażają bezpieczeństwu dziecka.

Pamiętaj, aby zachować umiar w zakazach. Maluch, który słyszy, że wszystkiego mu nie wolno, może stać się lękliwy lub też przestać słuchać twoich poleceń. Dlatego jeśli coś co dziecko chce zrobić nie jest niebezpieczne dla niego, a wiąże się na przykład jedynie z hałasem, pozwól mu na to.

Dziecko  w piętnastym miesiącu życia lubi naśladować rodziców. Z zainteresowaniem patrzy co robisz – jak kroisz warzywa, układasz dokumenty na stole czy malujesz usta szminką.

Jeżeli maluch jest zainteresowany naśladowaniem codziennych czynności warto jest mu to umożliwić pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie dawaj dziecku do zabawy przedmiotów z ostrymi zakończeniami ( na przykład kluczy). W tym przypadku idealne będą zabawki imitujące przedmioty używane przez dorosłych. Dziewczynki będą zachwycone małą torebeczką.  Dobrym pomysłem jest także przygotowanie pudełka z przedmiotami, którymi maluch nie zrobi sobie krzywdy, na przykład: drewniane łyżki, rolki po zużytych ręcznikach jednorazowych. To nie tylko doskonała zabawa, ale także trening dla małych rączek.

Polecamy: Jak wzmocnić więź ojca z dzieckiem?

Wskazówki dla rodziców:

  • Jeśli zauważysz, że dziecko zaczęło się czegoś irracjonalnie obawiać (na przykład sprzętów domowych) nie dziw się. Pod żadnym pozorem nie przełamuj jego lęku za wszelką cenę. Lęk sam z czasem minie.
  • Jeżeli dziecko śpi samo we własnym łóżku, zastanów się czy pozwolisz mu na samodzielne wychodzenie z niego (na przykład przez wyjęcie szczebelków). Pamiętaj, że jeśli twój szkrab jest energiczny to może próbować wyjść z łóżeczka górą co w konsekwencji może doprowadzić do upadku.

  • Pamiętaj o swoim związku. Wiele par po przyjściu na świat dziecka przechodzi trudne chwile. Jeśli widzisz, że między tobą a twoim partnerem jest źle, zdobądź się na szczerą rozmowę. Porozmawiajcie o tym co was połączyło, a także co was teraz łączy poza dzieckiem? Pamiętaj, że wasz maluch potrzebuje szczęśliwych rodziców!

  • Jeśli maluszek coś nabroi nie złość się na niego!  W tym wieku maluch nie rozumie, że pewne rzeczy mogą ulec zniszczeniu. To w twoim obowiązku leży, aby nie dopuścić  do ewentualnych szkód.

  • Sprawdź czy twoje mieszkanie jest w dalszym ciągu dobrze zabezpieczone przed małym odkrywcą. Zwróć uwagę na kontakty, niskie szafki, wszystkie te miejsca do których może sięgnąć twój szkrab.

Jesteś ciekawa co was czeka w kolejnym miesiącu życia dziecka? Zapoznaj się zatem z kalendarzem rozwoju dziecka na szesnasty miesiąc!

Zobacz także:  Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 16

Redakcja poleca

REKLAMA